Bitcoin’de yanlış haber vurgunu!

Kripto para platformu cointelegraph’ta çıkan bir haber, Bitcoin’i saatler içinde yüzde 11 sıçrattı. Haberin asılsız olduğu ortaya çıkınca, tekrar eski seviyelerini hızlıca düşüş oldu. Kripto paraların geneline yayılan bu sert çıkış-iniş sonrası bir platformun 2.2 milyon dolar kâr elde ettiği belirlendi.
26.10.2023 13:46 GÜNCELLEME : 26.10.2023 13:46

PARA FİNANS/ BARIŞ ERGİN Kripto para dünyasının manipülasyon yuvası olduğuna dair eleştiriler sürekli haklı çıkıyor. İş o hale geldi ki, piyasanın nabzını tutan yayıncılık platformları da manipülasyon ile servet kazanmaya başladı. Bitcoin, geçtiğimiz hafta yanlış bir haberle 30 bin doları test etti ve hemen ardından yeniden saatler içinde yüzde 10 değer kaybetti. Kripto para piyasalarında heyecanlı dakikalar yaşatan gelişmeyi veren Cointelegraph'ın bir yanlış haberi buna sebep oldu. Bir anda yüzde 11 değer kazanan bitcoin ve diğer kripto para birimleri, daha sonra haberin yalan olduğu öğrenilince tüm kazanımlarını geri verdi. Kripto haber sitesinin ABD sermaye piyasaları kurumu SEC'in dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi olan BlackRock'ın spot Bitcoin ETF başvurusunu onayladığı haberini paylaşmasıyla Bitcoin'in fiyatı dakikalar içerisinde 30 bin dolara yükseldi. Ancak hemen ardından gönderiyi silen Cointelegraph, "yanlış bilgilerin yayılmasına yol açan tweet" için özür diledi.

2.2 MİLYON DOLAR KÂR ETTİ

Hızlı yükselişin ardından düşüş de beraberinde geldi ve Bitcoin'deki yükseliş yüzde 5 ile sınırlı kaldı. Bir sonraki gün ise Bitcoin 28.300 dolar seviyelerinde hareketlilik gösterirken, en büyük altcoin Ethereum 1.585 dolar seviyelerinden alıcı buldu. Bu gelişmelerin ardından yapılan haberin ne kadar masum olduğu da çok tartışıldı. Bitcoin özelinde ve diğer kripto paralarda ne kadarlık bir uygunsuz satın alma yapıldığı da belli değil. Haberin çıkış noktasında bilgisi olanların yaptığı işlemler araştırılmıyor. Bunun için sektörün regülasyona tabi olması ve yalan ya da yanlış haberlerin yarattığı manipülasyon benzeri işlemlerin araştırılması gerekiyor. Piyasa tarama platformları, bu ani yükseliş ve düşüş hareketi sürecinde bir platformun 2.2 milyon dolarlık kâr elde ettiğini tespit etti.

16 MİLYON DOLAR GİRİŞ OLDU

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, "Birçok yatırımcı ETF kararlarını beklerken, Coinshares verileri incelendiğinde geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerine, işlem hacimleri 2023 ortalamasının yüzde 27 altında kalmasına rağmen, üst üste üçüncü haftada toplam 15 milyon dolar giriş görüldü. Bitcoin'de geçen hafta 16 milyon dolar giriş görüldü ve yılbaşından bugüne kadar olan girişi toplam 260 milyon dolara çıktı, kısa-bitcoin'de ise geçen hafta 1.7 milyon dolar giriş gördü" değerlendirmesinde bulundu.

28.300 DOLAR KRİTİK SEVİYE

Bitcoin'de pozitif seyrin devam etmesi için 28.300 seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar yapması önemli olacak. Ardından 29.080 ve 29.500 direnç konumları korunurken, olası aşağı yönlü bir harekette 28.000 ve 27.470 dolar seviyeleri destek konumunda olmaya devam ediyor.

"Birçok yatırımcı, bu haber akışıyla zarar gördü"

Betül YAVUZ / Bitay Araştırma Departmanı Analisti

Haber sitesi üzerinden yapılan bu manipülatif haberin arkasında henüz net olmasa da Cointelegraph'a ait bir hesabın haber öncesinde Bitcoin'e long işlem açtığı ve yüklü miktarda kazanç elde ettiği haberi konuşuluyor. Birçok yatırımcı, bu haber akışıyla zarar görürken 24 saatte 200 milyon dolara yakın işlem likidite oldu. BlackRock ise spot Bitcoin ETF başvurusunun hala SEC tarafından incelenmekte olduğunu açıkladı. Böylece haberlerin etkisiyle spot Bitcoin ETF kararlarının onaylanması halinde Bitcoin'deki yükseliş potansiyeli de gözler önüne serildi. Lider altcoin Ethereum, yakın zamanda vadeli işlemlere dayalı bir ETF'nin piyasaya sürülmesine rağmen, yatırımcılardan beklenenden az iştah gördü ve geçen hafta 7,5 milyon ABD doları çıkışla bir önceki hafta görülen girişlerin çoğunu düzeltti. Geçen hafta genel olarak altcoinler için olumlu geçmedi; Tezos, Litecoin ve Chainlink sırasıyla 0,25 milyon dolar, 0,28 milyon dolar ve 0,31 milyon dolar çıkış gördü. Geçtiğimiz günlerde BlackRock'ın spot Bitcoin ETF başvurusunun onaylandığı hakkında çıkan yalan haberin ardından yükselişe geçen kripto piyasası, dün Sec Başkanı Gensler'ın açıklamalarını takip etti. Gensler, başvurularda önyargıda bulunmayacağını söylerken, ekiplerin başvurular üzerinde çalıştığını belirtti.

194 BİN 188 BTC'Yİ ELİNDE BULUNDURUYOR

ABD'nin bu yılın başlarında milyonlarca dolar değerindeki birkaç bin bitcoin'i satmasına rağmen 5 milyar dolardan fazla değere sahip 200 binden fazla bitcoin ile en büyük hodler olduğu ortaya çıktı. Kripto şirketi 21.co, ABD hükümetinin hâlâ 5.3 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen 194 bin 188 BTC'yi elinde bulundurduğunu tahmin ediyor. Firma, analizinde bunların "kamuya açık bilgilere dayanan ABD hükümetinin varlıklarının alt sınır tahminleri" olduğunu belirtti. Yani aslında ABD daha fazla bitcoin sahibi de olabilir.

BİZE ULAŞIN