Aracı kurumlar da uzaktan müşteri edinebilecek

Bankalardan sonra aracı kurum ve portföy yönetim şirketleri de artık uzaktan müşteri edinebilecek. Bunun için seçtiğiniz aracı kurumun hesap açma uygulamasını indirmeniz, ardından iletişim merkezine bağlanıp kimlik kartınızı ekrana okutmanız yeterli oluyor…
07.04.2022 13:58 GÜNCELLEME : 07.04.2022 13:58

PARA ARAŞTIRMA/ ESİN ÇETİNEL Pandemi döneminde bankalara getirilen uzaktan müşteri edinim imkanı, finans sektörünün diğer alanlarına da yayılmaya başladı. Şubat ayı başında Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile artık aracı kurumlar ve portföy yönetim şirketleri de uzaktan müşteri edinimi imkanına kavuştu.

Bu arada aynı tebliğde aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerine uzaktan müşteri ediniminde uygulayabilecekleri uzaktan kimlik tespit yöntemlerine ilişkin usul ve esasları da düzenledi.

Bununla birlikte Tebliğ, müşteri kimliğinin tespit edilmesinin ardından sunulacak hizmetlere yönelik olarak mesafeli olsun veya olmasın bir bilişim veya elektronik haberleşme cihazı üzerinden yazılı şeklin yerine geçecek şekilde ya da mesafeli olarak sözleşme ilişkisinin kurulmasına yönelik ilkelerini de belirledi.

Tebliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının hemen ardından aracı kurumlar da bu konuda kolları sıvadı. Bir aylık bir hazırlık sürecinin hemen ardından bazı büyük aracı kurumlar, 8 Mart tarihinden itibaren müşterilerine görüntülü Hesap Açma imkanı sunmaya başladı. Birçok aracı kurum ise nisan ayından itibaren bu hizmeti sunmak için son hazırlıklarını yapmaya başladı.

BİREYSELE KOLAY HESAP

Ünlü Menkul, sermaye piyasalarında işlem yapmak isteyen bireysel yatırımcıların görüntülü görüşme ile uzaktan hesap açmalarını sağlayacak Ünlü Menkul Kolay Hesap uygulamasını devreye aldı. App Store veya Google Playstore'da yer alan Ünlü Menkul Kolay Hesap uygulamasını ücretsiz indirenlerin hesap açabileceklerini söyleyen Ünlü Menkul Genel Müdürü Gamze Akgüney, "Bu sayede, kurye beklemeye gerek kalmadan bireysel yatırımcılar, dijital onay ile hesap açabilecekler" diyor.

Ünlü Menkul Kolay Hesap uygulamasında "Süreci Başlat" butonu tıklandıktan sonra birkaç adımda gerekli bilgiler kolayca doldurulabiliyor. Kimlik bilgileri, Yakın Okuma (NFC) ile uyumlu telefonlar sayesinde tek adımda doğrulanabiliyor. Sözleşmeler dijital olarak onaylandıktan sonra anlık görüntülü görüşme yaparak ya da görüşme randevusu oluşturularak hesap açma süreci tamamlanıyor. Tüm iş süreçlerinde her geçen gün artan dijitalleşmenin önemine dikkat çeken Gamze Akgüney, bu alanda projelendirdikleri yeni hizmet ve uygulamaları devreye almaya devam edecekleri bilgisi paylaşıyor.

HESAP AÇANA HEDİYE

İnfo Yatırım Menkul Değerler, yatırımcılara Türkiye'nin ve dünyanın her yerinden, dakikalar içinde, güvenli bir şekilde, hesap açabilme fırsatı sunuyor. "Görüntülü Hesap Açma" uygulaması ile hesap açan yatırımcılar, İnfo Yatırım'ın yatırımcılarına sunduğu tüm ürün ve hizmetlerden de yararlanabiliyor.

Bu uygulamayı kullanarak hesap açmak isteyen yatırımcıların öncelikle, App Store veya Google Play'dan "İnfo Yatırım Görüntülü Hesap Açma" uygulamasını indirmeleri gerekiyor. İstenilen bilgileri eksiksiz şekilde dolduran yatırımcıların hesap açma işlemi kimlik doğrulama için çipli T.C. kimlik kartlarını ekrana okutmaları ve iletişim merkezine bağlanarak görüntülü görüşmeyi başlatmalarıyla son buluyor.

İnfo Yatırım 8 Mart 2022 tarihinde hayata geçirilen bu uygulamayı kullanarak hesap açan herkese "ücretsiz canlı veri" sağlıyor ve "3 aylık Finnet 2000 Plus" hediye ediyor.

ISLAK İMZAYA GEREK YOK

Gedik Yatırım, hesap açma süreçlerini üç yıl önce dijitale taşıdı. Artık bu süreçleri görüntülü görüşme ile uçtan uca tamamen dijitalleştirdiklerini söyleyen Gedik Yatırım Genel Müdürü Ersan Akpınar, "Yatırımcılarımızla 'Hızlı Hesap' uygulaması üzerinden görüntülü görüşme imkanı sağlayarak, kolay hesap açma ve sermaye piyasalarına hızlı erişim imkânı sunuyoruz. 'Görüntülü Görüşme ile Hesap Açılışı' uygulamamız sayesinde yatırımcılar, Gedik Yatırım hesaplarını istedikleri yerden yapacakları görüntülü görüşme ile kolay ve hızlı bir şekilde açabiliyor" diyor.

Akpınar, 8 Mart'ta devreye aldıkları bu uygulamanın yatırımcılardan yoğun ilgi gördüğünü de söylüyor.

Müşteri verilerine baktıklarında haftalık ortalamalara göre yaklaşık 3 katı oranında yatırımcının bu hizmetimizden faydalandığını gördüklerini ifade eden Ersan Akpınar, uygulama hakkında şu bilgiyi paylaşıyor;

"Yatırımcılarımızın hayatını kolaylaştırmak adına hafta içi 24.00, hafta sonu 21.00 saatlerine kadar verdiğimiz bu hizmet sayesinde de uzaktan hesap açmanın kolaylığını esnek saatler ile daha da kolaylaştırdık. Hızlı ve kolayca gerçekleşecek hesap açılışı sonrası ise, yatırımcılarımız hemen işlem yapmaya başlayabiliyorlar."

Gedik Yatırım'da hesap açmak isteyen herkes, mobil uygulamayı indirerek anında, istenilen yer ve zamanda, kağıtsız, ıslak imzasız bu işlemi yapabiliyor. Yalnızca NFC özellikli akıllı bir telefon ve yeni kimlik kartının yanında olması yeterli. Böylece yatırımcı olma sürecini birkaç dakikada tamamlamak mümkün hale geliyor. Kurum yatırımcılarından, 'Gedik Yatırım Hızlı Hesap' uygulamasını indirmelerinin dışında başka hiçbir belge veya imza da talep etmiyor.

ŞUBEYE GİTMEYE GEREK YOK

İş Yatırım Menkul Değerler, müşterilerinin şubeye gitmeden hesap açmasını mümkün kılan uygulamayı hayata geçirdi. Yazılım şirketi Softtech'in teknoloji desteğiyle İş Yatırım'ın mobil işlem platformu olan TradeMaster Mobil üzerinden mart ayından itibaren kurum uzaktan hesap açma imkanı sunmaya başladı.

İş Yatırım'da uzaktan hesap açılışı içinse yeni nesil bir T.C. kimlik kartına ve yakın okuma (NFC) özelliği bulunan akıllı bir cihaza sahip olmak yeterli oluyor. TradeMaster Mobil uygulaması üzerinden başlatılan hesap açılış sürecinde tüm adımlar uçtan uca bağlantı güvencesiyle sözleşme onayları dâhil elektronik ortamda gerçekleştiriliyor. Böylelikle şubeye gitmeye veya kurye beklemeye gerek kalmadan hesap açılış işlemi tamamlanabiliyor.

İş Yatırım, uzaktan hesap açma işleminde izlenmesi gereken tüm adımlar ise sırasıyla şöyle sıralıyor;

"Önce App Store veya Google Playstore'da bulunan ücretsiz TradeMaster Mobil uygulaması indiriliyor. Uygulama içerisinden 'Müşteri Ol' butonuna tıklanıp 'Müşteri Bilgi Formu' dolduruluyor. Telefona gelen doğrulama kodu ekranda ilgili alana giriliyor. 'Kimlik Arka Yüzü' adımında kimliğin arka kısmındaki MRZ kodu okutuluyor. ''Yakın Okuma (NFC) ile Doğrulama'' adımında kimlik kartı telefona değdiriliyor. 'Yüz Tanıma ve Canlılık Uygulaması'nın yönlendirmeleri izlenerek İş Yatırım müşteri temsilcisi ile görüntülü görüşme gerçekleştiriliyor. Son adımda tamamen elektronik ortamda sözleşmeler onaylanarak hesap açılış işlemi tamamlanıyor."

NİSAN AYI BAŞLIYOR

Yatırım Finansman nisan ayından itibaren dileyen müşterilerine uzaktan hesap açma imkanı sunacak. Müşteri adaylarının uzaktan kimlik tespiti ve görüntülü görüşme ile hesap açma sürecini tamamladıktan sonra işlem yapmaya başladıklarını söyleyen Yatırım Finansman Pazarlama Direktörü Süheyla Gülver Esen, "Bu doğrultuda müşteri edinim süreçlerimizin dijitalleşmesiyle ve 'tabana yayılma' stratejimizle pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Yatırım Finansman olarak, teknolojinin finansal araçlarda kullanımını daima ön planda tutacağız. Orta ve uzun vadede finansal hizmetlerde teknoloji kullanan değil teknoloji üreten bir şirket olmayı hedefliyoruz" diyor.

Yatırım Finansman'da uzaktan hesap açma işlemi, müşteri adaylarının web sitesinde bulunan linklerini kullanarak veya QR kodu okutarak mobil uygulamayı telefonlarına indirmesiyle başlıyor. Müşteri adaylarının uygulama içerisinde bulunan bilgileri doldurup gerekli onayları verdikten sonra görüntülü görüşme ile bu konuda eğitim almış müşteri temsilcilerine bağlandığı bilgisi veren Esen, görüntülü görüşme sonrası yatırımcıların işlem yapmak istediği ürünlere ait sözleşmeleri on-line olarak onayladıktan sonra hesap açma sürecinin tamamlandığını söylüyor. Yatırım Finansman bu kanalla hesap açmak isteyenlerden her hangi bir belge talep etmiyor.

"GENÇLERİN HİSSE SENEDİNE TALEBİ ARTTI"

Yılmaz ARISOY / Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü

Yapı Kredi müşterisi olan yatırımcıların hisse senedi işlemi yapmak için, şubeye gitmelerine gerek kalmadan hemen işlem yapmalarına imkan sağlıyoruz. Ayrıca Yapı Kredi İnternet Şubesi, Yapı Kredi Mobil ve Yatırım Dünyam'dan Hisse Senedi Hesabı da açabiliyorlar. Müşterilerimiz aynı zamanda hisse senedi işlemlerini avantajlı komisyon oranlarıyla gerçekleştiriyorlar.

Yapı Kredi müşterisi olmayan yatırımcılar ise, yine şubeye gitmeye gerek bile duymadan, Yapı Kredi Mobil'i indirerek ve görüntülü işlem asistanlarına bağlanarak hesap açılış işlemlerini dijital onayla anında tamamlayabiliyor. Bu işlemin ardından yatırımcılar İnternet Şubesi ya da Yapı Kredi Mobil'e giriş yaparak "Yatırımlar > Hisse Senedi > Hisse Senedi Hesabı Açılış" adımlarını izleyerek Hisse Senedi Hesabı açılışını yapıp hisse senedi alım satımını başlatabiliyorlar.

Dört yıldır hem hisse senedi, hem de VIOP işlemi yapmak isteyen yatırımcılara "Yapı Kredi Mobil", "Yapı Kredi İnternet Şubesi" ve "Yatırım Dünyam" gibi dijital kanallardan online hesap açma hizmeti sunuyoruz. Bu dönemde, yoğun dijital kanallar yatırımıyla birlikte açılan yeni yatırım hesaplarının tamamına yakınının, dijital kanallarımız aracılığıyla gerçekleştiğini görüyoruz. Dijital mecraları her türlü ihtiyaçları için oldukça etkin kullanan Y ve Z kuşaklarının, özellikle pandemi döneminde hisse senedi piyasalarına olan ilgileri ve meraklarında artış gözlemledik. Hesap açılışlarını yaptıktan hemen sonra küçük portföylerle yatırım yapmaya başladılar.

BİZE ULAŞIN