Dünyanın ilk ETF'i bugün New York Borsası'nda işlemde

Dünyanın ilk Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) bugün New York Borsası'nda işlemlere başlıyor. ProShares’in başlayacağı fon ‘BITO’ kodu ile işlem görecek.
19.10.2021 11:26 GÜNCELLEME : 19.10.2021 11:27

Dünyanın ilk Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) bugün New York Borsası'nda işlemlere başlıyor. ProShares'in başlayacağı fon 'BITO' kodu ile işlem görecek. 2013 yılından bu yana SEC'e gelen sayısız ETF başvurusunun reddedildiğini hatırlatan Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, "Yeni SEC Başkanı Gensler, önceki başkanlara göre daha fazla kripto para dostudur. Bu nedenle SEC'in daha fazla borsa yatırım fonuna izin vereceği biliniyor. Valkryie Şirketinin ETF'inin de bu hafta işlemlere başlaması beklentiler arasında. Bitcoin ETF'inin normal bir ETF'ten farkı ise temettü getirinin olmayışı ve blokzincirde diğer coinlerle etkileşiminin yüksek olması" dedi. Süllü, ETF'lerin piyasaya yapacağı etkiler konusunda da şunları aktardı:

Peki fiyata etkisi ne olur?

"ETF'ler doğrudan değil dolaylı yatırım sağlar. Fon gelirleri ile Bitcoin alınacak olması kısa vadeden ziyade orta ve uzun vadede Bitcoin talebini olumlu etkileyebilir. Ayrıca spot Bitcoin almak istemeyen birçok yatırımcı da bu şirketler aracılığı ile dolaylı yollardan Bitcoin sahipliğine kavuşacakları için piyasada yer alan kullanıcı sayısının da artması anlamına gelir. Bitcoin ETF'lerinin işleme açılacak olması ile 50.000$ seviyelerinden başlayan hareket 63.000$ seviyesine kadar Bitcoin fiyatında etkili oldu. Ancak son dönemde Shiba ve Doge gibi köpek tokenlarına yeniden paranın girmesi ile piyasada var olan likidite bölündü ve haber etkisi sonrası gerçekleşen verinin satılması 63.000$ seviyesini kıramamıza sebep oldu. Vadeli piyasada BTC kontratlarının hacmi artarken, fonlama oranlarının da düşmesi yatırımcıların kar satışları yaptığına işaret ediyor. Bu nedenle kısa vadeli oluşabilecek bir geri çekilme hareketinde yakın destekler 61.800$, 60.700$ ve 59.800$ olarak karşımıza çıkıyor. Vadeli piyasadaki hacme ve son gülerdeki Bitcoin'in 63.000$'ı kıramaması nedeniyle yakın vadede oluşabilecek kar satışlarına dikkat."

BİZE ULAŞIN