İş dünyasından 100. yıla özel sosyal sorumluluk projeleri

Türkiye’nin köklü iş dünyası, tarihi bir dönüm noktasına şahitlik ediyor. Cumhuriyet’in 100. yılını coşkuyla karşılayan üst düzey kurumlar, sadece ekonomik başarılarıyla değil vatanseverlikleriyle de parlıyor. Bazı şirketler ekipleriyle kutlamalarda bulunurken bazıları da sanatsal, spor ve sosyal sorumluluk projeleriyle bu özel yılı kutluyor…
02.11.2023 17:38 GÜNCELLEME : 03.11.2023 00:01

PARA İŞ DÜNYASI/ MERVE YILMAZ GERGİN Tarihimizin ve kültürümüzün zenginliğini yansıtan bu anlamlı yıl dönümünde Türkiye'nin önde gelen şirket ve holdingleri, büyüklükleri ve başarılarını bir kez daha ortaya koyuyor. Cumhuriyet Bayramı'nın 100. yılına etkinlik düzenleyen bu şirketler, Türkiye'nin ulusal mirası ve geleceği konusundaki bağlılıklarını kutluyor. Sanattan spora, sosyal sorumluluktan sponsorluklara ve daha nice projelere imza atan iş dünyası topluma katkıda bulunarak Cumhuriyetimizin de değerlerini yüceltiyorlar.

"SPONSORLUKLARIMIZ DEVAM EDECEK"

Sanko Holding olarak kuruluşlarının 120. yılında, eğitimde, kültür-sanat alanında ve sporda özellikle gençlere katkısı olan projelere öncelik verdiklerini söyleyen Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Teknofest'in dört yıldır ana sponsoru olduklarını söylüyor. Aynı zamanda Sanko Holding, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması'nın yürütücülüğünü de üstlenmiş. Eğitim alanında Sani Konukoğlu Vakfı ile gençlere destek veren holding, her yıl olduğu gibi bu yıl da bin 500 öğrenciye karşılıksız burs desteği ve okul ve giyecek ihtiyaçları için destek oluyor. Gaziantep Futbol Kulübü gibi süper ligin başarılı takımlarından birinin SankoSpor adıyla ilk kurucularından olduklarını da sözlerine ekleyen Konukoğlu "Sanko okullarımızda spor alanında dünya derecesi alan başarılı öğrenciler yetiştirmek için gayret gösteriyoruz. Başarıları hepimizi gururlandırıyor. Aynı zamanda Adil Sani Konukoğlu Spor Lisesi'nin geçtiğimiz yıl açılışını yaptık. Buradaki öğrencilerimizi de desteklemeye devam edeceğiz" diyor. Yine Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında ülkemizin gururu olan Dünya Şampiyonu Milli Paralimpik Okçu Yiğit Caner Aydın'ın sponsoru olarak başarılarını destekleyeceklerini de ifade eden Konukoğlu, "Yiğit Caner Aydın sponsorluğumuzla sporcularımıza olan inancımızı taçlandırıyoruz. Cumhuriyetin 100. Yılında başlayan bu sponsorluk, Milli sporcumuz ve bizim için de bu bakımdan ayrı bir anlam taşıyor" diyor.

