Türkler Çin’de ticaret odası kuruyor

CRI TÜRK Radyosu’nun “Çin’deki Türkler” programına konuk olan DTİK Asya Pasifik Başkanı Nejdet Demiryürek, hazırlık çalışmaları devam eden Çin Türk Ticaret Odası’nın kuruluş müjdesini 29 Ekim’de vereceklerini söyledi.
18.03.2021 12:33 GÜNCELLEME : 27.04.2021 14:06

CRI TÜRK Radyosu'nun "Çin'deki Türkler" programına konuk olan DTİK Asya Pasifik Başkanı , "Türk ekonomisinin güçlenmesi için artık suyu tersine akıtmanın zamanının geldi" dedikten sonra hazırlık çalışmaları devam eden 'nın kuruluş müjdesini 29 Ekim'de vereceklerini söyledi.

'nun CRI TÜRK Radyosu'nda hazırlayıp sunduğu "Çin'deki Türkler" programının ilkine katılan Nejdet Demiryürek ve Uğur Arzoğulları, Çin'de kurulacak ticaret odasının Türkiye'nin bu ülkedeki ticari ağırlığının daha iyi hissettirilmesine hizmet edeceğine dikkat çektiler.

Çin Türk Ticaret Odası hazırlık komitesi başkanlığını, halen DTİK (Dünya Türk İş Konseyi) Asya Pasifik Başkanı Nejdet Demiryürek yürütüyor. Bünyesinde oldukları DEİK ile Türkiye ticaretinin "diaspora diplomasisini" üstlendiklerini belirten Demiryürek, Dışişleri Bakanlığı'nın "Yeniden Asya" vizyonuyla paralel hareket ettiklerini hatırlattıktan sonra "Eskiden yüzümüz batıya bakıyordu. Günümüzde Avrupa'da insanların yaşam standartlarına baktığımızda, eskisi kadar yüksek olmadığını görüyoruz. Pandemiden sonra artık tüm oklar Çin ve etrafındaki Asya'yı gösteriyor" dedi.

Çin Türk Ticaret Odası'nın kuruluş komitesinde aralarında bayrak taşıyıcımız THY, İş Bankası, Beko, Aksa, Çimtaş gibi bu ülkede yatırımı olan firmalarından temsilciler bulunuyor. İş insanlarımıza ülkeyi iyi bilen danışmanlarla çalışıp, Çin pazarına çok iyi hazırlanmalarını öneren Demiryürek bu konuda şu bilgileri verdi: "Türkiye'nin geleceği ve Türk ekonomisinin güçlenmesi için artık suyu tersine akıtmanın zamanı geldi. Faaliyete geçiş müjdesini 29 Ekim'de vereceğimiz Çin Türk Ticaret Odası'nın kuruluş komitesinde ülkede yatırımı olan, ülkeyi bilen, Pazar konusunda deneyimli birbirinden değerli iş insanlarımız var. Onların bilgi ve birikimlerinden hareketle, Çin'i radarlarına alacak girişimcilerimize de her türlü desteği vereceğiz.Ticaret odamızın, Çin'deki büyükelçiliğimiz, konsolosluklar ve ticaret müşavirliklerimiz gibi kamu kuruluşlarından sonra güvenilir ikinci kaynak olacağına inanıyorum."

BİZE ULAŞIN