Ticari kredilerde süreci 1 dakikaya indirdi

Agra Fintech tarafından bankaların kullanımına sunulan CreditBarometer, bankacıların başvuran her firma için 3-4 saat harcadığı süreci, 1 dakikaya düşürüyor. Birçok bankada yarı manuel ilerleyen süreci 1000’in üzerinde senaryo ile otomatik tamamlıyor.
26.10.2021 14:34 GÜNCELLEME : 26.10.2021 14:34

Agra Fintech tarafından bankaların kullanımına sunulan CreditBarometer, banka profesyonellerinin başvuran her firma için 3-4 saat harcadığı süreci, 1 dakikaya düşürüyor. Agra'nın alanında uzman mühendisleri ve veri bilimcileri ile ortaya konan mizan/e-defter analiz aracı CreditBarometer; finansal kurumların tüzel müşterilerinin e-defterlerini/mizanlarını kullanarak mali tabloların oluşturulması, aktarma/arındırma analizlerinin yapılması ve bu analizler sonucunda oluşacak yeni mali tablolarının oluşturulması gibi oldukça uzun süren ve birçok bankada yarı manuel ilerleyen süreci 1000'in üzerinde senaryo ile otomatik tamamlıyor. Ürün kredi tahsis süreçlerinin yönetilmesinin yanında pazarlama, analitik gibi diğer departmanlara da bilgi akışı sağlayarak bankaların müşterilerini daha iyi tanımasını da mümkün kılıyor. Mali veri (mizan/e-defter/e-fatura) analizi konusunda uzman bir kadroya sahip olan Agra Fintech, CreditBarometer'ı danışmanlık desteği ile sağlayarak bir bankanın aynı çözümü inhouse olarak geliştirme maliyetinin ve süresinin çok altında sunuyor.

Mali veriye ulaşım süreçlerinde oyunun kuralları değişiyor

Agra Fintech, Türkiye'nin önde gelen entegratör ve erp firmalarıyla yaptığı iş birlikleriyle kredi müşterilerinin paylaşmak için izin verdiği finansal verileri "insan gözü görmeden" banka sistemlerine aktaracak bir veri aktarım sistemi kuruyor. FinBind; şirketlerin, kredi başvuru ve izleme süreçlerinde bankalarla paylaştıkları finansal verilerini daha güvenli ve hızlı bir şekilde bankalara ulaşmasını sağlıyor. Bankalardan kredi talebinde bulunan müşteriler şimdiye kadar finansal verilerini elden veya e-posta ile bankalara iletiyordu. Bu durum şirketlerin finansal verilerinin güvenliğinin ve gizliliğinin sağlanmasını ve analiz edilmesini zorlaştırıyordu. FinBind ile kredi başvuru ve izleme süreçlerini uzatan bu süreç tamamen ortadan kalkıyor. Banka müşterileri izin verdikleri taktirde finansal veriler FinBind üzerinden "insan gözü görmeden" banka sistemlerine aktarılıyor. Böylece hem banka ve müşteri üzerindeki operasyonel yük ortadan kalkıyor hem de verilerin gizliliğinin sağlanması kolaylaşıyor. Müşterilerine hızlı ve güvenli veri aktarım hizmeti sunmak isteyen özel entegratörler ve kredi müşterilerinin verilerine hızlı bir şekilde ulaşmak isteyen bankalar için geliştirilen FinBind ticari kredi başvuru ve inceleme süreçlerinde oyunun kurallarını değiştiriyor.

CreditBarometer ile veri güvenliği kontrol altında

Java temelli alt yapı ile ürünlerinde çok katmanlı bir güvenlik sistemini de devreye alan Agra Fintech, hem bankaların regülasyonlar sebebiyle ihtiyaç duydukları 2FA, Captcha gibi güvenlik önlemlerini hem de yazılım geliştirme ve güvenlik konusundaki dünya standartlarını göz ününde bulunduruyor. CreditBarometer tamamen banka sistemlerinde çalışacak şekilde dizayn edildi ve banka dışına hiçbir veri çıkmıyor.

"Bireysel krediler anında sonuçlanıyorken, ticari krediler neden farklı olsun?"

Agra Fintech Kurucu Ortaklarından Taner Toraman şunları aktarıyor: "Türkiye finans ekosistemi dünya ülkeleriyle kıyasladığımızda oldukça gelişmiş durumda. Sektörde dijitalleşme en önemli başlık ve başarıyla dijitalleşen süreçlere şahit oluyoruz. Ancak sektörde ticari kredi tahsis ve izleme süreçleri pek çok muhasebe verisinin analizini gerektirdiği ve uzman yorumuna ihtiyaç duyulan bir süreç olduğu için dijitalleşme anlamında biraz geriden geliyor. Agra olarak sektör profesyonellerinin uzun süreler harcadığı bu süreçlerin iyileştirilmesi için CreditBarometer'in 1000 üzerindeki kuralını kullanabileceği ve isterse kendi kredi analiz kültürünü bu kurallara yansıtmasına olanak sağlayan bir yapı sunuyoruz. Veri analitiği sayesinde bu alanda elde edilen analizlerin pazarlama, satış gibi farklı departmanlarla paylaşılması noktasında kritik geliştirmelere imza atıyoruz. Multidisipliner ve tecrübeli ekibimiz ve güçlü teknik altyapımız ile ticari kredi süreçlerinin dijital dönüşümüne farklı ürünlerimizle öncülük etmek istiyoruz. Bireysel krediler anında sonuçlanıyorken, ticari krediler neden farklı olsun? Gerçek zamanlı ticari kredi döneminin açılması için bu alanda geliştirdiğimiz diğer ürünlerin de çok yakın zamanda duyurusunu yapacağız."

BİZE ULAŞIN