Sayı:88 
  güncel
  haber
  kariyer
  teknoloji
  kapak
  dosya
  borsa
  bize ulaşın
  dijital abonelik
  içindekiler
  ana sayfa
 

 
MAYIS ayında başlattığımız değişimle birlikte Türkiye'nin lider ekonomi dergisi olduk. Başkaları gibi toplu..
İmaj düzeltme ve tanıtım fırsatı olarak değerlendirilmesi gereken Formula 1 yarışları, bir "son dakika golü"ne kurban..
Avrupa'da din modernleşiyor. Kiliseler artık sadece ibadethane değil. Aynı zamanda aile ve sosyal danışmanlık hizmeti..
Ne çatal gerekiyor ne de tabak! Sokakta hem kola içip; hem de pizza yemek mümkün mü? Sonunda Amerikan fastfood kültürü..
Hiçbirimiz aynı değiliz. Herkesin boyu, kilosu, kemik yapısı, saçı, gözü kendine özgüdür. Bu yüzden giyimimiz de..
80'li yıllara kadar Çin'e yabancı sermaye girişi oldukça sınırlıydı. Son yıllarda bu ülkeye adeta doğrudan yabancı..
Nobel ödüllü Nouriel Roubini'ye göre, ABD ekonomisi en geç 2007'de resesyona girecek. Bu nedenle konut fiyatlarında..
\"\"
Şişli'de \"\"
\"\"
\"\"
Şişli'de "Yık-Yap" Dönemi Başladı
RAHİME BAŞ UÇAR

Şişli'de ilk kentsel dönüşüm projesi için düğmeye basıldı. TOKİ'nin, Kuştepe'de ağırlıklı olarak Roman vatandaşların yaşadığı bölgede 240 konutluk proje için iki ay sonra ihaleye çıkması bekleniyor...

DEPREM, çarpık yapılaşma ve göç İstanbul'u yaşanmaz hale getirdi. Her yıl 500 bin insanın göç ettiği metropolün dönüşüm projeleriyle yeniden hayat bulması amaçlanıyor.
İstanbul'daki kentsel dönüşüm projelerinden biri de Şişli'de uygulanacak. CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, AKP'li Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ (Toplu Konut İdaresi) ile uzlaşmayı sağladı ve ilk kentsel dönüşüm projesi için start verdi.
UZLAŞMA TOPLANTILARI BAŞLADI
Şişli'nin ilk kentsel dönüşüm projesi için seçilen bölge, ağırlıklı Roman vatandaşların yaşadığı Kuştepe... Şişli Belediyesi, 170 bağımsız konutu direkt etkileyecek proje için 21 Ağustos'ta hak sahipleriyle "uzlaşma toplantıları"nı başlattı. Toplantının ilk gününe 100'ü aşkın hak sahibi katıldı.
Projeyi hak sahiplerine anlatıp, katılımlarını sağlamayı amaçlayan uzlaşma toplantıları, iki ay içinde tamamlanacak. Bunun ardından da TOKİ'nin proje için ihaleye çıkması bekleniyor.
Şişli Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projeleri Başkan Danışmanı Kadri Veziroğlu, "Projemizle ilgili detaylar da netleşti. Yakında Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin de onayına sunacağız" diyor.
KAMULAŞTIRMA BEDELİ NETLEŞTİ GİBİ...
Kadri Veziroğlu'nun verdiği bilgiye göre, Kuştepe Kentsel Dönüşüm Projesi için 12 bin metrekarelik bir alan seçildi. Proje sonunda bu alanın 7 bin metrekaresine 240 konut yapılması planlanıyor. Kalan 5 bin metrekarelik alan ise yeşil alan olarak değerlendirilecek.
Projeye katılmak istemeyenlere kamulaştırma bedelleri ödenecek. Bir iki aya kadar Başbakanlık'ın bölgeyle ilgili kamulaştırma kararının da çıkması bekleniyor.
Karar henüz çıkmasa da kamulaştırma bedelleri aşağı yukarı netleşti. 50 metrekarelik bir konut için, konutun özelliklerine göre 10 ila 30 bin YTL (30 milyar lira) ödenmesi planlanıyor.
Başkan Danışmanı Kadri Veziroğlu, hak sahiplerinin projeye nasıl katılabileceğini ise şöyle anlatıyor: "Projede 66 ve 120 metrekarelik iki tipte, 12 ve 15 katlı binaların yapılması planlanıyor. 66 metrekarelik evlerin satış fiyatı 55 bin, 120 metrekareliklerinse 85 bin YTL. Hak sahipleri, mevcut evlerinin değeri düşüldükten sonra 180 ay borçlandırılacak. Projeye katılmak isteyenleri, inşaat süresince barındıracağız ya da ayda 400 YTL'lik kira yardımı yapacağız."
7 mahalle daha dönüşecek
Şişli'deki kentsel dönüşüm projelerinin devamı gelecek. Belediye, stratejik planına önümüzdeki yıllarda 7 mahallede daha kentsel dönüşüm projesi yapılması hedefini koydu. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "Feriköy, Ayazağa ve Mecidiköy'ün bir bölümünde de kentsel dönüşüm projeleri uygulanacak" diyor. 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı'na bağlı olarak 1/5000 ve 1/1000'lik uygulama planlarının da dörtte üçünün bittiğini vurgulayan Sarıgül, konutlarını yapmak isteyen vatandaşların en kısa sürede ruhsat alabileceğini vurguluyor. Sarıgül, kentsel dönüşüm için neden önce Kuştepe'nin seçildiğini ise şöyle anlatıyor: "Bazıları bu projenin Romanları oturdukları yerden çıkarmak için yapıldığını söylüyor. Hiçbir belediye başkanı kendi seçmenini yerinden eder mi? Ayrıca bu proje TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi'yle yaptığımız üçlü protokol çerçevesinde gerçekleşiyor. TOKİ'nin bu konudaki desteğine de minnettarız."


\"\"

 
1   2  
 
Yorum yazabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir, eğer üye değilseniz hemen siz de üye olun
Kullanıcı Adı:
Şifre:


Beni Hatırla

\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
güncel | haber | kariyer | teknoloji | kapak | dosya | borsa | bize ulaşın | dijital abonelik | künye / iletişim | içindekiler | anasayfa
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital