AB'de başlayan Yenileme Dalgası ile 30 milyon bina yenilenecek

Sürdürülebilir enerji ile firmaların rekabet avantajı elde ettiğini ve ekonomik toparlanma paketlerinde de temiz enerjinin payının giderek arttığını ifade eden Entek Elektrik Genel Müdürü Bilal Tuğrul Kaya, Avrupa Birliği’nde başlamış olan Renovation Wave’in (Yenileme Dalgası) bu konudaki en önemli örnek olduğunu aktardı.
10.05.2022 12:25 GÜNCELLEME : 10.05.2022 12:25

Sürdürülebilir enerji ile firmaların rekabet avantajı elde ettiğini ve ekonomik toparlanma paketlerinde de temiz enerjinin payının giderek arttığını ifade eden Entek Elektrik Genel Müdürü Bilal Tuğrul Kaya, Avrupa Birliği'nde başlamış olan Renovation Wave'in (Yenileme Dalgası) bu konudaki en önemli örnek olduğunu aktardı.

Yeşil Mutabakat ve yakın dönemde Türkiye'nin de taahhütlerini devreye aldığı Paris İklim Anlaşması ile birlikte tüm sektörlerin enerji verimliliği yatırımlarına yönelmesi bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Sürdürülebilir enerjinin diğer önemli parçası ise binaların ve sanayi kuruluşlarının karbonsuz hale getirilmesi. Avrupa Birliği'nde başlamış olan Renovation Wave (Yenileme Dalgası) 30 milyon binanın yenilenmesi, elektrik ve sıcak suyun yenilenebilir enerjiden karşılanması gibi büyük çaplı hedeflere odaklanıyor.

"Yenilenebilir enerji üretimi projeleriyle verimlilik sağlıyoruz"

Enspire Kreatif Enerji Çözümleri olarak temiz enerji kullanımını Türkiye'de tabana yayma amacıyla yola çıkan ilk şirketlerden olduklarını hatırlatan Entek Elektrik Genel Müdürü Bilal Tuğrul Kaya, "Enspire Kreatif Enerji Çözümleri olarak geniş bir aralıkta enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji üretimi projelerini Performansa Dayalı Sözleşmeler ile hayata geçiriyoruz. Sanayi işletmelerinde yardımcı tesislerdeki projeler, ticari binalarda elektromekanik projeler, enerji verimliliği projeleri ile kombine olan yenilenebilir enerji üretim yatırımları ve tasarruf oranına denk şekilde karbon emisyonunu azaltmayı ve karbon kredisi oluşturmayı içeren projeler öncelikli hedeflediğimiz projeler arasında yer alıyor" dedi.

"Karbonsuz bir ekonomi mümkün"

Bilal Tuğrul Kaya, Performansa Dayalı Sözleşmeler ile şirketlerin enerji giderlerinde tasarruf elde edildiğini, yatırımların kendi kendini finanse ettiğini, bununla birlikte firmalara kaynaklarını ihtiyaç duydukları diğer alanlara kaydırma esnekliği sağladıklarını vurguladı.

Türkiye'deki tesislerde enerji verimliliği potansiyelinin, işletmenin yer aldığı sektör, bulunduğu coğrafi koşullar, mevsimsel şartlar hatta işletmenin yapımında kullanılan malzemeler gibi birçok kritere göre farklılık gösterdiğinin altını çizen Bilal Tuğrul Kaya, konuşmasına şöyle devam etti: "Sürdürülebilir enerjiyi merkezimize koyarak, enerjiyi verimli kullandığımızda kalıcı ve büyük değişimler sağlamak, gerçekten karbonsuz bir ekonomiye ulaşmak mümkün. Enerji verimliliği, yenilenebilir enerji üretimi kadar başat bir konumda."

BİZE ULAŞIN