Türkiye’de kadınlar için en harika işyerleri

Çalışan deneyimi ve insan kaynakları firması Great Place to Work, Türkiye'de kadınların çalışabileceği en iyi iş yerlerini açıkladı. 'Best Workplaces for Women Turkey' listesinde 21 şirket yer aldı.
04.11.2021 22:27 GÜNCELLEME : 05.11.2021 00:00

Çalışan deneyimi ve insan kaynakları firması Great Place to Work, Türkiye'de kadınların çalışabileceği en iyi iş yerlerini açıkladı. Great Place to Work tarafından yapılan bir anket ile hazırlanan 'Best Workplaces for Women Turkey' (Kadınlar için en iyi işyerleri) listesinde 21 şirket yer aldı

İşyeri kültürü ve çalışan deneyimi konusunda uzman Great Place to Work, Best Workplaces for Women Turkey 2021 listesini açıkladı. 1992 yılından bu yana dünya çapında 100 milyondan fazla çalışanın dahil olduğu Trust Index anketinden elde ettiği derin analizler yardımıyla "Harika Bir İş Yeri" deneyimini neyin oluşturduğunu tanımlamak için kullanan Great Place to Work, 2021 yılında bin 500'ün üzerinde kadın çalışanı tarafından yapılan değerlendirmeleri analiz ederek Türkiye'de kadınlar için harika işyerlerini belirledi. Great Place to Work sertifikası almaya hak kazanan 91 şirket arasından Best Workplaces for Women Turkey 2021 listesine giren 21 şirket değerlendirilirken hem tüm çalışanlar için hem de kadın çalışanlar özelinde en az yüzde 80 Trust Index skoruna sahip organizasyonlar dikkate alındı.

En iyi 21 şirket

İlk kez yayınlanan ve bundan böyle her yıl açıklanacak olan Best Workplaces for Women Turkey 2021 listesinin 99'dan az çalışana sahip Small kategorisinde liste Inspark, Tester You, tmob, waytosay, peakup, Latro ve Farmazon'dan oluştu. 100 ile 249 arası çalışan sayısına sahip şirketler listesinde ise Lansinoh, Sepaş, Galata Taşımacılık, Doğuş Holing, Tümaş Mermer, Stryker ve Koç Zer yer aldı. Novartis, gittigidiyor/ebay, AbbVie, AstraZeneca ve Organik Kimya ise 250-499 çalışana sahip şirketler kategorisinin en iyileri oldular. 500'den fazla çalışanlardaysa DHL Express ve sahibinden.com şirketleri kadınlar için harika işyerleri olarak listede kendilerine yer buldular.

"Listeye giren şirketler kadınlar için güven kültürü oluşturmuşlar"

Best Workplaces for Women Turkey 2021 listesindeki şirketlerin, kadın çalışanlar özelinde destekleri ve uygulamalarıyla kadın çalışanın daha yüksek bir güven kültürü deneyimlemelerini sağlayabilmiş olduklarını belirten Great Place to Work® Türkiye Kurucusu ve Genel Müdürü Eyüp Toprak, "Metodolojimizin temelinde yer alan Trust Index© çalışan anketi uyguladığımız organizasyonlarda, Great Place to Work® listesinin üst sıralarında yer alan firma çalışanlarının güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takımdaşlık alanlarında yüksek güven kültürü deneyimlediklerini görüyoruz. Kadınlar için harika işyerlerindeyse kadın çalışanların desteklenmesine yönelik uygulamaların şirket stratejisinin bir parçası olduğunu gördük. Dört farklı kategoride 21 şirketin yer aldığı listemizi; tüm kadın çalışanları kapsaması, yenilikçi ve orijinal uygulamalar olması gibi noktaları dikkate aldığımız kültür analizi değerlendirmesi sonucunda oluşturduk" dedi.

BİZE ULAŞIN