YERLİ MÜZİKAL

Zorlu Holding olarak Cumhuriyetin 100. yılında çok değerli bir projeye imza attıklarını söyleyen Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, "Zorlu Holding ve Grup şirketlerimizin katkılarıyla, Cumhuriyet'in kuruluş hikayesini yeni kuşaklara aktarma misyonuyla; Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu, Piu Entertainment ve Zorlu PSM ortak yapımcılığında, 1923 müzikalini hayata geçirdik" diyor. Türkiye tiyatro tarihinin kapsamlı yerli müzikal projelerinden biri olan 1923, sahne üstünde ve sahne arkasında 200 kişilik bir ekip çalışmasıyla hayata geçirildi. Hazırlıkları bir buçuk yıl süren müzikal, ışık ve ses tasarımından dans koreografilerine, canlı orkestra kullanımından dönem kostümlerine kadar Mili Mücadele ile başlayarak Cumhuriyet'in kuruluş sürecine kadar olan dönemi etkileyici bir şekilde anlatıyor. Yüngül, temel faaliyet alanlarındaki şirketleriyle ülke ekonomisine katkı sağlayacaklarının altını çiziyor. Ayrıca Yüngül, akıllı ve sürdürülebilir tekstil, beyaz eşya ve elektronik ürünleri, yenilenebilir enerjiye dayalı santraller, gayrimenkul alanında sürdürülebilir yaşam alanları, elektrikli araçlar için şarj cihazları ve şarj istasyonları, elektrikli otomobillerin bataryalarında da kullanılan nikel ve kobaltın katma değerli formlarını üreten yeni nesil madencilik yaklaşımı ve kurucu ortaklarından biri olarak Türkiye'nin akıllı cihazı Togg ile de katkı sağlamaya devam edeceklerini belirtiyor. "Zorlu Enerji ise ZES markasıyla elektrikli şarj istasyonlarını Türkiye'nin dört bir yanına yayarken electrip markası ile Güney ve Doğu Avrupa pazarında büyümek için yatırımlarına başladı" diyen Yüngül, "Elektromobilite alanında enerji depolama için batarya geliştirmeye odaklı çalışmalarımızı daha da ileriye taşıyoruz. Başta Türkiye ve İtalya olmak üzere hızlı şarj istasyon yatırımlarımızı hızlandırdık. Türkiye'de pazar lideri konumumuzu koruyoruz. İtalya, Fransa başta olmak üzere bulunduğumuz ülkelerde büyümeyi ve iki haneli pazar paylarına ulaşmayı hedefliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında da yatırımlarımıza; Cumhuriyet değerlerinden aldığımız vizyon, yenilikçi bakış açımız ve daha sürdürülebilir bir dünya hayaliyle aynı kararlılıkla devam edeceğiz" dedi.

YENİ PROJE

Alarko Holding, "Cumhuriyet'in Geleceği Genç Öğretmenler" projesi ile Cumhuriyet'in 100'üncü yılında 100 öğretmen adayı kız öğrenciyi, zengin içeriklerden oluşan bir gelişim programı ile geleceğe hazırlıyor. 9 Kasım'a kadar öğrencilerin Microfon platformu üzerinden başvurabileceği projede, teknik eğitimlere ek olarak sosyal kabiliyetleri de artırmaya yönelik derslerle öğretmenlerin mesleki becerileri ve profesyonel gelişimleri destekleniyor. "Cumhuriyetin Geleceği Genç Öğretmenler" projesi'nin Cumhuriyet'in ikinci yüzyılında öğretmenlik mesleğine bir saygı duruşu olduğunu belirten Alarko Holding CEO'su Ümit Nuri Yıldız, bu proje ile gelecek kuşakları eğitecek genç öğretmen adaylarını desteklemekten memnuniyet duyduklarını aktarıyor. Yıldız, projede 100 kız öğrencinin, "Çevrim içi eğitimde ders tasarımı", "İzlence tasarımı", "Çevrim içi ihtiyaç olunan teknoloji ve öğrenme bilgisayar okuryazarlığı", "Çevrim içi öğrenmede transaksiyonel uzaklık, motivasyon, hazır bulunuşluk, bireysel farklılıkları dikkate alma, iletişim ve sınıf yönetimi" gibi teknik alanların yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, çevre, iletişim ve psikolojik dayanıklılık gibi konuları içeren seminerlerden de yararlanacaklarının altını çiziyor.

'CUMHURİYET, CUMHURİYET GİBİ YAŞANMAK İSTER'

29 Ekim filmiyle milyonlara ulaşan Boyner Grup da alanında yapılan kapsamlı işlerden birine imza attı. Filmde yer alan oyuncu kadrosu ve kullanılan geniş arşiv görüntüsüyle geçmişi günümüze taşıyan filmde Boyner Grup, 'Cumhuriyet, Cumhuriyet Gibi Yaşanmak İster' mesajıyla "Bu daha ilk yüzyılımız" diyor. "Bugün; eğitimden, istihdama ve cinsiyet eşitliğine kadar birçok alanda bundan 100 yıl önce edindiğimiz kazanımları ileriye taşımak zorundayız" diye konuşan Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, "Boyner Grup olarak gururla sahip çıktığımız Cumhuriyet'in ilk yüzyılını bu bilinçle geride bırakıyoruz. Yeni yüzyılımızı ise 'burası coğrafya kaderdir demeyenlerin ülkesi' diyerek karşılıyoruz. Bize göre Cumhuriyet'i kutlamak yetmez Cumhuriyet, Cumhuriyet gibi yaşanmak ister. Bizi bekleyen aydınlık gelecek için umutla, şevkle, durmadan çalışmaya devam edeceğiz" diyor. Cumhuriyet'in 100. yıldönümü kutlamaları kapsamında televizyon ekranlarında, dijital medya ve açık hava ilanlarda kamuoyuyla buluşan film, Grubun 2023-2024 arasındaki tüm iletişiminde farklı projelerin topluma ulaştırılmasına zemin sağlayacak.

İKİ KAT ÜRETİM KAPASİTESİ HEDEFİ

100. yılın Arçelik için çok özel bir anlamı olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, "Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 100 Kadın Bayimizle Anıtkabir'de Ata'nın huzuruna çıktık. Beko markamızla, 2019 yılında bayi ekosistemindeki kadın oranını artırmak ve kadınları girişimciliğe teşvik etmek için başlattığımız projede ilk hedefimiz olan 100 kadın bayiye ulaştık. Dört yılda çok önemli bir ilerleme sağlayarak bayilerimiz arasında yüzde bir olan kadın oranını yüzde 10'a çıkarttık. Bayi kadın sayımız 102'ye mağaza sayımız 117'ye yükseldi. Koç Holding öncülüğünde destekçisi olduğumuz BM Kadın Birimi Nesiller Boyu Eşitlik Platformu'nun Eylem Koalisyonu İnisiyatifi taahhütlerimiz kapsamında bayi kadın oranımızı 2026'ya kadar yüzde 25'e yükseltmeyi hedefliyoruz" diyor. Arçelik, bugün dokuz ülkede 31 üretim tesisi, 14 marka, 53 ülkede 80'den fazla iştiraki, 40 binden fazla çalışanı ile Avrupa'nın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. 2020 yılında Asya Pasifik yatırımları kapsamında Hitachi'nin Japonya dışındaki beyaz eşya operasyonlarını satın alarak Arçelik Hitachi Home Appliances'ı kurduklarının da bilgisini paylaşan Dinçer, bu yılın başında ise Whirlpool ile Avrupa'daki iştiraklerini Beko Europe B.V. şirketi altında birleştirecekleri bir ortaklık şirketi kurmak üzere anlaşma imzaladıklarının altını çiziyor. 2050 yılına kadar tüm küresel operasyonlarımızda net sıfır emisyon hedefine ulaşmayı amaçladıklarını da sözlerine ekleyen Dinçer, "Türkiye'deki yenilenebilir enerji dönüşümüne ivme kazandıracak stratejik bir adımla yerli güneş paneli üretimine başladık. Amacımız ilerleyen dönemde üretim kapasitemizi iki katına çıkartarak ihracata başlamak" diyor.

