“Dünyada girilecek çok pazar, sürülecek çok tarla var”

Dünyanın 80 ülkesine zirai ve iş makinelerine yönelik lastik ihraç eden, cirosunun yüzde 70'ini ihracattan sağlayan Özka Lastik, Turquality desteği ile vites yükseltiyor. Pandemide hızlı bir büyüme yakalayan şirket, 2022 sonunda 3.4 Milyar TL ciro hedefliyor.
17.05.2022 21:15 GÜNCELLEME : 18.05.2022 00:01

Güçlü üretim altyapısı ve geniş ürün gamı ile zirai ve iş makineleri sektörüne öncülük edenyerli ve milli marka Özka Lastik, global marka vizyonu ve arkasına aldığı Turquality desteği ile uluslararası arenada ülkemizi gururla temsil etmeye hazırlanıyor. Yurt içi değişim pazarında kendi alanında yüzde 40 pazar payı bulunan sanayi devi Özka, Kocaeli'nde 200.000 m2'lik alanda 3 ayrı fabrikada günlük 220 ton, yılda yaklaşık 1,5 milyon adet üretim gerçekleştirerek Türkiye ekonomisinde güçlü bir yer ediniyor. 1.500 kişilik istihdamı ile üretimin yüzde 70'ini 80'den fazla ülkeye ihraç eden marka, geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı'nın Turquality Destek Programına da dahil olarak dünya markası olma yolunda yeni hedefler belirledi. Marka, 2022 sonunda yüzde 125 büyüme ve yaklaşık 3.4 Milyar TL ciro hedefliyor.

Kanık Şirketler Grubu bünyesinde 1994 yılında faaliyetlerine başlayan Özka Lastik, Türkiye'nin yüzde 100 yerli ve milli markası olarak her geçen yıl artan üretim kapasitesi ve genişleyen satış ve dağıtım ağı ile yurt içinde lider, yurt dışında tanınmış bir marka olarak büyümesini sürdürüyor. Yenilikçi teknolojilere sahip üretimi, inovatif bakış açısı ve sektörel tecrübesi ile Türkiye'de kapasite ve ürün çeşidi olarak lider olan Özka Lastik, global marka yatırımları, müşteri memnuniyetine yönelik projeleri ve Ar-Ge çalışmaları ile dünyada zirai ve iş makinesi lastiklerinde ilk 3 markadan biri olma hedefinde... Kocaeli'nde yaklaşık 200.000 m2'lik alanda 3 ayrı fabrikada üretim gerçekleştiren, yurt içi değişim pazarında kendi sektöründe yüzde 40 pazar payını elinde bulunduran, dünyada ise 80'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren sanayi devi Özka Lastik, Turquality Destek Programına dahil olmasıyla birlikte uluslararası arenada vites yükseltiyor. Özka Lastik Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Kanık, globalleşme vizyonları doğrultusunda yatırımlarına hız verdikleri bir dönemde Turquality desteğine hak kazanmalarından dolayı mutluluk duyduklarının altını çizdi. "Türkiye'de doğup dünyaya hizmet eden, ülkesini gururla temsil eden bir marka olarak Turquality sürecini çok önemsedik. Program bizim dünyada büyüme projeksiyonumuz açısından motive edici. Önümüzdeki süreçte yurtdışındaki markalaşma faaliyetlerimizi hızlandırarak çok daha büyük başarıları paylaşacağımıza inanıyorum. Sektöre dolgu lastikleri ile giriş yaptığımız bu süreç kendi markamızla bir dünya markası olma vizyonu ile devam ediyor. Geldiğimiz noktada uzmanlaştığımız alanda ürün çeşidimiz, üretim teknolojilerimiz, güçlü, güvenilir ve kaliteli ürünlerimizle dünya devi markalar ile rekabet ediyoruz. Birçok ülkede önemli pazar payları elde ediyoruz" dedi.

"Dünyada girilecek çok pazar, sürülecek çok tarla var…"

Dünyada tarım ve gıda politikalarında değişim söz konusu. Her ülke kendi topraklarında yeterli gıda üretimi yapmak istiyor. Ülkeler artık çok ciddi destekler vererek tarım politikalarını büyütüyor. Sürdürülebilir tarım uygulamaları herkesin yeterli gıdaya erişimi açısından önem kazanıyor. Yeni teknolojiler tarım politikalarının önemli bir parçası haline geliyor. Tüm bu gelişmeler ışığında pazar da sürekli büyüyor. "Pazarın büyüklüğü yaklaşık 28 milyar dolar. Dolayısı ile bugüne kadar edindiğimiz deneyim, güçlü üretim altyapımız, ürün çeşitliliğimiz ve yurt dışı marka faaliyetlerimizle önümüzde çok daha büyük fırsatlar olduğunu biliyoruz. Girilecek çok pazar, sürülecek çok tarla var' şeklinde konuşan Kanık, hedef olarak özellikle Meksika, Brezilya, İspanya, İngiltere, Almanya, Polonya ve Güney Afrika pazarlarına işaret ederek tüm dünyada daha fazla söz sahibi olacaklarını ifade etti.

Her yıl artan büyüme ivmesi

Tüm dünyada yaşanan enflasyon baskıları, hammadde fiyatlarındaki dolar bazlı artış eğilimleri ve ekonomik dengesizliklere rağmen 2021 yılını yüzde 61 büyüme ve 1.5 Milyar TL ciro ile kapatan Özka Lastik, 2022 sonunda yüzde 125 büyüme ve yaklaşık 3.4 Milyar TL ciro hedefliyor. 2016 yılında 268 Milyon TL ciroyu 2017'de 374 Milyon TL, 2018'de 574 Milyon TL, 2019'da 649 Milyon TL, 2020'de ise 870 Milyon TL'ye çıkaran Özka Lastik, her yıl bir önceki yıla oranla ciddi bir büyüme gerçekleştiriyor ve güçlü büyümesini yeni yatırımlarla da destekliyor. Geçtiğimiz yıl teknolojinin gelişimi ile birlikte özellikle Avrupa pazarında öne çıkan radyal lastiklere 30 Milyon Dolar'lık yatırım gerçekleştiren marka, yatırımın tamamlanması ile birlikte çoğunluğu radyal lastiklerde olmak üzere yüzde 55 oranında kapasite artışı sağladı. 2022 yıl sonunda bu kapasite artışını yüzde 14'lük ekstra bir artışla destekleyeceklerini ve 2025 yılında günlük 600 ton üretim kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini belirten Kanık, sektörün ihtiyaçlarını zamanında öngören bir marka olarak yeni stratejilerini konvansiyonel lastiklere göre daha esnek, daha uzun ömürlü ve yüksek performanslı radyal lastiklere odaklanarak geliştireceklerinin altını çizdi.

Yılda yaklaşık 1,5 milyon adet üretim

Zirai ve iş makinası lastikleri alanında uzmanlaşarak sektöründe 30 yıla yakın deneyim ve her geçen yıl genişleyen satış & dağıtım ağı ile tüm dünyada büyümesini sürdüren Özka Lastik, yılda yaklaşık 1,5 milyon adet üretim gerçekleştiriyor. İlk lastik üretimine başladığı 2005 yılında günlük 15 ton üretim gerçekleştiren Özka Lastik'in her geçen yıl artan günlük üretim kapasitesi 2021 yılı itibarıyla tamamladığı radyal lastik yatırımıyla birlikte yüzde 55'lik bir artış göstererek 220 tona ulaştı. Kapasitesinin yüzde 35'ini radyal lastik üretimine ayıran marka, yeni üretim bantlarının da devreye sokulmasıyla 2021 yılı sonunda bir önceki yılın cirosuna kıyasla 61yüzde oranında büyüme gerçekleştirdi. Üretiminin yüzde 70''ini ihraç eden Özka Lastik'in en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında Amerika, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, Rusya, İngiltere, Fransa, Romanya, Sırbistan, Mısır, Fas, Cezayir ve Tunus yer alıyor.

Kurumsal altyapı çalışmaları ile sürdürülebilir büyüme

Dünyada dev lastik markaları ile rekabet halinde olan yüzde 100 yerli ve milli marka Özka Lastik, operasyonel süreçlerini dijitalleştirerek verimlileştirmeye, lojistik hızını artırmaya, müşteri talep-öneri ve şikayetlerine rakiplerine kıyasla hızlı dönüşler sağlamaya özen gösteriyor. Yurtiçi ve yurtdışı satışlarını ve marka bilinirliğini artırmaya yönelik faaliyetleri ile sürdürülebilir bir büyüme stratejisi yürüten Özka Lastik, hem kapasite artışı hem insan kaynağı ve dijitalizasyon projeleri ile kurumsal altyapısını sürekli geliştiriyor. 2021 yılında tüm operasyonlarını SAP S/4HANA sistemine taşıyarak süreçlerini uçtan uca 360 derece dijitalleştirme yolunda önemli bir adım atan marka, pandemi döneminde gerçekleştirdiği ERP projesi ile başarılı bir süreç yönetimine imza attı.

BİZE ULAŞIN