Oyun oynarken birikim yapma imkanı sunuyor

ATBFIG token CEO’su Ahmet Turgut Buruk: “Pek çok mobil oyun, uygulama içi satın almayı bir nevi zorunlu hale getirirken, biz oyunculara gerçek hayatta para karşılığı olan birikim yapma imkânı sunuyoruz."
20.10.2021 13:19 GÜNCELLEME : 20.10.2021 13:19

Newzoo'nun 2021 yılına ilişkin raporuna göre Dünya genelinde 3.1 milyar insan çeşitli platformlarda oyun oynamakta. Bu sayı dünya nüfusunun neredeyse yüzde 40'ı civarı. Şaşırtıcı bir şekilde bu oyuncuların en hızlı büyüyen ve şu an en geniş kitleyi oluşturan kısmı mobil oyuncular. Mobil oyuncular, oyun popülasyonunun neredeyse yarısını oluşturmakta. ATBFIG token CEO'su Ahmet Turgut Buruk; "İşte tam da bu nedenle ATB Games olarak mobil oyun sektörüne yönelmiş durumdayız. Oyuncular günün belirli bir saatini geçirdikleri oyunları oynarken gerçek değeri olan bir varlık kazanma şansına sahip olacaklar. Her gün zaten belirli bir süre oyun oynuyorsam, harcadığım bu süre boyunca hem eğlenip hem de maddi karşılığı olan bir kripto varlık kazanmaktan daha iyi ne olabilir? Pek çok mobil oyun, uygulama içi paralı satın almayı bir nevi zorunlu hale getirirken ATBFIG token sayesinde gerçek hayatta para karşılığı olan birikim yapma imkânını tüm oyuncular elde etmiş olacak" diyor.

ATBFIG Ne Sunuyor?

Dünya genelinde blok zinciri tabanlı oyunlara baktığımızda oyun türü fark etmeksizin tek bir oyun ve o oyunda geçerli bir kripto para bulunur. Oyuncular, oynadıkça kazan mekanizması üzerinden acaba bir şeyler kazanabilir miyim düşüncesiyle hareket edip eğlenmese de bu oyunları oynuyor. Diğer taraftan, bu oyunların genelinde yeni oyuncuların tecrübeli oyunculara karşı pek şansı olmuyor ve yeni oyuncular başarı gösteremeyerek farklı bir oyuna geçiyor. Bu döngü sürekli oyun değiştirerek devam ediyor ve birçok oyuncu için tek bir oyunda süreklilik sağlanamıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren Buruk şunları aktarıyor: "Bu sorunun nedeni olarak oyunun temel gayesi olan eğlencenin göz ardı edilip sadece maddi değeri olan bir şey kazanabilir miyim düşüncesiyle hareket edildiğini düşünüyoruz. Biz, birçok farklı kategoride her yaş ve zevke hitap edecek oyunlar çıkararak hem oynadıkça kazanma imkanı sunmakta hem de oyun için ayrılan zamanın eğlenceli geçmesine imkan vermekteyiz. Bir oyunun beğenilmediği veya oyunda başarı sağlanamadığı takdirde yine ATBFIG kazanma şansı olan farklı bir oyun tercih edilebilecektir. En temel haliyle oyun oynamayı, birinin eğlenmek için yaptığı bir aktivite olarak tanımlıyoruz. Oyun dünyasının geleceği için kesin bir hüküm vermenin mümkün olmadığını biliyor, ancak ne olursa olsun her zaman için oyun oynamanın eğlenceli olacağına inanıyoruz. Bizim yapmak istediğimiz eğlence ve kazancı bir araya getirebilmektir. Kullanıcıların maddi bir getiri elde etseler de etmeseler de oyun oynamak istemeleri gerektiğine inanıyoruz. Kilit nokta, oyunların blok zinciri tabanlı olmasına bakılmaksızın eğlenceli olduğundan emin olmaktır. Tek bir blok zinciri tabanlı oyundan farklı olarak, birçok seçeneğiniz olacak ve dilerseniz eğlenirken para kazanabileceğiniz çeşitli blok zinciri tabanlı oyunlar oynayabileceksiniz. İlkemiz oynadıkça kazan (play-to-earn) olsa da, bunu oyunculara eğlenme güdüsü etrafında oyna ve kazan (play-and-earn) yöntemi ile sağlayacağız. Ayrıca, piyasadaki birtakım oyunlar gibi oyuna başlamak için ilgili cüzdanda belli bir miktar kriptopara bulundurmak, satın almak veya herhangi bir şekilde bir maliyete neden olacak bir şartımız olmayacak. Hiçbir maliyet gerekmeden tüm oyunlar oynanabilecektir. Temel olarak, blok zinciri veya kripto para birimleri konusunda daha önce herhangi bir deneyim veya ilgi gerektirmeden, blok zinciri ekonomisinin potansiyelini tam olarak geliştirmeyi ve kullanıcıları blok zincirinin karmaşıklığından soyutlamayı amaçlıyoruz. Böylece, mobil oyunlar aracılığıyla daha önce kripto para dünyasında olmayan kullanıcıları blok zinciri teknolojisiyle tanıştırmış olacağız. Ekosistemimiz, oyunculara yaptıkları içeriğin kontrolünü sağlamak için çeşitli oyun türlerini ve devrim niteliğindeki blok zinciri yeteneğini NFT'lerle birleştirecektir."

Türkiye'den dünyaya

Bu kapsamda, ATB Games partneri ATB Software çıkarmış olduğu ATBFIG token Türkiye'nin önde gelen kripto para borsalarından Paritex'te 5 Nisan 2021'de listelenmişti. ATBFIG token, Nisan 5 ten bu zamana kadar Dünyanın en büyük swap borsalarından Pancakeswap ve global borsa olan xt.com listelenerek daha geniş kitlelere ulaşıyor. Proof of Stake (PoS) konseptinde olan ATBFIG şu an için 2.374 stake ile 33 ülkeden 25.000 katılımcıya ulaşmış durumda. Akıllı Sözleşme (Smart Contract) adresinin güvenli olduğu 23 Eylül 2021 tarihinde Hacken tarafından sertifikalandırıldı. Coinmarketcap listelenmesi için başvuru gerçekleştirilmiş olup çok yakın zamanda sonuç neticelenecek şekilde süreç devam etmekte. ATBFIG ilerleyen dönemde farklı global borsalarda listelenmenin yanı sıra ses getirecek blok zinciri tabanlı oyunlarla da adını duyuracak.

BİZE ULAŞIN