"SPORA KATKI SUNACAĞIZ"

Medicana Grup ise Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına özel bir reklam kampanyası çalışmış. Ekiplerin "Cumhuriyet'in 100'ü Türkiye'nin Aydınlık Yüzü" mottosuyla Medicana Eğitim ve Medicana Sağlık Grubu'nun birlikte olduğu bir reklam filmi hazırladığını belirten Medicana Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hüseyin Bozkurt, reklam filminin dijitalde ve konvansiyonel medyada yayında olacağını söylüyor. Ayrıca grup genelinde de tüm çalışanlar, bir dizi program gerçekleştirerek sponsorluk çalışmaları yürütüyor. Medicana Sağlık Grubu olarak yatırımlarına devam ettiklerine dikkat çeken Bozkurt, Cumhuriyetin 100. yılında iki yeni sağlık kuruluşu kazandırdıklarını belirtiyor. Medicana Ataköy Hastanesi'nden sonra yakın zamanda Zincirlikuyu hastanesinin de açılışını gerçekleştireceklerini kaydeden Bozkurt, Bosna'daki hastanenin ise çalışmalarının devam ettiğini söylüyor. Bu üç hastanenin toplam yatırım miktarının 400 milyon dolar olduğunu vurgulayan Bozkurt'a göre, modern mimari yapıları, son teknoloji tıbbi imkanları ve uzman kadrolarıyla yurtdışındaki hastaların da dikkatini çekiyor. Çalışmalarını Cumhuriyetin 100'üncü yılında sürdüreceklerini söyleyen Bozkurt, açıklamasını şu sözlerle tamamlıyor:

"Uzun vadede hedefimiz yurtdışında halka arz yapmak. Ayrıca yine 100'üncü yılda spora çok ciddi yatırımlar yaptık. Sivasspor, Konyaspor başta olmak üzere hastanelerimizin olduğu bölgelerde çok sayıda spor kulübünün sağlık sponsorluğunu devam ettirirken, bu yıl büyük bir anlaşmayla ve ilk kez Galatasaray Spor Kulübü'nün de sağlık sponsoru olduk. Kadın istihdamını önemseyen bir grup olarak kadınlara desteğimizi sporda da sürdürdük. Fenerbahçe Petrol Ofisi Kadın Futbol Takımı'nın forma sırt sponsoru olduk. 100'üncü yılda yeni anlaşmalarla spora katkı sunmayı sürdüreceğiz."

REKLAM ÇALIŞMALARI HAZIRLADI

Kelebek ve Doğtaş markalarının sahibi Doğanlar ise Cumhuriyet'in 100. yılına özel holding binasında çalışan tüm ekiple bir kutlama planlıyor. Ayrıca bu kutlama, 100. yılı anımsatan minik hediye çalışmalarını da kapsıyor. Bunlara ek olarak TV, dijital ve yazılı basın mecralarında yayınlanacak şekilde markaların 100. yıl kutlama reklam çalışmaları olacak. Bünyelerinde halka açık şirketleri olduğundan yatırım planlarını sene başında KAP'ta yayınladıkları şekilde hayata geçirdiklerini söyleyen holding yetkilileri, şu an gündemde farklı bir yatırım planı bulunmadığının da altını çiziyor.

TARİHİ ADIMLAR

FLO, Cumhuriyet'in 100'üncü yılına özel olarak hazırladığı reklam filmini "Bu Adımlar Hiç Durmadı" mesajıyla yayınladı. Cumhuriyet'e giden yolda atılan ilk adımla başlayan film, Milli Mücadele yıllarından başlayarak geçmiş ile bugünü bir araya getiriyor. Cumhuriyet değerlerinden aldığı ilhamla; özgürlük, bağımsızlık, ilericilik, yenilikçilik, eşitlik, umut, dayanışma ve insana yatırım ilkelerinden ödün vermeden, yarım asrı aşkın bir süredir ayakkabı sektöründe öncü adımlar atan FLO, yayınladığı reklam filminde Cumhuriyet'in değerlerini yaşatmak için gelecekte de 'adımlarının asla durmayacağının' mesajını veriyor.

