Sayı:48 
  güncel
  haber
  kariyer
  teknoloji
  kapak
  dosya
  borsa
  bize ulaşın
  dijital abonelik
  içindekiler
  ana sayfa
 

 
Romanya ve Bulgaristan'da yolsuzluk kol geziyor. Romanya'daki 3.5 milyon Romanın çoğuna eğitim verilmiyor. Ama onlar..
Eski politikacılarımızın 'gazoz sanayii' diye küçümsediği işler şimdi moda oldu. Meşrubat ve hafif alkollü içecekler..
\"\"
\"\"
\"\"
\"\" \"\"
Kolanın Akrabası; Biranın Adaşı!

Eski politikacılarımızın 'gazoz sanayii' diye küçümsediği işler şimdi moda oldu. Meşrubat ve hafif alkollü içecekler sektöründe yenilikler yaratıldığı sürece bu ilgi devam edecek.

Bir önceki hafta 'farklılık' ve 'yenilik' adına yazdıklarıma hayli olumlu tepkiler aldım. Hatırlayacaksınız, sprinter araç üzerinde yürüyen seyyar fırın projesine değinmiştim. Dergiden ısrarla telefonumu isteyen bir okuyucumla konuştum geçenlerde: " Param var; fabrika kuracak saham da... Bana şöyle 'kola', 'gazoz' gibi bir proje önerin de şu memlekette şanım yürüsün..." diyerek; artık ilgimizi çekmeyen bir konuya değindi.
Uzun bir muhabbetten sonra yenilikçi girişim önerilerini bir tek kişiyle paylaşmamın mümkün olmadığını söyledim.
Konuşmamızın devamında tüm Yeni Para okurları için bir öneri yapmamı kabul etti ve Türkiye'de bilinmeyen bir meşrubat türünü anlatmam için kendisiyle mutabık kaldık.

"Root beer" nedir?
Amerika havasını koklayanlar bilir; 'kola' oraların asli meşrubatıdır. Birayı filan iki üç kez sollar...
Yine milli bir içkileri daha vardır Amerikalıların: "Root beer" yani "kök birası" ...Bira kadar olmasa bile yine de çok iyi satar...
İsminin bira olduğuna aldanmamak gerekir; hafif mayalı lezzetinin dışında alkol içermez. Lakin bira gibi köpüklü ve de kola gibi tatlıdır... Rayihası da hayli değişiktir. Rengi ve köpüğüyle Güney illerimizin meyan şerbetine benzer. Root Beer ilginç bir içecek. Her türlü yemekle ve fast food türü atıştırmalarla iyi gider. Hele biraz da vitaminle takviye filan edilirse insana zindelik verir.

Biradan farklı bir içecek
Toplam root beer markaları Amerikanın en büyük bira markası ' Budweiser'den daha fazla satar. Yani bir bakıma Amerikan halkı 'alkolsüz bira' niyetine içer bu nesneyi.
Hatta birahanelerin ve restoranların çoğunda fıçı sistemiyle sifondan servis edilir. Ama en çok kola misali teneke kutular ve şişelerde satılır. Rengi ve köpüğü de aynen siyah bira gibidir...
Peki biracılar bu işle niye uğraşmaz? Çünkü root beer hem ' kola'ya hem de 'bira' ya rakiptir ama onların gözünde basit bir alkolsüz içecekten öteye gitmez.Biracılar başları sıkışınca ürettikleri alkolsüz biraya bile şans vermezken; root beer'le filan uğraşıp bira satışlarının tadı kaçmasın isterler.
İşte bu nedenle root beer'in üreticileri ayrı bir sektörü temsil eder.

Üretimi kolay...
Gelelim root beer'in içindekilere...
Gerçekten root beer'de bitki köklerinin özütleri bulunur.
Amerika'da yetişen ve adlarını Kızılderili kültüründen alan "sarsaparilla" ve
"sassafras" bitkilerinin kök hülasaları kullanıldığı için zamanında ' kök birası' adını almıştır...Bu acayip bitki köklerinin kanser yapıcı etkileri 60'lı yıllarda ortaya çıkınca formüller yavaş yavaş değiştirilmiş. Şimdi meyan kökü, zencefil, turunç ve limon konsantresi, vanilya gibi çok sayıda bitki kullanılıyor. Root beer'in onlarca formülü var Amerikada. Hatta "bitki kökü" lafı da artık tam yerine oturmuyor. Neredeyse hertürlü bitki girmiş işin içine.Üretimin tüm sırrı formüle katılan mayada: Kökler ile bazı bitkiler mısır şurubu ve diğer malzemeyle karıştırılıp ahşap fıçılara basılıyor. Biraz maya katılıp tıpkı bizim boza gibi mayalandırılıyor.
Bir süre sonra bu hafif buruk mayi süzülüp karamelle renklendiriliyor.
Son aşama ise şerbeti karbondioksitle muamele edip; gazozcu tekniğiyle teneke ve şişelere basmak...Renk mükemmel, köpük muhteşem, lezzet ise harika! Root beer konsantresini hazır satan firmalar da var: Mesela "Zatarains's Root Beer Extract " bunlardan biri.
Özütü getirtip burada gazoz gibi basitçe imal etmek mümkün. Bu tercih root beer'ci olmanın en kolay yolu...
Başka seçenekler de bulunuyor. Mesela en ünlü marka "A&W Root Beer" den lisans alarak yatırım yapmak...
Bu marka root beer'i Amerika dışına da taşımış. Adamların dünyanın birçok yerinde ortak fabrikaları var.

Farklı girişimin örneği...
Bu satırları yazdıktan sonra internete girip 'root beer' sayfalarına kısaca göz gezdirdim. Onlarca marka ve müthiş bir tüketim olduğunu gördüm.
"A&W Root Beer "in 1919'larda başlayan meraklı hikâyesi de bir yerlerde gözüme ilişti. Adamlar Amerikan girişimciliğinin en ilginç örneklerden birine imza atmışlar.Sonuçta size önerim şu: Hemen internete girin ve "A&W Root Beer " yazın; karşınıza çok güzel şeylerin çıktığını göreceksiniz. Bu sayfalar sizde hem yatırım arzusu uyandıracak hem de Amerikan girişimciliğinin keyif verici bir örneğine tanık olacaksınız.
Zaten benim asıl amacım da değerli okuyucularımıza 'farklılık' ve
'yenilik' bilinci üzerinde yeni perspektifler kazandırmak değil mi?

FARKLI VİZYON
"Başarılı bir girişim tasarımı kişinin algılama gücüyle şekillenir."
Priscilla Y. Huff

NOTE PAD
"Yeni bir dünya yaratmak için gereken tek şey yeni bir akıldır. "
Howard R. Bowen

d
PAZARLAMA PENCERESİNDEN
"Şimdi tüm şirketler için 'girişimcilik' ve 'yenilenme' disiplini diye bir şey var. Bu disiplin, bir yönetim ilkesi olarak en başa alınmadıkça ileriye gitmek imkânsızdır."
Peter F. Drucker


\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
\"\"
güncel | haber | kariyer | teknoloji | kapak | dosya | borsa | bize ulaşın | dijital abonelik | künye / iletişim | içindekiler | anasayfa
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital