Sayı:119 
  güncel
  haber
  kariyer
  teknoloji
  kapak
  dosya
  borsa
  bize ulaşın
  dijital abonelik
  içindekiler
  ana sayfa
 

 
SON dört yılda 2 genel müdür, 5 ticaretten sorumlu genel müdür yardımcısı değiştiren Türk Hava Yolları'nda (THY)..
2006 yılının tüm göstergeleri ortaya çıktı. 2007'nin 3 aylık bazı göstergeleri de yayımlandı. Bu göstergelere makro..
SAĞ olsunlar okuyucularım "farklı girişimcilik" konusunda çoğu zaman benden görüş alma..
Moda ne? Bence kendinize adapte etmek. Giyeceğimiz kıyafetleri büyük bir özenle seçmemiz bunun bir göstergesi. Buna..
\"\"
4 termik santral özelleştiriliyor \"\"
\"\"
\"\"
ENERJİ >  4 termik santral özelleştiriliyor
O. ÇAĞLAR AYDIN /

Enerji Bakanlığı, termik santralleri "rehabilite etişlet" yöntemiyle özel sektöre devredecek. Özelleştirilmesi düşünülen santraller ise Soma, Tunçbilek, Çayırhan ve Seyitömer...

ENERJİ Bakanlığı, elektrikte bir arz güvenliği sorunu yaşanmaması için yeni bir yöntem üzerinde çalışıyor. Bir yasa tasarısı hazırlığı yapan bakanlık; Soma, Tunçbilek, Çayırhan ve Seyitömer termik santrallerini "rehabilite etişlet (REİ) yöntemiyle özel sektöre devretmeyi planlıyor. Projeyle, linyit rezervi bulunun dört termik santrale ek ünite yapılması ve rehabilite edilerek üretim artışı sağlanması amaçlanıyor.

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürü Sefer Bütün, bazı santrallerin yanında ilave kömür sahaları olduğunu, bu sahaların o santrallere verilmesi konusunda bir yasa çalışması yapıldığını söylüyor. Ardından da örnek olarak Soma kömür sahasını veriyor: "Bu sahayı kim alırsa, aynı zamanda orada elektrik üreten 1.034 megavatlık Soma Termik Santrali'ni de işletecek. Tabii gerekiyorsa rehabilitasyon yapacak. Ayrıca, yanında ilave linyit potansiyeliyle 2 adet 300 MW'den (megavat) ilave üniteleri de kuracak. Burada amaç kömür rezervini değerlendirmek hem de santrale ilave güç inşa ederek daha fazla elektrik üretmek." EÜAŞ'ın yaptığı çalışmalara göre, ilk etapta Soma Termik Santrali'ne 2 adet 300, Tunçbilek Termik Santrali'ne 1 adet 300, Çayırhan Termik Santrali'ne 2 adet 300, Seyitömer Termik Santrali'ne de 1 adet 150 MW'lik ilave ünite kurulabilecek. Bütün'e göre, hem santraller rehabilite edilecek hem de yeni ünite yapılarak ek üretim sağlanacak. Söz konusu ünite yatırımlarıyla, Türkiye bin 650 megavatlık ek kurulu güç kazanmış olacak.
Elektrik üretebilmek için gerekli linyit rezervine sahip bu sahalardan sadece Çayırhan, EÜAŞ'a ait. Diğer üç linyit sahası ise Türkiye Kömür İşletmeleri'nin bünyesinde yer alıyor.

DAĞITIMDAN ÖNCE ÜRETİM ÖZELLEŞECEK?
Malum, Türkiye'de elektrik sektörünün özelleştirme süreci sancılı geçiyor. Elektrik dağıtım bölgeleriyle ilgili ihaleler ileri bir tarihe ertelendi. Böylece, dağıtım sonrasında özelleştirilmesi planlanan üretim santrallerinin özel sektöre devri de ötelenmiş oldu. Bu yeni yöntemle elektrik üretim tesislerinin bir nevi özelleştirilmesi de yapılmış olacak. Türkiye ise enerji sektöründe yapişlet (Yİ) ve yapişletdevret (YİD) yöntemlerinden sonra rehabilite etişlet (REİ) yöntemiyle tanışacak.
Türkiye'de halen linyit kaynaklı santrallerin toplam kurulu gücü 8 bin 455 megavata ulaşmış durumda.


\"\"

 
Yorum yazabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir, eğer üye değilseniz hemen siz de üye olun
Kullanıcı Adı:
Şifre:


Beni Hatırla

\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
güncel | haber | kariyer | teknoloji | kapak | dosya | borsa | bize ulaşın | dijital abonelik | künye / iletişim | içindekiler | anasayfa
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital