CEO'lar büyüme bekliyor

Deloitte’un Fortune listelerindeki şirketlerin CEO’ları ile yaptığı araştırmaya göre iş liderlerinin yüzde 77’si önümüzdeki bir yıl içinde şirketlerinin büyüyeceğini öngörüyor. Özellikle endüstriyel ürünler sektöründeki şirketlerin tamamı büyüme bekliyor.
26.08.2021 12:10 GÜNCELLEME : 26.08.2021 12:10

Pandemi ve neden olduğu küresel ekonomik kriz sonucunda dünya ekonomisi 2020'yi yüzde 3,3 küçülme ile kapattı. 2021 başındaki endişeler yerini artık umuda bırakıyor. Deloitte'un dünyanın önde gelen şirketlerinin CEO'ları ile yaptığı araştırmaya göre, üst düzey yöneticilerin yüzde 77'si gelecek bir yıl içinde şirketlerinin 'güçlü' ya da 'çok güçlü' büyüme göstereceğini söylüyor. Araştırmada, özellikle endüstriyel ürün üreticisi şirket CEO'larının tamamının büyüme yönünde görüş bildirmesi dikkat çekiyor. Güçlü büyüme beklentisinde endüstriyel ürünler sektörünü, teknoloji (yüzde 90), profesyonel hizmetler (yüzde 83) ve sağlık (yüzde 78) şirketleri takip ediyor.

CEO'lar büyüme beklentilerini dile getirse de salgının ticari etkileri konusunda fikir ayrılığı var. CEO'ların yüzde 53'ü salgının ekonomiye yansımalarının 2021 sonunda düzeleceğini söylerken yüzde 47'si ise bunun daha uzun süre devam edeceğini belirtiyor.

Gündemde dijital dönüşüm ve yetenek dönüşümü var

CEO'ların ajandasındaki dönüşüm veya büyük ölçekli girişimler listesinde sıralamalar değişse de başlıklar değişmiyor. Ocak 2021'deki araştırmada yüzde 85'le ilk sırada yer alan dijital dönüşüm yaz araştırmasında da yüzde 74'le yine ilk sırada. İkinci sırada yüzde 71 ile iş gücü ve yetenek dönüşümü geliyor. CEO'ların yüzde 46'sı ise sürdürülebilirlik odaklı strateji dönüşümünü çalıştıklarını belirtiyor.

Teknoloji, yapay zeka yatırımları öncelikli

Araştırma, üst yöneticilerin gelecek bir yılda harcama planlarının da değiştiğini gösteriyor. CEO'ların yarısından fazlası gayrimenkul harcamalarında kayda değer düşüş beklerken (yüzde 26'sı daha az ofis alanına ihtiyaç duyulacağını belirtiyor), yüzde 43'ü de küresel ve yerel çapta alınan önlemler nedeniyle seyahatlerin azalacağını belirtiyor. Gayrimenkul ve seyahat masraflarının azalmasına karşılık şirketler bir süredir erteledikleri yatırımları ise ajandalarında öne çekiyorlar.

Harcama kalemleri konusunda üst yöneticilerin yüzde 82'si teknoloji modernizasyonuna öncelik vereceklerini ifade ederken yüzde 67'si yapay zekaya ve yüzde 58'i de sürdürülebilirlik çözümlerine yatırım yapacaklarını vurguluyor.

Siber güvenlik ve kapsayıcılık üst sıralara taşındı

İş gücüne beceri kazandırma (yüzde 57) ve uzaktan çalışma desteği (yüzde 55) de bütçelerin arttığı başlıklar. Pandemi ve uzaktan çalışmayla birlikte daha yoğun olarak gündeme gelen ruh sağlığı konusu CEO'ların gündeminde. İş liderlerinin yüzde 53'ü gelecek bir yılda ruh sağlığı desteğinin artarak süreceğini söylüyor. CEO'ların yüzde 95'i da çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığı stratejik öncelikler arasına aldığını belirtiyor.

Pandeminin üst sıralara taşıdığı bir başka konu ise siber güvenlik. Özellikle uzaktan ve hibrit çalışma yöntemleri, şirketleri siber saldırılara karşı daha kırılgan hale getirdi. Araştırmada CEO'ların yüzde 94'ü siber güvenliğin gündemlerinin ilk sırasında yer almaya devam ettiğini söylüyor. Yüzde 87'sinin gündeminde iklim değişikliği var. Kripto paralar ise CEO'ların yüzde 58'inin gündeminde değil.

BİZE ULAŞIN