Bu dönemde öne çıkan 34 hisse

Analistler, seçimlerden sonra da endekslerin orta ve uzun vadeli projeksiyonu konusunda iyimser. Özellikle Nisan ayı ve sonrasında beklenen yabancı yatırımcı akınının endekse sağlam destek sağlamasını bekliyor. Uzmanlar, bu kapsamda portföylere eklenmek üzere 34 hissenin takip edilebileceğini söylüyor…
04.04.2024 13:18 GÜNCELLEME : 04.04.2024 13:18

PARA BORSA/ İDİL TARAKLI Önceki hafta endeksin gördüğü zirve 9.223 puan olmuştu. Dolayısıyla analistler bu noktayı da ara direnç olarak takip edeceğimizi söylüyor. Uzmanlar 9.000 puanın üzerinde kalındıkça yukarı yönlü denemelerin de devam etme potansiyelinin yüksek olduğunu düşünüyor. Buna karşın yukarıda 9.400 seviyesi aşılmadıkça trend değişikliği görmeyi beklemiyorlar. Hafta ortasında ise endeks 3 Ocak'tan bu yana günlük bazda en sert değer kaybına uğradı. Analistler, 9.000 puanın altında kalındıkça aşağı yönlü risklerin devam etmesinden endişe ediyor. Öte yandan geçtiğimiz hafta Akbank'ın temettü ödemesinin ise BIST-100 Endeksi'ni yaklaşık 19 puan aşağı çektiği görüldü.

Genel olarak hafta boyunca Borsa İstanbul'da son derece yüksek bir volatilite görüldü. Perşembe günü ise BIST-100 Endeksi çok farklı bir tablo çizerek, bu kez yüzde 3'ü aşan güçlü kazanımla teknik açıdan önemli bulunan 9.000 puanı geride bırakmayı başardı. Ancak uzmanlar, endekste trend değişiminden bahsedebilmek için 9.400 seviyesinin aşılması gerektiğinin özellikle altını çiziyor.

Analistler, seçimlerden sonra da endekslerin orta ve uzun vadeli projeksiyonu konusunda iyimser. Özellikle Nisan ayı ve sonrasında beklenen yabancı yatırımcı akınının endekse sağlam destek sağlamasını bekliyor.

Nitekim son 5 haftadır seçim belirsizliği nedeniyle satışta olan yabancı yatırımcıların da Türkiye'ye kayabilecekleri düşünülüyor.

Uzmanlar, bu kapsamda seçim sonrası mevcut gündem maddelerinin de etkisi ile orta ve uzun vadede uygun seviyelerde portföylere eklenmek üzere 34 hissenin takip edilebileceğini söylüyor.

"BORSANIN YUKARI YÖNLÜ EĞİLİMİNİ DESTEKLEYECEK"

Yatırım portföylerini çeşitlendirmek isteyen yerel yatırımcıların genellikle mevduata yatırım yapanlar, emtia piyasalarına odaklananlar, hisse senetleriyle ilgilenenler ve mevduat ile hisse senetleri arasında düzenli olarak geçiş yapanlar olmak üzere dört ana kategoriye ayrıldığını belirten ALB Yatırım Genel Müdürü İbrahim Çetin, "Seçim döngüsü, bu dört grupta da getiri beklentilerini belirgin bir şekilde şekillendiriyor. Seçim sonuçlarının netleşmesiyle birlikte, yerel para birimi ve altın piyasasındaki volatilitenin boyutu, kâr realizasyonu yapan yatırımcıların hisse senetlerine yönelik hareketini hızlandıracaktır. Seçimlerin getirdiği belirsizliğin giderilmesi, para politikasında tutarlı ve sıkı bir duruşla birlikte, ekonomiye olan güveni artıracak ve bu güven ortamı, yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisini canlandıracaktır" diyor. Çetin, geçtiğimiz altı aylık periyot incelendiğinde, şirketlerin düşük piyasa çarpanlarıyla değerlendirildiğini ve vergi muafiyetlerinden yararlanma ile bedelsiz sermaye artırımına başvuran şirketlerin gizli potansiyelinin dikkat çektiğini ifade ederek, "Enflasyon muhasebesi uygulamalarından pozitif etkilenen ve etkilenecek şirketler, enerji sektörüne verilen teşvikler ve diğer desteklenen sektörler, borsanın yukarı yönlü eğilimini destekleyecek yeterli gerekçeler arasında yer alıyor" yorumunu yapıyor.

"YABANCI YATIRIMCI AKINI ÖNGÖRÜYORUZ"

Endekslerin orta ve uzun vadeli projeksiyonu konusunda iyimser bir görünüme sahip olduklarını da kaydeden Çetin; kısa vadede faiz oranlarındaki yükselişler endekse baskı uygulamış olsa da, faiz getirilerinin şu an için hisse senedi yatırımcılarına hala cazip gelmediğini söylüyor. Merkez Bankası'nın politika faizlerini artırması ile birlikte hisse taşıma maliyetlerinin yükseldiğini ve krediyle finanse edilen hisse senedi pozisyonlarını baskı altına alarak, yatırımcıları yeni borç alarak pozisyon açmaktan alıkoyduğunu da hatırlatan Çetin, "Orta vadeli endeks tahminimiz 9.852 düzeyinde kalırken, uzun vadede ise 11.676 seviyesini hedefliyoruz. Bu öngörümüzün altında, enflasyonla mücadelenin henüz arzu ettiğimiz düzeye ulaşmamış olmasının önemli bir etken olduğunu belirtmek gerekir. Nisan ayı ve sonrasında beklenen yabancı yatırımcı akınının ise endekse sağlam bir destek sağlayacağını öngörüyoruz" diyor.

"BAYRAM SONRASI BİR TREND ORTAYA ÇIKAR"

Seçim sonrası dönemde, Merkez Bankası'nın faiz artırımı stratejisine bağlı kalmasını bekleyen Çetin; bu politika nedeniyle, piyasa hareketlerinin bayram tatiline kadar yatay seyretmesini ve bayram sonrasında ise bir trendin ortaya çıkmasını öngörüyor. Önceki seçim döngülerinde olduğu gibi seçimlere özgü fiyatlamaların bu sefer önemli bir etki yaratmasını beklemeyen Çetin; özellikle İstanbul seçimlerinde meydana gelebilecek herhangi bir değişikliğin, gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO) sektörüne ekstra bir pozitif ivme kazandırabileceğini düşünüyor.

Yatırımcı kategorileri içinde, faiz oranları ve borsa arasında hareket eden bir grup bulunduğunun altını çizen Çetin; bu grup için, artan faiz oranları ile birlikte, mevduat hesapları ve para piyasası fonlarının giderek daha cazip bir getiri kaynağına dönüştüğünü söylüyor. Gelecek dönemde bu yatırımcıların, özellikle para piyasası fonlarına ve mevduata yönelik ilgisinin artacağını da tahmin eden Çetin, "Genellikle borsada bir yükseliş trendi başladığı zaman, bu grubun hızla mevduatlarından çıkarak hisse senetlerine yatırım yaptığı gözlemleniyor. Mevcut faiz oranlarındaki artışın etkisi, kredi pozisyonlarını taşıyan yatırımcılara yönelik baskıyı piyasada daha belirgin kılacak ve bu durum hisse senedi piyasasına geçiş yapacak yatırımcılardan önce hissedilecektir" diyor.

Çetin, seçim sonrası mevcut gündem maddelerinin de etkisi ile orta ve uzun vadede uygun seviyelerde portföylere eklenmek üzere Migros, THY, Şişecam, Petkim, Koç Holding, Astor Enerji, Enerjisa, Anadolu Efes, Turkcell, Aselsan, Alarko Holding, Çelebi Hava Servisi, Zorlu Enerji, Batıçim, Türk Traktör, Ege Endüstri, Koza Altın, Kocaer Çelik, Borusan Yatırım Pazarlama, Boğaziçi Beton Sanayi, Konya Çimento, Girişim Elektrik Sanayi, Ayen Enerji, Eczacıbaşı İlaç, Erbosan, Global Yatırım Holding, Sasa, Martı GMYO, Denge Holding, TAB Gıda, Tuğçelik, Europap Tezol Kağıt, Halk GMYO ve MLP Sağlık hisselerinin takip edilebileceğini söylüyor.

"ENDEKSİN ÜZERİNDE GETİRİ BEKLİYORUZ"

Gedik Yatırım araştırma departmanı yetkilileri, AG Anadolu Grubu Holding hisselerinde yüzde 28 yükseliş potansiyeli ile 322.70 TL hedef fiyat öngördüklerini açıkladı. Şirket hisselerinin sağlıklı bilançosu ile defansif bir seçim olmaya devam ettiğini kaydeden Gedik Yatırım araştırma departmanı yetkilileri, çeşitlendirilmiş hızlı tüketim sektörü portföyüne sahip olan grubun, tüm segmentlerde iyi yönetilen fiyatlandırma stratejisi ile 2023 yılında da enflasyonist baskılara rağmen güçlü kâr büyümesi gösterdiğine dikkat çekti.

Hızlı tüketim sektörü ağırlıklı iştirak portföyü sayesinde defansif portföyler için de iyi bir seçenek olduğunun altını çizen Gedik Yatırım araştırma departmanı yetkilileri, hisseye yönelik şu değerlendirmeyi yaptı:

"2023'te yüzde 26 seviyesinde seyreden uluslararası gelir ağırlığı, holding için doğal bir koruma sağlıyor. Son olarak, Anadolu Grubu Holding'in solo net borç pozisyonu Aralık 23 itibarıyla ~2,9 milyar TL iken ve 0.6 seviyesindeki Net Borç / FAVÖK oranının sağlıklı bir seviye olduğunu, gelecek yıllarda yeni yatırımlara da alan açabileceğini düşünüyoruz. Pandemi öncesinde bu oran yaklaşık 2.3 seviyesindeydi; enflasyonist dönemde ise bilanço görünümünde reel anlamda belirgin iyileşme görülmekte. 2023 Değerlendirmesi: AG Holding 2023 yılında reel olarak ~%26'lık büyüme ile ~19,6milyar TL net kar açıklamıştır. Konsolide kârlılığın dağılımına baktığımızda; Bira (AEFES TI) segmenti net karı reel olarak ~%35'lik büyüme ile ~12,3milyar TL olurken, Türkiye, Rusya ve Gürcistan'da güçlü satış hacmi görünümü karlılığı desteklemiştir. Ukrayna operasyonları ise bir miktar toparlanma gösterse de savaş öncesi görünüme kıyasla hala baskı altında. Özetle yurt içi satış hacmi yıllık bazda ~%9 artarken, uluslararası operasyonların satış hacmi ise yıllık ~%4 artış gösterdi. Meşrubat (CCOLA TI) segmentinin net karı, satış hacmindeki ~%3'lük daralmaya rağmen yıllık bazda ~%48'lik büyümeyle ~20,6 milyar TL'ye ulaştı. Orta Asya ve Irak, CCİ'nin uluslararası operasyonlarının büyümesine en büyük katkıyı sağlayan bölgeler olurken, Pakistan'daki zorlu makroekonomik konjonktür ve değişen tüketim alışkanlıkları satış hacmi üzerinde seyreltici bir etki yarattı. Türkiye operasyonları da özellikle son çeyrekte azalan pazarlama kampanyaları ve düşük satın alma gücünden kaynaklanan zayıf satış hacmi nedeniyle seyrelticiydi. Boykotun da satış hacmi üzerinde hafif bir baskı oluşturmuş olabileceğini düşünüyoruz. Ancak segmentin fiyatlandırma kabiliyetini takdir ediyoruz. Perakende (MGROS TI) segmentinin performansı, pazar payı ve çevrimiçi platform gelirlerindeki güçlü büyümenin yanı sıra mağaza sayısındaki artıştan kaynaklandı. Migros, 2023 yılında mağaza sayısını 455 yeni mağaza ile toplam 3.363 mağazaya ulaştırdı ve bir önceki yıla göre ~%3'lük reel düşüşle ~8,8 milyar TL kar elde etti. Online satışların payı ~%17 civarında seyretmeye devam etti. Migros'un operasyon yönetimini ve bilanço görünümünü oldukça olumlu buluyoruz. Otomotiv (ASUZU TI, Çelik Motor, Anadolu Motor) segmentinin performansı, yıl boyunca hem güçlü yurt içi satış ve ihracat hacmi, hem de stratejik ürün miksi sayesinde güçlü seyretti. Segment, yıllık ~%196'lık reel büyümeyle ~3,2 milyar TL net kar elde etti. "Endeks Üzerinde Getiri" tavsiyemizi koruyor, hedef değerimizi 322.70TL /hisse olarak güncelliyoruz. Holding hisseleri BIST100 göreceli olarak, 2023'te ~%35 ve YBB ise ~%7'lik pozitif ayrışma göstermiştir. Şirket 2024 beklentilerimize göre 2.8 F/K çarpanıyla işlem görüyor. Beklentilerimiz ~%31'lik güçlü öz kaynak karlılığına işaret etmesine rağmen 1 yıllık ileriye dönük PD/DD çarpanı 0.9 seviyesindedir. Şirket ~%34 NAD iskontosuyla işlem görürken (S1Y: %35, S2Y: %31), tarihsel iskonto oranlarına yakınsamasına ve enflasyonist baskıların gelecek yıllarda azalması beklentilerine karşın, AG Holding ve iştiraklerinin sağlıklı bilanço yapıları sayesinde çarpan bazında daha yüksek seviyelerde işlem görebileceğini ve yatırımcıların teveccühünü kazanmaya devam edeceğini düşünüyoruz."

"ASELSAN'DA TAVSİYEMİZİ 'AL' OLARAK KORUYORUZ"

Deniz Yatırım araştırma departmanı, Aselsan'da tavsiyesini "al" olarak korudu. Aselsan hissesi için hedef fiyatını 62.2 TL'den 89.7 TL'ye yükseltti.

Deniz Yatırım araştırma departmanı yetkilileri, 2024 yılı Strateji Raporumuzda 2023 yılını oldukça başarılı tamamlayan savunma sanayinin açıkladığı yeni hedefler doğrultusunda 2024 yılındaki büyüme iştahına dikkat çektiklerini belirterek, hisseye yönelik şu değerlendirmeyi yaptı:

"Hatırlayacak olursak; Türkiye, 2023 yılında savunma ve güvenlik bütçesini yaklaşık 16 milyar dolar olarak belirlemişti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, savunma sanayii ekosisteminin dışa bağımlılığını asgari seviyeye indirmek için Savunma Sanayii Destekleme Fonu için ayrılan kaynak da dahil edildiğinde savunma ve güvenlik sektörü için 2024'te yaklaşık 41 milyar dolar ödenek tahsis edildiğini açıklamıştı.

Buna ek olarak, 2022'de 4.4 milyar dolara ulaşan savunma ve havacılık sanayii ihracatının 2028 yılında 11 milyar dolar seviyelerine ulaşması öngörülüyor. Savunma sanayiinde gerçekleşen gelişmelere paralel olarak, Aselsan'ın, 2023 yılını beklentilerin üzerinde güçlü finansal sonuçlarla tamamladığını görüyoruz."

İbrahim ÇETİN/ ALB Yatırım Genel Müdürü

"Ege Endüstri bedelsiz sermaye artırımı potansiyeli ile ön plana çıkıyor"

EGE ENDÜSTRİ: Uzun yıllardır sürdürdüğü sağlam büyüme performansı ve hissedarlarına düzenli olarak ödediği temettülerle dikkat çekiyor. Yatırımcıların gözünde de bedelsiz sermaye artırımı potansiyeli ile ön plana çıkıyor. Bu yıl, özellikle vergisel teşviklerinin getirdiği avantajlarla, bedelsiz sermaye artırımı olasılığı daha da kuvvetlendi. Bu dinamikler şirketin uzun vadeli yatırımcıları için potansiyel bir değer artışı ve daha yüksek öz sermaye getirisini mümkün kılabilir. Şirket hisselerinde yüzde 34.50 yükselme potansiyeli ile 21.00 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

ASTOR ENERJİ: Enerji sektörü şirketleri, devlet teşvikleriyle beraber yatırımcıların radarına girdi. Hisse senedi fiyatlarının son düzeltmesi, sektörün çekiciliğini artırdı ve ihale kazanımlarının finansal tablolara olumlu yansımaları da bu şirketlerin performansında potansiyel bir yükseliş sinyali olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, şirketin en son hisse edinim döneminin tamamlanması ve yeni bir alım dalgasının başlayabileceği beklentisi piyasalarda bir ralli öngörüsüne yol açıyor. Bu faktörler bir araya geldiğinde, enerji sektöründe faaliyet gösteren şirket hisse senetlerine olan ilginin kısa ve orta vadede artması bekleniyor. Şirket hisselerinde yüzde 118.30 yükselme potansiyeli ile 205 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