"500 ÇALIŞANA ULAŞACAĞIZ"

Kayalar Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kayalar, Cumhuriyetin 100. yılını çalışanları ile bir araya gelerek kutlayacaklarını söyleyerek Tuzla yerleşkelerinde bir etkinlik yapacaklarını söylüyor. Etkinlikte bir bando ekibi ile Atatürk'ün sevdiği şarkılar dinlenecek. Kayalar, 100. yılda hayata geçirecekleri yeni yatırımlardan da şu sözlerle bahsediyor: "Gebze'deki ikinci fabrika yatırımımızla endüstriyel ahşap tutkalları üretimine başladık. Endüstriyel tutkal sektörüne KayaColl, KayaTherm, KayaPur, KayaPren, KayaSit, KayaSil, KayaFlex markalarıyla adım attık. Tuzla fabrikamızda yeni depo yatırımına başlıyoruz, ayrıca kapasite artırımı ve yeni ekipman yatırımlarımız olacak. Satışlarımızda yüzde 20'lik büyüme bekliyoruz. Bu büyüme ile birlikte yatırımlarımız sürdükçe istihdamımız da artıyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında 420 kişiden 500 çalışana ulaşacağız. Uygulama merkezimizi de 100 yılımıza yakışır bir şekilde bu yıl içerisinde kullanıma açtık."

HATIRA KARTI OLUŞTURULUYOR

30 yıldır erken yaştaki her çocuğun sağlıklı, mutlu, güvende ve öğreniyor olması için çalışan Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Cumhuriyet'in 100. yılını özel bir sanal hatıra kartı ile kutluyor. AÇEV'in oluşturduğu özel web sayfası üzerinden Cumhuriyet okuluna kayıt olan herkes, 'Cumhuriyet Çocukları' sanal hatıra kartı ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yaşını ölümsüzleştiriyor. Kampanya ile herkesi, Cumhuriyet'in en kalabalık okulunu oluşturmaya davet eden AÇEV, "Cumhuriyetimiz, 100 yıldır olduğu gibi bundan sonra da bizlere emanet. Onu yükseltmek ve yaşatmak için Okuyan Bir Gelecek inşa ediyoruz" diyor. AÇEV'in https://cumhuriyetcocuklari.acev.org/ adresinden Cumhuriyet okuluna kayıt olarak 'Cumhuriyet Çocukları' hatıra kartı oluşturulabiliyor. Kullanıcılar, sanal hatıra kartlarını sosyal medya hesaplarında #CumhuriyetÇocukları hashtag'i ile paylaşabiliyor.

CUMHURİYETİN ÖNCÜ KADINLARI

Açık Holding, Cumhuriyet'in 100. yaşını, Atatürk'ün izinden giden öncü kadınların başarı hikâyelerini halkla buluşturan "Cumhuriyet'in Öncü Kadınları Sergisi" ile kutluyor. Cumhuriyet'in asırlık yolculuğunun son çeyreğinde hızla büyüyerek, uluslararası alanda yatırımlarına devam eden Açık Holding, bu özel etkinlikle Cumhuriyet'in değerli mirasını vurguluyor. Sergi ile Cumhuriyetin ölümsüzlüğünü vurgulamayı amaçladıklarının altını çizen Açık Holding Pazarlama Başkan Yardımcısı Şehrinaz Kartal, serginin küratörlüğünü bu alanda uzman yazar Özlem Özdemir'e emanet ettiklerini belirterek, sergide Türk kadınlarının kazanımlarını ve Cumhuriyet ile özgürleşen kadınların biyografilerini içeren geniş bir seçkiyi sergilemekten gurur duyduklarını ifade etti. Kartal, ayrıca bu serginin bir ilk adım olduğunun ve ikinci yüzyılda da her yıl gelişen yeni başarı hikâyeleriyle devraldıkları mirası yaşatmaya devam edeceklerinin müjdesini de verdi.

