Türkiye’nin kürate edilmiş ilk NFT platformu

Türkiye’nin kürate edilmiş ilk NFT platformu Carny.io koleksiyonerler ve yatırımcıları buluşturacak. Platform, Türkiye sanatına ve sanatçılarına görünürlük kazandırmak ve uluslararası sanat piyasalarında yer almaları için olanak sağlamak hedefinde.
04.01.2022 13:11 GÜNCELLEME : 04.01.2022 13:11

Türkiye'nin kürate edilmiş ilk NFT platformu Carny.io koleksiyonerler ve yatırımcılar ile 6 Ocak 2022 akşamında Hasköy İplik Fabrikası'nda buluşmaya hazırlanıyor.

Türkiye'nin önde gelen sanat galerilerinden, Art On İstanbul, artSümer, PG Art, Pilevneli, Pilot, Sanatorium galerilerin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan "The Future Begins Today: Carny Genesis NFT Collection" başlıklı sergide çağdaş sanat geleceğin teknolojisi ile bir araya geliyor.

Dijital sanata odaklanan ve merkezine kripto sanatı alan Carny.io, Türkiye'den galerileri ve sanatçıları uluslararası koleksiyoner ve yatırımcılar ile buluşturduğu gibi, uluslararası sanatçılar ve galerileri de platforma taşıyarak birikimleri paylaşmayı hedefliyor.

Carny.io kurucu ortakları Elyo Elvaşvili ve Nuri Sayraç ''Carny.io Türkiye sanatına ve sanatçılarına görünürlük kazandırmak ve uluslararası sanat piyasalarında yer almaları için olanak sağlayan bir dijital platform olmasının yanında galeri temsiliyeti olmayan sanatçıların eserlerine de ayrıca yer vererek onlara bağımsız bir alan sağlıyor'' dedi.

Carny.io, NFT (Non-fugible-token) ile sanatçılar arası etkileşimi teşvik ederek teknolojiyi estetik yaratım süreçlerine dahil ediyor, sanatçılara fiziksel mekândan bağımsız ve coğrafi olarak sınırsız bir alan açıyor. Koleksiyonerler için sanat piyasasının yüzyıllardır süregelen provenans ve şeffaflık gibi kilit sorunlarına blok zinciri (blockchain) teknolojisi sayesinde çözüm sunan platform, Türkiye'nin canlı metropolü İstanbul'da, dinamik sanat ortamına yerel ve uluslararası odak sağlıyor. Türkiye'den galerileri ve sanatçıları uluslararası izleyiciyle buluşturduğu gibi, uluslararası sanatçılar ve galerileri Türkiye'den platforma taşıyarak birikimlerini izleyici ile paylaşmayı hedefliyor.
BİZE ULAŞIN