THY: Türkiye'nin önde gelen havayolu şirketi, global arenada da en değerli on hava yolu şirketinden biri olarak kendini kanıtladı. Düşük değerleme çarpanları, sağlam bilanço beklentileri, kargo operasyonlarının gelirlerindeki artışın katalizör etkisi ve stratejik AJET dönüşümüyle uluslararası yatırımcıların ilgisini çekiyor. Özellikle Türkiye piyasalarında uzun pozisyon arayan yabancı fonlar için gözde bir varlık haline geldi. Dolar cinsinden bilanço tutması, enflasyon muhasebesinden korunmasını sağlamış olmasına rağmen, Vergi Usul Kanunu (VUK) çerçevesinde 30 Eylül 2023 tarihli finansal raporlara göre, şirketin net maddi duran varlık değeri 5.8 milyar dolar ve kullanım hakkı varlıklarının toplam değeri 16.4 milyar dolar. VUK kapsamında yeniden değerlendirilmesi gereken varlıklar yaklaşık 16.8 milyar dolara ulaşıyor. 2014 kur ve ÜFE endeks değerleri kullanılarak TL karşılığı hesaplandığında, bu varlıklar tarihi maliyetle yaklaşık 35 milyar TL olarak VUK bilançosuna kaydedildi. Aralık 2023'te güncellenen ÜFE ile bu değer 440 milyar TL'ye yükseldi. Bu da şirket için 405 milyar TL'lik değerleme kazancı ve tahmini 100 milyar TL'lik vergi tasarrufu anlamına geliyor. Bu da şirketin piyasa değerinin yüzde 28'ine denk gelen önemli bir etki yaratıyor ve gelecek yıllar için büyük bir amortisman yükü ile ileriye dönük vergi tasarrufları sağlama potansiyeli sunuyor. Bu finansal dinamikler, şirketin öz kaynaklarında önemli bir artışa yol açacak ve temettü dağıtımı ile bedelsiz sermaye artırımı gibi yeni fırsatlar sağlayacaktır. Özetle, THY için gelecek dönemde temettü ve bedelsiz sermaye artırım fırsatlarının masada olmasını bekliyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 38.98 yükselme potansiyeli ile 410 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Netaş, 100 milyon TL net kar elde etti

Netaş, 2023 yılında satış gelirlerini yüzde 21 artırarak 293 milyon dolarla son beş yılın en iyi satış gelirine ulaşmayı başardığını açıkladı. Alınan siparişler açısından da çok iyi bir yıl geçirdiğini belirten Netaş'ın aldığı siparişler yüzde 12 büyümeyle 281 milyon dolar oldu. Şirket brüt karlılığını bir önceki yıla göre dolar bazında yüzde 9 artırarak 25 milyon dolar brüt kar açıkladı. Netaş'ın 2023 yılsonu vergi sonrası net dönem karı ise 100 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.

2023 yılında Sistem Entegrasyonu segmentinde Netaş'ın birçok başarılı projeye imza attığının altını çizen Netaş CEO'su Sinan Dumlu, "Sistem Entegrasyonu segmenti yakaladığı hızlı büyüme ivmesini 2023 yılında da devam ettirdi. Microsoft, Cisco ve Hitachi gibi dünyanın lider teknoloji şirketleriyle iş birliklerimiz kapsamında Türkiye'nin önde gelen Finans, Telekom ve Genel Sektör şirketleri için birçok projeyi hayata geçirdik. Ayrıca 2022 yılında yerlileştirmeye başladığımız Netaş Bulut Sunucu çözümümüzün Telekom pazarını takiben kurumsal segmente de ilk satışlarını gerçekleştirdik. Bu doğrultuda 2023 yılında alınan sipariş miktarının en çok arttığı segment bir önceki yıla göre TL bazında yüzde 69 düzeyindeki artışla Sistem Entegrasyonu oldu ve segmentin toplam siparişler içindeki payı TL bazında 2022 yılındaki yüzde 56 düzeyinden yüzde 59 düzeyine yükseldi. 2023 yılında Sistem Entegrasyonu segmentine ait alınan siparişler ve satış gelirleri sırasıyla yüzde 69 ve yüzde 74 artış sergiledi" dedi.

Şişecam'dan Eskişehir'e dünyanın en büyük cam kompleksi

Şişecam, Eskişehir'de hayata geçirdiği yeni cam ambalaj fırınını ve soğuk tamirini tamamladığı cam ev eşyası fırınını ateşledi. Bu yatırımlar sonucunda Şişecam Eskişehir kompleksi yaklaşık 1 milyon tonluk konsolide kapasitesiyle dünyanın en büyük cam üretim merkezi haline geldi.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Prof. Dr. Ahmet Kırman, ateşlenen yeni fırın yatırımıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Yaklaşık 145 milyon dolar yatırımla ateşlediğimiz cam ambalaj fırını 127 kişiye ek istihdam sağlayacak. Yıllık brüt 198 bin ton kapasiteyle çalışacak fırında nitelikli şişe ve kavanoz üretimi yapılacak. Şişecam bu yatırımı global çapta enflasyonun ve buna bağlı olarak yatırım maliyetlerinin yükseldiği bir ortamda, artan talebi karşılamak ve girdi verdiği sektörlerin büyümesini desteklemek üzere hayata geçirdi. Şişecam Eskişehir Cam Ambalaj Fabrikası yeni yatırım sonucunda tek yerleşkede 5 fırın ve 24 hatla dünyanın en büyük kapasiteli cam ambalaj üretim tesisi haline geldi. Tesisin toplam cam ambalaj üretim kapasitesi yaklaşık yıllık brüt 760 bin tona ulaştı. Son yatırımın faaliyete geçmesiyle birlikte Şişecam'ın küresel cam ambalaj üretim kapasitesi ise yıllık 3.3 milyon tona ulaştı."

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici de, Eskişehir'de soğuk tamiri tamamlanarak ateşlenen cam ev eşyası fırını hakkında şunları söyledi: "Bugün Eskişehir'de açılışını yaptığımız yatırımlarımız sadece cam ambalaj alanıyla sınırlı değil. Eskişehir Cam Ev Eşyası üretim tesisinde ikinci fırınımızın soğuk tamirini de yaklaşık 29 milyon dolar yatırımla tamamladık. Elde edilen ek kapasite, Şişecam'ı cam ev eşyası üretiminde dünya liderliğine taşıdı. Yenilenen cam ev eşyası fırını yıllık brüt 64 bin ton kapasiteyle hizmet verirken, 246 kişiye de ek istihdam sağlayacak. Eskişehir'deki cam ev eşyası üretim kapasitemiz ise yıllık yaklaşık brüt 190 bin tonu buldu."

Tüm bu yatırımlar sonucunda Şişecam'ın Eskişehir'de cam ambalaj ve cam ev eşyası iş alanlarında ulaştığı konsolide üretim kapasitesi yaklaşık 1 milyon tonu buldu. Bu da Şişecam'ın Eskişehir üretim kompleksini dünyanın tek yerleşkede en büyük entegre cam üretim noktası haline getirdi.

BORSA ŞİRKETLERİNDE NELER OLDU?

ÇİMSA: Çimsa, TMS29 uygulanan finansallarına göre, bir yıl önceki 4.07 milyar TL'ye kıyasla 2023 yılında 2.5 milyar TL net kar açıkladı. 2023'teki daha düşük ertelenmiş vergi geliri ve 2022'deki varlık satışından elde edilen tek seferlik kazanç (110 milyon euro) net karda yıllık yüzde 38'lik daralmanın ana nedeni olarak yorumlandı. Öte yandan, tek seferlik etkiler hariç tutulduğunda net kar artışı 2023 yılında yıllık yüzde 37 seviyesinde gerçekleşti. TMS29 uygulaması sonucunda şirket 2023 ve 2022 yıllarında sırasıyla 391 milyon TL ve 334 milyon TL net parasal kazanç kaydetti. Şirketin FAVÖK'ü 2022'deki 2.1 milyar TL'ye kıyasla 2023'te yüzde 72 artarak 3.66 milyar TL'ye yükseldi. FAVÖK marjı 2023 yılında 7.5 puan artarak yüzde 17,8'e yükselmiş.

