Kule üreticisi Gesbey, 30 milyon Euro yatırımla ikinci fabrikasını açtı

İspanyol GRI Renewable Industries ve Beyçelik Holding ortaklığı ile rüzgar türbini kule üretimi alanında faaliyet gösteren Gesbey, Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’nde ikinci fabrikasını açtı.
02.11.2023 13:25 GÜNCELLEME : 02.11.2023 13:25

Beyçelik Holding ve GRI Renewable Industries (GRI) ortaklığı ile 2011 yılından bu yana Bandırma Organize Sanayi Bölgesinde rüzgar türbini kule üretimi gerçekleştiren Gesbey, aynı bölgede ikinci fabrikasını açtı. Toplam 30 Milyon Euro yatırımla yapılan yeni fabrikanın açılış törenine Beyçelik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Faik Çelik, Beyçelik Holding CEO'su Baran Çelik, GRI Renewable Industries Yönetim Kurulu Başkanı Jon Riberas Mera, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Gönen Kaymakamı Arslan Yurt ve Gesbey şirket çalışanları katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Fabrika Müdürü Hakan Gönenç "Bugün ikinci fabrikamızın açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz. Toplam 108 bin metrekarelik alana kurulu yeni fabrikamızda yılda çapı 6.4 metre ve 120 ton ağırlığında 110 adet rüzgar türbini kulesi üreteceğiz. Globaldeki değişimler, sektörel trendler, müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda müşterilerimiz için sadece bir rüzgar kulesi tedarikçisi değil daha fazlası olmak için geleceğimize yatırıma devam edeceğiz. İlerleyen yıllarda farklı kule komponentlerini de bünyemizde üretmek için hazırlıklarımızı bir yandan yürütüyoruz" dedi.

Üretim Kapasitemiz Yüzde 30 Artacak

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını kutladığımız 2023 yılında ikinci fabrikalarının açılışını yapıyor olmanın çok gurur verdiğini belirten Beyçelik Holding CEO'su Baran Çelik konuşmasında şunları söyledi: "Sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerjinin önemini bilen bir Grup olarak bu doğrultuda yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Bugün bu yatırımlarımız sonucunda ikinci fabrikamızın açılışını yapıyoruz. Yeni fabrikamız ile birlikte hali hazırda yılda 320 eş değer kule üretimi kapasitemiz yüzde 30 artış sağlayacak ve 120 kişiye yeni istihdam olanağı yaratıyor olacağız".

GRI Renewable Industries Yönetim Kurulu Başkanı Jon Riberas Mera ise gerçekleştirdiği konuşmada; "Türkiye yatırım yapmak için dost bir ülke. Türkiye'de ve bulunduğumuz bölgede de her zaman bu desteği hissettik. Çelik Ailesi ile yıllardır birlikte çalışıyoruz. Bizim için her zaman güvenilir bir iş ortağı oldular ve daha yıllarca ortaklığımızın devam edeceğine inanıyorum. Çelik ailesine, yerel otoriteye, müşterilerimize, tedarikçilerimize, Gesbey Bandırma ekibine, bugün bu özel kutlama gününde burada olmamızı sağlayan herkese destek ve yardımları için teşekkür ediyorum" dedi.

Gesbey Hakkında: Beyçelik Holding ve İspanyol Gestamp Renewable Industries ortaklığı ile 2010 yılında kurulan Gesbey Enerji Türbini Kule Üretim San. ve Tic. A.Ş. rüzgar türbini kule üretimi alanında Bandırma Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye'de en yüksek kapasitede rüzgar türbin kule üretimi gerçekleştiren Gesbey'in yılda 430 adet rüzgar türbini kule üretim kapasitesi bulunmaktadır. Gesbey, 2019 yılının haziran ayında kurduğu Ar-Ge Merkezi'nde kule dizaynı yapımı için çalışmalar yürütmektedir. Bu özelliği ile rüzgar türbini kule dizaynı yapabilen türbin kule imalat firması olarak Türkiye'de ve dünyada nadir örneklerden birisidir.

BİZE ULAŞIN