Sayı:129 
  güncel
  haber
  kariyer
  teknoloji
  kapak
  dosya
  borsa
  bize ulaşın
  dijital abonelik
  içindekiler
  ana sayfa
 

 
SOSYAL Güvenlik Kurumu'nun (SGK) "Sağlık uygulama tebliği" ve Maliye Bakanlığı'nın "Tedavi yardımına ilişkin..
2007 bütçesine ağacın üzerinden bakıldığında manzara güzel! Ancak harcamalar ve gelirlerin (özellikle de vergi..
Sarkozy, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bir Akdeniz Ülkeler Birliği oluşturmak istiyor. Bu birliğin içinde Fas,..
ABD eski başkan yardımcılarından Al Gore, kuraklık tehlikesi açısından Türkiye'nin en riskli iki bölgeden birinde..
Nasıl giyineceğini bilemeyen erkeklere, babalar günü için hediye seçemeyenlere, evde fotoğraf koyacak yer..
Amerikan ekonomisine yönelik 4 senaryo konuşuluyor. Bence küresel ekonomi 'enflasyon yaratmayan' hızda büyümeye devam..
\"\"
Arazi zengini borsa şirketleri
SEDA UYGUN PALA

Borsa şirketleri, arazi satışından kazandığı milyon dolarlarla mali yapısını güçlendirip, yeni yatırımlara yöneliyor. Yeni satış söylentileri ise hisseleri uçuruyor. İşin ilginci, fabrikaların taşındığı yeni araziler de değerleniyor!..

"İSTANBUL'UN taşı toprağı altın" derken herhalde bunu kastetmişlerdi. Bu gidişle kıyaslama yapmak için altın da yetmeyecek. Karayolları ve İETT arazilerinin satışında metrekare fiyatının 17 bin dolarlara kadar çıkması da bunun en bariz göstergesi...

Evet, arazi zengini şirketler altın çağını yaşıyor. Elbette bunlar arasında hisseleri borsada işlem görenler de var. Geçmişte kazandıklarını arsaya yatıran şirketler şimdi bunun rantını yemeye başladı. Artık arsa satışı haberleri, yabancı ortaklık söylentilerinin önüne geçti.

Bu yüzden yatırımcılar hisse seçerken varlıklarını daha fazla inceliyor. Öte yandan, arazi zengini şirketlerin hisselerine yatırım yapanlar da büyük paralar kazandı. Arsa satışı söylentileri borsadaki hisselerin 'can simidi' haline geldi. Arsasını, arazisini satan şirketler, buradan sağladıkları geliri ya sermayeye ekliyor ya da borçlarını kapatıyorlar. Böylece mali yapı güçleniyor, zararlar kapatılıyor. Deva Holding, Vakko gibi İstanbul'un göbeğindeki arazilerini satarak piyasa değerlerine yakın bir gelir elde eden firmaların hisseleri deyim yerindeyse uçuşa geçti...

DEVA ŞEHİR DIŞINDA ARSA ALIYOR
Deva Holding'in Levent'teki fabrika arazisi yıllardır satıldı, satılacak söylentileriyle gündeme geliyordu. Sonunda Zorlu Holding, bu araziyi Deva'dan 80.5 milyon dolara satın aldı. 112 milyon 506 bin 709 YTL'lik satış karının 70.6 milyon YTL'sinin şirket kasasında tutulması, gerekirse sermayeye ilave edilmesi planlanıyor. Ancak piyasada konuşulanlara göre, gelirin önemli bir kısmı, zararda olan şirketin borçlarını kapatmada kullanıldı.

Deva Holding'in arazi satışları Levent'le sınırlı kalmadı. Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ndeki iyi ayrı arsa da geçen aylarda satıldı. Arsalardan biri 5 milyon 684 bin 797, diğeri ise 20 milyon 501 bin 444 dolara Gebze Organize Sanayi Bölgesi yönetimine satıldı. Bu satışlardan Deva'nın kasasına sırasıyla 3 milyon 380 bin 191 ve 13 milyon 875 bin 885 YTL girmiş oldu. Şirketin bu geliri nasıl değerlendireceği şimdilik bilinmiyor.
Bu arada, şehir merkezindeki kıymetli arsalarını satan Deva, İstanbul'un dışında gelişmekte olan bölgelerde yeni gayrimenkul yatırımları yapıyor.

BEKO DA SATACAK
Üzerinde çok konuşulan bir arsa satışı da Beko Elektronik'le ilgili. Şirketin Beylikdüzü'ndeki tesislerinin bulunduğu araziyle ilgili senaryolar yazılmaya devam ediyor. İlk aşamada ortaya atılan iddialar yalanlandı. Ancak bir süre sonra şirket tarafından yapılan açıklamada, arsanın yarısının satılabileceği yönünde işaretler verildi. Beko'nun tüplü televizyon teknolojisini değiştirip, LCD teknolojisine geçmesinin de bu kararda etkili olduğu belirtiliyor.

Hisseleri Arçelik'e devredilen ve bir süredir zarar eden Beko Elektronik'in arsa satış karıyla, geçen yıl sonu itibariyle 400 milyon euro olan finansal borcunu kapatması bekleniyor.

TUKAŞ SERMAYEYE EKLEYECEK
Gıda şirketlerinin bir süredir finansal yapılarını güçlendirmek amacıyla yabancı fonlarla ortaklığa gittiği görülüyor. Bu çeşit bir finansal desteği tercih etmeyen Tukaş ise Manisa'daki arsasını ve üretim merkezine uzak kalan İzmir'deki genel merkezini satarak mali yapısını güçlendirmeyi planlıyor.

Yaklaşık 14 milyon 474 bin 500 YTL gelir elde edilmesi beklenen satışlarla, şirkete önemli bir kaynak yaratılması amaçlanıyor.
10 milyon net gelir beklenen satışın bu yıl tamamlanması ve 2007 bilançosuna yansıması bekleniyor. Salça fabrikasını Torbalı'ya taşıyan Tat Konserve, Yenişehir'deki arazisini satmayı planlıyor. Ancak henüz bu konuda somut bir adım atılmış değil. Şirket, İzmir Menemen'deki 87 bin 401 metrekarelik arsa ve tarlalarını, 2 milyon 315 bin YTL'ye satmıştı...

Hisselerinin bir kısmını yabancı fonlara satan Tat Konserve, atıl konumdaki gayrimenkullerini finansman kaynağına dönüştürüyor. Şirket, başta GAP olmak üzere organik tarım yapacağı bölgelere yatırımlarını sürdürüyor. Teşvikler ve bedelsiz arsa imkanları nedeniyle, yatırımların önümüzdeki dönemde Ege'den Güney Doğu'ya kayacağı belirtiliyor.
Sektörün bir başka şirketi Selçuk Gıda ise Ödemiş fabrikasını ve içindeki teçhizatı, KDV hariç 4 milyon 490 bin YTL'ye Euro Gıda'ya sattı. Şirket, bu gelirle Halk Bankası'na borçlarını kapatmayı planlıyor.

TEKSTİLCİLER DE ARAZİ SATIYOR
Tekstil şirketleri, arsasını genelde alışveriş merkezi olarak değerlendirmeyi tercih ediyor. Edip İplik'in İstanbul Güneşli'deki fabrika arazisi buna örnek gösterilebilir. Lüks Kadife de Kayseri'de üzerinde fabrika binasının bulunduğu 140 bin metrekarelik arsasını satacağını açıkladı. Değerleme şirketi 19.5 milyon YTL ekspertiz değeri belirledi. Satış bedelinin de değerlemeye yakın olacağı iddia ediliyor.

Karsu Tekstil de İstanbul Büyükçekmece'deki 13 bin metrekare kapalı alanı olan arazisini satmak üzere görüşmelere başlamıştı. Ancak henüz bu konuda bir gelişme yaşanmış değil.

EDİP İPLİK'İN PROJESİ BEKLENİYOR
Edip İplik, Güneşli'deki arsasının üzerine modern bir alışveriş merkezi yapmayı planlıyor. Konsept ve fizibilite çalışmaları başladı. Şirketin ortağı Edip Uluslararası Gayrimenkul ve Turizm, söz konusu projenin yüzde 35.01 hissesi için Corio Real Estate Espana SL ile 28 milyon dolarlık anlaşma imzaladı. Bu arada, alışveriş merkezinde yer alacak firmalar da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Bunlardan ilki Carrefoursa...

Bu arada, Edip İplik'in fabrikasını taşıdığı Lüleburgaz'daki arazisinin de her geçen gün değer kazandığına dikkat çekiliyor. Sadece Edip İplik değil, İstanbul dışında arsa alarak fabrika kuran diğer tekstil şirketlerinin gayrimenkullerinin de önümüzdeki dönemde değer kazanacağı belirtiliyor. Çünkü İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı planda, şehir ağırlıklı olarak Çerkezköy, Silivri ve Lüleburgaz tarafına kaydırılıyor. Metro ve yeni bağlantı hatlarıyla bölgenin cazibesini artıracağı ifade ediliyor.

BANKALAR PORTFÖY AZALTIYOR
Bankalar da bir süredir atıl durumdaki gayrimenkullerini satışa çıkarıyor. Bu sayede hem portföylerindeki gayrimenkul miktarını azaltıyor hem de nakit girişi sağlıyorlar. Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) da bu amaçla 14 adet gayrimenkulunü toplam 13 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkarmaya karar verdi. Yapı Kredi Bankası ise Çukurova Grubu'yla yapılan sözleşme gereği, iştiraklerindeki gayrimenkullerinin satışını sürdürüyor. İlk etaptaki satışlardan bankanın kasasına 30.3 milyon euro girdi...
İş Bankası da dönem dönem gayrimenkul satıyor. Son dönemde yapılan satışlardan elde edilecek kazancın ileride yapılacak sermaye artırımında kullanılması planlanıyor..

VAKKO ARAZİSİNİ COLİN'S SATTI
Vakko'nun İstanbul Merter'deki 40 dönümlük arazisinin satışı yıllarca borsa kulislerinde konuşuldu. Ancak şirket yönetimi her seferinde bu söylentileri yalanladı. Ve satış nisan ayı başında gerçekleştirildi. Arsayı 56 milyon dolara Akkom İnşaat aldı. Şirketin üç ortağından biri ise Colin's Jeans'in (Eroğlu Giyim) sahiplerinden Nurettin Eroğlu...

Vakko'nun önümüzdeki 6 ay içerisinde binayı boşaltması bekleniyor. Şirketin, satıştan elde ettiği 66.9 milyon YTL satış karla sermayesini güçlendirip, yurtdışında yatırımlar yapacağı belirtiliyor.
Bu arada, TMSF yönetimi, EGS'nin Denizli'deki arazisini satmak için ihale açmış, ancak başarılı olamamıştı. Gözaltı Pazarı'nda işlem gören EGB GYO'yu yakından ilgilendiren bu arsa satışının önümüzdeki dönemde de zor olduğu söyleniyor.

AKIN TEKSTİL'E CİDDİ TEKLİF
Akın Tekstil, arsa satışı söylentilerinde başı çeken şirketler arasında. Şirket yönetimi, Zeytinburnu'nun Merter'e yakın bölgesinde yer alan 72 dönümlük arazi için ciddi bir teklif aldığını açıkladı. Akın Tekstil'in Zeytinburnu'ndaki tesislerinde sadece konfeksiyonun bir kısmı faaliyet gösteriyor. Fabrikasını Lüleburgaz'a taşıyan şirket, arsanın satılması halinde konfeksiyon bölümünü Kastamonu'daki fabrikaya taşımayı planlıyor. Kulislerde, arsa üzeride konut yapmayı planlayan bir inşaat grubunun Akın Tekstil'e teklif verdiği konuşuluyor.

DÖNÜŞÜM SEVİNDİRDİ
Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi, en fazla Mutlu Akü'yü ve Eczacıbaşı'nı ilgilendiriyor. Bölgede yerli ve yabancı gruplar otel yatırım için arsa bakarken, Mutlu Akü arsasına değer biçilmeye çalışılıyor. Bazı aracı kurumlar şirketin arsasıyla ilgili raporlar bile yazıyor.
Son dönemde Mutlu Akü'nün arsayı satmak yerine büyük bir grupla ortak bir projeye imza atacağı konuşuluyor. Bu söylentiler de hisse fiyatını yukarı çekmeye devam ediyor.


\"\"

 
Yorum yazabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir, eğer üye değilseniz hemen siz de üye olun
Kullanıcı Adı:
Şifre:


Beni Hatırla

\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
güncel | haber | kariyer | teknoloji | kapak | dosya | borsa | bize ulaşın | dijital abonelik | künye / iletişim | içindekiler | anasayfa
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital