İMMİB’in yeni Koordinatör Başkanı Adnan Aslan oldu

Türkiye’nin lider ihracatçı Birliği İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri İMMİB’in Koordinatör Başkanlığı’na Adnan Aslan getirildi.
07.01.2022 14:10 GÜNCELLEME : 07.01.2022 14:10

Türkiye'nin mal ihracatının yüzde 38,6'sını gerçekleştiren İMMİB'in Koordinatör Başkanlığı'na Adnan Aslan, İMMİB Koordinatör Başkan Yardımcılığına ise Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Güven Uçkan getirildi. Aynı zamanda Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı da olan Aslan, Türkiye'nin mal ihracatına katkılarını her geçen gün artıran kimya, çelik, elektrik-elektronik, metal, maden ve mücevher sektörlerinin 2022 yılında ülke ekonomisi, istihdamı, ihracat ve üretimi için çalışacaklarını , 2022'nin yeni başarı hikayelerinin yazılacağı bir yıl olacağını söyledi.

Türkiye'nin lider ihracatçı Birliği İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), iştigal sahasındaki altı sektörle 11 aylık ihracatını 78,3 milyar dolara taşırken İMMİB Koordinatör Başkanlığına gelen Adnan Aslan, Türkiye ihracatının yüzde 38,6'sını karşılayan birlik hakkında değerlendirmelerde bulundu. Aslan, "Birlik olarak, devam eden pandemi etkileri, artan navlun fiyatları, küresel tedarik krizi ve hammadde sorunlarına karşın, ülkemizin ekonomisi ve ihracatına olan katkılarımızı artırdığımız bir 2021 geçirdik. 2022, üye birliklerimizle dünyadaki etkimizi daha fazla hissettireceğimiz, teknoloji, sürdürülebilirlik ve otomasyona odaklanacağımız bir yıl olacak" dedi.

2022, teknoloji, sürdürülebilirlik ve otomasyon odaklı bir yıl olacak

İMMİB bünyesindeki altı birlik kasım ayında Türkiye'nin ihracatına 8 milyar 757 milyon dolarlık katkı sağlarken sektörlerin 11 aylık toplam ihracatı 78,3 milyar dolara ulaştı. Pandemi, küresel tedarik krizi, artan navlun fiyatları ve hammaddede yaşanan sorunlara karşın elde ettikleri ihracat rakamlarından son derece memnun olduklarını ancak bununla yetinmediklerini kaydeden İMMİB Koordinatör Başkanı Adnan Aslan, "2021 yılını 87 milyar dolarlık ihracat ile kapatacağımızı öngörüyoruz. Atacağımız adımlarla 2022'de daha başarılı ihracat rakamlarına imza atacak, yeni başarı hikayeleri yazacağız. Ülkemiz ve birlik bünyemizde yer alan sektörlerimiz adına, küresel ticaret için gereken tüm girişimleri son derece hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz. 2022, teknoloji, sürdürülebilirlik ve otomasyona odaklanacağımız bir yıl olacak. Yeni odaklarımızla küresel rekabetimizi daha da güçlendirecek, kendimize yeni hedefler belirleyeceğiz. Sektör temsilcilerimiz ve birlik üyelerimizle de tüm hedefleri gerçekleştirerek dünyanın önemli ihracatçı ülkeleri arasındaki hak ettiğimiz konuma çıkacağız" dedi.

Adnan Aslan hakkında

1964 yılında İstanbul'da doğan Adnan Aslan, İsviçre Institut Monte Rosa'dan mezun oldu. 1985 yılından bu yana İÇDAŞ Şirketler Grubu'nun yönetim kademesinde çeşitli görevleri üstlenen Aslan, halen aynı grubun yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olan Aslan, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği'nde Başkanvekilliği, MATİL'de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesi de olan Aslan, evli ve iki çocuk babasıdır.

BİZE ULAŞIN