CNR Holding Afrika'da hazır giyim ve ayakkabı fuarı düzenliyor

İngiliz menşeli World Wide Trade şirketinin Türkiye temsilciliğini alan CNR Holding, Afrika kıtasına hazır giyim ve ayakkabı fuarları ile ihracat seferberliği başlattı. Mısır, Nijerya, Etiyopya, Libya, Gana, Ruanda, Güney Afrika ve Somali’den CNR’ın Gateway to Afrika fuarına online bilet alanların sayısı 11 bini aştı.
27.07.2022 00:54 GÜNCELLEME : 27.07.2022 00:54

Ruanda Kalkınma Bakanlığı ile Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın tam destek verdiği CNR Holding'in Afrika'daki hazır giyim ve ayakkabı fuarı, 18-20 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek. Mısır, Nijerya, Etiyopya, Libya, Gana, Ruanda, Güney Afrika ve Somali başta olmak üzere 54 Afrika ülkesinden yoğun ilgi gören Gateway to Afrika - Hazır Giyim Ayakkabı ve Deri Fuarı, Ruanda'nın başkenti Kigali'de hayata geçirilecek.

Afrika'ya ihracat Ruanda'dan geçiyor

Gateway to Afrika Fuarı'nın, Türkiye'nin en önemli hazır giyim ve ayakkabı markalarının yoğun ilgisi ile karşılandığını söyleyen CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem; "Aslında bu fuarı düzenleyen İngiliz menşeli bir World Wide Trade şirketi. CNR Holding bu İngiliz şirketin Türkiye temsilciliğini yapıyor. Yani Afrika fuarlarımızı İngiliz şirketin destekleri ile hayata geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Fuar katılımcıları Ticaret Bakanlığı'nın yurt dışı fuarları destek programından teşvik alabiliyorlar. Bunun için, İngiliz firması üzerinden bireysel başvuru yapmaları gerekiyor. Bu katılımcı firmalarımız için önemli bir avantaj" dedi. Erem; "Türk markaları, geleceğin pazarı olarak gördüğü Afrika'yı ticarette sağladığı eşsiz kolaylık ve fırsatlar açısından tercih ediyor. Afrika'nın İsviçre'si olarak anılan Ruanda Cumhuriyeti, Afrika kıtasında ticaret yapmanın en güvenli ve kolay olduğu ülke konumunda yer alıyor" dedi.

"Afrika kıtasına ihracat seferberliği başlattık"

Afrika kıtasına, hazır giyim ve ayakkabı fuarları ile ihracat seferberliği başlattıklarını dile getiren Ceyda Erem, "2021 yılı itibariyle %3,7 pay ile dünyanın 6'ncı büyük hazır giyim ihracatçısı konumunda yer alan Türk hazır giyim sektörünün Afrika Pazar payı oldukça düşük bir seviyede bunuluyor. Ayakkabı üreticileri ise Avrupa, Orta Doğu, Bağımsız Devletler Topluluğuna ihracat gerçekleştiriyor. Afrika kıtasında sadece Libya'ya ayakkabı ihracatımız var.

Afrika'ya en çok ihracat gerçekleştiren Çin'in üretim kalitesi, ürün çeşitliliği ve nakliye alanlarında yaşattığı olumsuzluklar, kıta ile olan ticaret bağını kopma noktasına getirdi. Hazır giyim ve ayakkabı alanında Çin'e alternatif arayan Afrika ülkelerinin ticaret rotası ise Türkiye'ye döndü. Türk firmaların oluşturduğu güven ortamı, tüm kıtanın ticaret kapılarının Türk üreticiler için sonuna kadar açılmasını sağladı" şeklinde konuştu.

Afrika'nın tedarik zinciri yeniden kuruluyor

CNR'ın yurt içi fuarlarına da aralıksız bir şekilde devem ettiğini vurgulayan Erem, hayata geçirilen Gateway to Afrika fuarı ile kıtanın hazır giyim ve ayakkabı tedarik zincirini yeniden kuracağını vurguladı. Erem; "18 Ağustos'ta, Kigali'de düzenleyeceğimiz fuar için başta Mısır, Nijerya, Etiyopya, Libya, Gana, Ruanda, Güney Afrika ve Somali olmak üzere 54 Afrika ülkesinden yoğun ilgi var. Fuarın pazarlama ve tanıtım çalışmalarını da çok iyi yaptık. Tüm kıtadan online bilet alan ziyaretçi sayısı 11 bini aştı. Eminim ki ticaret ilişkilerimizi çok iyi seviyelere çıkaramadığımız Afrika kıtasında, Gateway to Afrika fuarlarımız ile yeni ihracat kanalları oluşturacağız" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN