EBRD: Türkiye'ye 2,5 milyar euro ile rekor yatırım yaptık

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Şubat ayında meydana gelen depremlerin ardından ülkenin toparlanma ve yeniden yapılanma ihtiyaçlarına Banka'nın hızlı bir şekilde yanıt vermesiyle 2023 yılında "Türkiye'ye 2,48 milyar eurolu rekor bir yatırım yaptığını" açıkladı.
25.01.2024 13:38 GÜNCELLEME : 26.01.2024 00:00

EBRD'den yapılan açıklamada, "Türkiye ayrıca 2023 yılında, EBRD'nin yatırım yaptığı tüm ekonomiler arasında en yüksek yatırım hacmini alan ülke oldu. EBRD, Türkiye'ye 2022 yılında 1,63 milyar euro, 2021 yılında ise 2 milyar euro yatırım yaptı" denildi ve eklendi:

"Türkiye için zorlu geçen bir yılda EBRD, özellikle Şubat ayında güneydoğu bölgesini vuran, geniş çaplı hasara yol açan ve 55.000'den fazla can kaybına neden olan depremlerin ardından, ülkenin özel sektörünün gelişimini ve yeşil dönüşümünü desteklemeye kararlıdır."

EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner, açıklamadı şunları söyledi:

"Şubat depremlerinin yol açtığı hasarın büyüklüğü göz önüne alındığında 2023 yılı Türkiye ve halkı için çok zorlu bir yıl oldu. EBRD ülkeye olan bağlılığını sürdürdü ve olağan önceliklerini korumanın yanı sıra, etkilenen bölgedeki işleri, geçim kaynaklarını ve beşeri sermayeyi korumayı amaçlayan kapsamlı bir deprem müdahale planını uygulamaya koymakta hızlı davrandı. Yapılması gereken daha çok şey var ve Banka önümüzdeki yıllarda yeniden yapılanma çabalarına ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmeye hazırdır."

BİZE ULAŞIN