TURCAS PETROL: Turcas Petrol yüzde 30 iştiraki Shell-Turcas'tan yaklaşık 17 milyon dolar temettü ve dengeleme ödemesi alacak. Turcas, yüzde 30 iştiraki Shell-Turcas'ın geçmiş yıl karlarından 200 milyon TL temettü dağıtma kararı aldığını açıkladı. Diğer yandan ShellTurcas, dengeleme anlaşmasına istinaden Turcas'a 7,6 milyon dolar ödeme yaptı ve ayrıca Haziran 2024'te Turcas'a 8 milyon dolar tutarında imtiyazlı temettü ödemesi yapacak. Turcas, böylece Shell-Turcas'tan 1Y'2024 sonu itibariyle toplamda yaklaşık 17 milyon dolar almış olacak.

ASELSAN: Aselsan, yurtdışında bir müşterisi ile 34,96 milyon dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023 yılı hasılatının yüzde 1,5'ine karşılık geliyor. Öte yandan Aselsan TMS29 dahil 2023 yılında 7.4 milyar TL net kar açıkladı. TMS29 etkileri hariç tutulduğunda ise 2023 dönem karı 18.9 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. TMS29 öncesi net kar 4Ç23 için 9.1 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken bu rakam piyasa beklentisi olan 7.7 milyar TL'nin üzerinde. Şirketin FAVÖK'ü 2023 yılında TMS29 öncesinde 16.2 milyar TL iken TMS29 sonrası 2023 yılında 16 milyar TL seviyesindeydi. Buna göre 4Ç23 için enflasyon muhasebesi öncesi FAVÖK 9.1 milyar TL'ye ulaştı. (beklenti 6.8 milyar TL)

EUROPOWER ENERJİ: Europower Enerji, AYEDAŞ tarafından açılan ihalede 1,09 milyon dolar bedelle en iyi teklifin verildiğini bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yüzde 1.1'ine karşılık geliyor.

GİRİŞİM ELEKTRİK: Girişim Elektrik, yurtiçinde bir müşterisi ile 16.65 milyon dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yüzde 9.5'ine karşılık geliyor. Öte yandan Girişim Elektrik, ASKİ tarafından açılan ihalede 107.3 milyon TL tutar ile en iyi teklifin verildiğini bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yüzde 2.2'sine karşılık gelmekte.

GIPTA OFİS KIRTASİYE: Gıpta Ofis Kırtasiye, yurtiçinde bir müşterisi ile 344.5 milyon TL tutarında sipariş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yaklaşık yüzde 39'una karşılık geliyor.

KUZEY BORU: Kuzey Boru, Aksaray İl Özel İdaresi tarafından açılan ihalede 3.35 milyon TL tutarla en iyi teklifin verildiğini bildirdi. Tutar, şirketin 2023 yılı hasılatının yüzde 0.2'sine karşılık geliyor. Öte yandan Kuzey Boru, bir müşterisi ile 73.4 milyon TL tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2024 yılı satış hedefinin yaklaşık yüzde 1.6'sına karşılık geliyor.

ONCOSEM ONKOLOJİK SİSTEMLER: Oncosem Onkolojik Sistemler, bağlı ortaklığı Santek Sağlık aracılığı ile 31.5 milyon TL bedelle 24 ay süreli ilaç sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yüzde 24'üne karşılık geliyor.

QUA GRANİTE: QUA Granite, En-Sa Yapı ile 15.02 milyon TL tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yüzde 0,3'üne karşılık geliyor. Şirket ayrıca yurtiçinde bir müşterisi ile 19.9 milyon TL tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yüzde 0.5'ine karşılık geliyor.

SABANCI HOLDİNG: Sabancı Holding, Sabancı İklim Teknolojilerinin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Sabancı Renewables'in 2025 yılı ikinci çeyreğinde devreye alınması beklenen 232 MW kapasiteli GES yatırımı için 243 milyon dolar tutarında finansman için sözleşme imzalandığını bildirdi. Şirketin bu yıl devreye alınması beklenen 272 MW kapasiteli yatırımı ile birlikte toplam kapasitenin 504 MW yenilenebilir enerji seviyesine yükselmesi bekleniyor.

MEGA POLİETİLEN: Mega Polietilen sermayesinin 250 milyon TL'den yüzde 10 oranında şirket ortağına tahsisli olarak 25 milyon TL artışla 275 milyon TL'ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

GARANTİ BBVA: Garanti BBVA geçen hafta pay başına brüt 3.12 TL temettü ödedi.

BÜLBÜLOĞLU VİNÇ: Bülbüloğlu Vinç, yüzde 85 bağlı ortaklığı olan Bülbüloğlu Çelik'in 139 milyon dolar tutarında iş sözleşmesi imzaladığını bildirdi Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yaklaşık yüzde 38'ine karşılık geliyor.

EMEK ELEKTRİK: Emek Elektrik, Türkiye'de yerleşik bir firma ile 704 bin euro tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yaklaşık yüzde 11'ine karşılık geliyor.

SASA POLYESTER: SASA Polyester sermayesinin 5.32 milyar TL'den yüzde 700 oranında bedelsiz olarak 37.25 milyar TL artışla 42.6 milyar TL'ye yükseltilmesine karar verildi.

MAÇKOLİK İNTERNET: Maçkolik İnternet, 06 Mayıs'ta pay başına brüt 6.09 TL temettü ödeme kararı aldı.

NATURELGAZ: Naturelgaz Sanayi, 7 Mayıs'ta pay başına brüt 1.39 TL temettü ödeme kararı aldı. Öte yandan Naturelgaz Sanayi, ÇAYKUR tarafından açılan LNG ihalesinde 529 milyon TL tutarla en iyi teklifin verildiğini bildirdi. Şirket, söz konusu tutarın 2023 yılı satış hacminin yaklaşık yüzde 12.2'sine karşılık geldiğini bildirdi.

ŞEKERBANK: Şekerbank sermayesinin 1.86 milyar TL'den yüzde 34.4 oranında bedelli olarak 640 milyon TL artışla 2.5 milyar TL'ye yükseltilmesine karar verildi.

GEDİK YATIRIM: Gedik Yatırım geçen hafta pay başına brüt 1.17 TL temettü ödedi.

ŞEKER YATIRIM: Şeker Yatırım geçen hafta pay başına brüt 0.15 TL temettü ödedi.

AFYON ÇİMENTO: Afyon Çimento, 3 Haziran'da pay başına brüt 0.40 TL temettü ödeme kararı aldı.

ANADOLU GRUBU HOLDİNG: Anadolu Grup Holding 29 Mayıs'ta pay başına brüt 2.87 TL temettü ödeme kararı aldı.

PETKİM: Petkim, enflasyon muhasebesi etkisi dahil olmak üzere 12A23 sonuçlarında 7.4 milyar TL net kar elde etti (9A23 sonuçlarında 2.7 milyar TL net kar vardı, 4Ç için beklenti 2.0 milyar TL seviyesindeydi) Petkim'in FAVÖK'ü 4Ç'de IAS29 etkisi hariç 1.5 milyar TL olarak gerçekleşti.

MAKİM MAKİNA: Makim Makina sermayesi 56 milyon TL'den yüzde 100 oranında bedelsiz olarak 56 milyon TL artışla 112 milyon TL'ye yükseltilecek.

VAKIF FİNANSAL KİRALAMA: Vakıf Finansal Kiralama sermayesi geçen hafta 1 milyar TL'den yüzde 100 oranında bedelli olarak 1 milyar TL artışla 2 milyar TL'ye yükseltildi.

VERA KONSEPT GYO: Vera Konsept GYO sermayesinin 205 milyon TL'den yüzde 300 oranında bedelsiz olarak 615 milyon TL artışla 820 milyon TL'ye yükseltilmesine karar verildi.

AKBANK: Akbank geçen hafta pay başına brüt 1.92 TL temettü ödedi.

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK: Anadolu Hayat Emeklilik geçen hafta pay başına brüt 2.33 TL temettü ödedi.

BİRİKİM VARLIK YÖNETİMİ: Birikim Varlık Yönetimi geçen hafta pay başına brüt 0.3 TL temettü ödedi.

EGE PROFİL: Ege Profil geçen hafta pay başına brüt 5.33 TL temettü ödedi.

KATILIM EVİM: Katılım Evim geçen hafta pay başına brüt 1.64 TL temettü ödedi.

ANADOLU ISUZU: Anadolu Isuzu 29 Mayıs'ta pay başına brüt toplam 1.98 TL temettü ödeme kararı aldı.

ADEL KALEMCİLİK: Adel Kalemcilik 26 Eylül'de pay başına brüt 6.35 TL temettü ödeme kararı aldı.

BİZE ULAŞIN