İNDİRİM ŞENLİĞİ

Türkiye'nin önde gelen gıda perakendecilerinden ŞOK Marketler, gerçekleştireceği büyük indirim kampanyasıyla Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl coşkusunu müşterileriyle buluşturuyor. "Cumhuriyetimizin 100. Yıl Şenlikleri" kapsamında Şok Marketler Ekim ayı boyunca her hafta en az 250 üründe olmak üzere; peynirden zeytine, çaydan kahveye, undan süte bir evin en temel ihtiyaçları arasından belirlenen toplam bin üründe, yüzde 50'ye varan indirimler ve Win sadakat programı müşterilerine özel avantajlar sağlayacak. Cumhuriyetimizin 100. yılına özel indirim kampanyası hakkında konuşan ŞOK Marketler CEO'su Uğur Demirel, "Ülkemizi daha da ileriye taşımak için çok çalışırken, ülkemizin bu en kıymetli gününü de kuşkusuz büyük bir coşkuyla kutlayacağız" diyor.

ANKARA MERKEZİNİ AÇTI

Vodafone, Cumhuriyet'in 100. yılında Ankara'da yeni bir merkez açtı. Şirketin iş sürekliliği ve kesintisiz iletişim hedefi doğrultusunda hayata geçirdiği yeni merkezin açılışını, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan gerçekleştirdi. Türkiye'deki yatırımlarına kesintisiz devam ettiklerini söyleyen Vodafone Türkiye CEO'su Engin Aksoy, Cumhuriyetimizin 100. yılında Ankara'da yeni ve daha büyük bir merkez açmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ediyor. Aksoy, yeni merkezin iş sürekliliği ve kesintisiz iletişim açısından stratejik önemde olduğunu da belirterek, "Vodafone Ankara Merkezi, bu ilimizdeki yeteneklere ulaşma ve yeni bir istihdam havuzu yaratmanın yanı sıra yine bu ilimizdeki tedarikçi ağımızla yakın temasta olma ve ekosistemimizi genişletme imkânı da sunuyor. Yeni merkezimizle birlikte, sürekli büyüme odağımızı korurken, ülke ekonomisine de katkı sunmayı hedefliyoruz" diyor.

DİJİTAL SANAT SERGİSİ

Samsung Electronics Türkiye, Cumhuriyetin 100. yılını onurlandırmak ve genç dijital sanatçıları desteklemek amacıyla özel bir sergi düzenliyor. "Yüz Yılın Sanatı: Dijital Sanat Sergisi" adı altında gerçekleştirilecek olan bu etkinlik, genç sanatçılara eserlerini sergileme ve dijital sanatlar alanında kendilerini ifade etme fırsatı sunacak. Sergi, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burak Özçetin, Dijital Sanatlar Küratörü Esra Özkan ve Dijital Sanatçı, Sanat Tarihçisi Hakan Yılmaz'dan oluşan değerlendirme kurulu tarafından seçilecek eserlerden oluşacak. Sergi projesi, Cumhuriyetin derin mirasını ve tarihsel süreçte gerçekleştirilen önemli adımları öne çıkarırken, genç sanatçıları dijital sanatın sunduğu olanaklarla geçmişle gelecek arasında ilham veren bir köprü kurmaya teşvik ediyor. Samsung Electronics Türkiye'nin düzenlediği sergi, genç sanatçıların yaratıcılığını ve toplumsal kolektif hafızanın üretimini destekleyerek bir arada olmanın önemini vurguluyor.

"FIRSAT EŞİTLİĞİ YARATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

1979 yılında kurulan Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), bugün bilgi ve iletişim sektörünün bütün alanlarını kapsayan üye şirketleriyle 409 milyar liralık Türkiye bilgi ve iletişim teknolojileri pazarının yüzde 90'ını temsil ediyor. TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tombalak, Cumhuriyetin 100'üncü yılı kapsamında TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla 19 Ekim'de Anıtkabir'e ziyaret gerçekleştirmişler. "Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına ilk adımlarımızı Atamızın huzurunda attık" diyen Mehmet Ali Tombalak, Anıtkabir Özel Defteri'ni de imzaladıklarını belirtiyor. Türkiye'nin yüksek teknoloji kullanabilen, üretebilen ve ihraç eden bir ülke olmasını destekleyerek tüm sektörlerin büyümesine katkıda bulunma çabasını her geçen gün artıracaklarını belirten

Mehmet Ali Tombalak, "Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci yüzyılına girerken, ülkemizin sinerjiyle, bilgiyle, yenilikçi teknolojilerle kalkınması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" diyor. Yeni yatırım planları hakkında ise şu bilgileri veriyor:

"TÜSİAD ile birlikte hazırladığımız "Türkiye'nin 2. Yüzyılında Yüksek Teknoloji İçin Eylem Çağrısı" raporunda çözüm önerilerimizi ortaya koyduk. Yine aynı raporda, uygun politikalarla dijital dönüşümün sağladığı verimlilik artışından yeterince yararlanılırsa Türkiye özelinde 269 milyar dolarlık bir ekonomik büyüme potansiyelinin mevcut olduğunu vurguluyoruz. Ayrıca TÜBİSAD olarak şubat ayında yaşanan depremlerin ardından dijital kapsayıcılık için afet bölgesindeki çocukları ve bireyleri teknolojiyle buluşturmak için Teknolojik Eğitim Konteyneri/Sınıfı projesini hayata geçirmiştik. Cumhuriyetin 100'üncü yılında başladığımız TEK/TES sınıflarını ve tüm çocuklar için "fırsat eşitliği" yaratma çabamızı Türkiye'nin 2. Yüzyılında da artırarak devam ettireceğiz."

ARAÇLARA ÖZEL TASARIM

Türkiye karayolları seyahat sektörünün önde gelen firması Kâmil Koç, Cumhuriyetin, 100. yılı anısına araçlarını özel tasarımlarla giydirdi. Cumhuriyet ile yaşıt bir marka olduklarını belirterek konuşmasına başlayan Kâmil Koç Genel Müdürü Çağatay Kepek, "Cumhuriyetimize olan minnet duygumuzu, 100. yıl özel tasarım otobüslerimiz ile ülkemizin dört bir yanına taşımak istedik" diyor. Kepek, özel tasarım araçlarına Anadolu'nun en ücra köşelerinde 7'den 77'ye tüm insanların yoğun ilgi gösterdiğini de ekliyor. Araçların arka kısmında kırmızı zemin üzerine beyaz tonda Cumhuriyet'in 100. yıl logosu, yan kısımlarında ise, Türk bayrağı ile birlikte "Hepimiz Cumhuriyet Yolcusuyuz. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun" yazılı özel tasarım giydirmeler, markanın filosundaki 100 araçta hayata geçirildi. Cumhuriyet ile birlikte yol almış, büyümüş bir marka olarak Cumhuriyete sahip çıkmayı kendilerine bir görev olarak kabul ettiklerini vurgulayan Kepek son olarak, "Millî mücadele tarihimizin en büyük kazanımı olan Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında da onun yolunda olmaya ve aydınlık geleceğe yürümeye devam edeceğiz" diyor.

GELECEĞE AÇILAN PROJE

Egepen Deceuninck, Cumhuriyet'in 100. yılında, "Geleceğe Açılan Pencere" projesiyle 100 okulun kapı ve pencerelerini yeniliyor. Proje hedeflerinin iki yılda 100 okulu yenilemek olduğunu ifade eden Egepen Deceuninck Genel Müdür Yardımcısı Tamer Özen; şimdiye kadar Adıyaman, Hatay, Adana ve Gaziantep illerinde 25 okulun yenilemesini gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, "Proje çalışmalarımıza, bu illerde yer alan ve hasar görmüş okullar ile birlikte Kahramanmaraş'taki okulların da pencerelerini yenileyerek devam edeceğiz" şeklinde konuşuyor. "Yenilediği okulların teslimatında düzenlediği tiyatro gösterileriyle de çocuklarla bir araya gelen Egepen Deceuninck, 4 binden fazla çocuğun yüzünü güldürdü. Özen, bugüne kadar yenilenen okullarda sergilenen pegadod onaylı tiyatro oyunuyla, çocuklar eğlenceli bir dünyaya davet edildiğini de sözlerine ekleyerek, çocuklar tarafından büyük bir heyecanla karşılanan tiyatro gösterisinin, onların hayal güçlerini besleyerek keyifli saatler geçirmelerine destek olduğunu da söylüyor.

CUMHURİYETİN ALTIN ÇOCUKLARINA ÖDÜL

Flokser Tekstil şirket çalışanlarının çocuklarından oluşan 500 öğrencinin katıldığı resim yarışmasında tüm katılımcılara çeyrek altın verilirken, kategori birincileri tam, ikincileri ise yarım altın ödül kazandı. Şirketin Hadımköy'de bulunan fabrika ve yönetim binasında gerçekleştirilen ödül töreni, bayram havasında geçti. Yarışmacılarla birlikte ailelerinin de katıldığı törende konuşan Flokser Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Rasim Tükek, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Her Fabrika Bir Kaledir" sözüne atıfta bulunarak, "Bu yıl 41. kuruluş yıldönümünü kutlayan Flokser Tekstil olarak, Cumhuriyetin değerlerine ve çocukların eğitimine büyük önem vermeyi sürdürüyoruz. Eğitimli gençlerimizle sanayi ve teknolojide ülkemizi ilerilere taşıyacağız. Cumhuriyetin Altın Çocukları Resim Yarışması ile Flokser Tekstil çalışanlarının tüm çocuklarını destekliyor, geleceğimizin resmini gençlerimizle birlikte tasarlıyoruz" dedi.

100 MEGAWATLIK YATIRIM

Ral Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kandemir de Cumhuriyetin 100'üncü yılında yenilenebilir enerji yatırımları olduğunu söyledi. Kandemir, şirketin 100'üncü yılda 100 Megawatlık yenilenebilir enerji yatırımı yapacağının altını çizdi.

ULUSLARARASI ARENADA SALLANACAK

"Yüzyıllık mirasımızı yeni yüzyıla taşıyoruz" diye sözlerine başlayan Alişan Lojistik CEO'su Damla Alişan, sektörün mevcut standartlarını günümüzün ötesine taşımayı hedeflediklerini belirtiyor. Alişan, "İnovasyonun ve teknolojinin sektördeki sınırlarını zorlamak, iş sağlığı ve güvenliği ile toplumsal cinsiyet eşitliğine verdiğimiz öneme daha fazla vurgu yapmak ve bu konulara dikkat çekmek öncelikli hedeflerimiz olmaya devam edecek" diyor. Alişan, son olarak Türk bayrağını uluslararası arenada sallandırma gururunu taşıyan bir marka olarak yola devam edeceklerinin de bilgisini paylaşıyor.

BİNE YAKIN ÖĞRENCİ KUTLAMA YAPTI

Türkiye'nin öncü eğitim markalarından Bilfen Eğitim Kurumları'nda eğitim gören anaokulundan liseye kadar bine yakın öğrencisinin yer aldığı "Cumhuriyetin 100. Yılı Kutlama Programı" binlerce velinin katılımıyla Volkswagen Arena'da büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Oyuncu Reha Özcan'ın sunumuyla hayat bulan programda öğrenciler, Atatürk'ün çocukluğundan Cumhuriyetimizin ilanına kadar geçen süreyi hazırladıkları koreografiler, danslar, Bilfen koro ve orkestrasının hazırladığı şarkılar ve marşlarla yaşattılar. Öğrencilerin performanslarının uygulanan video mapping yöntemiyle müthiş bir görsellik kazandığı gece, Dünyaca tanınmış Opera Sanatçısı Murat Karahan'ın repertuvarıyla son buldu.

ETKİLEYİCİ REKLAM FİLMİ

Cumhuriyetimizin ilk uçaklarının kanatları için kontrplak üretmesi amacıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasıyla Haliç kıyısında bir arsada kurulan Kelebek Mobilya, Ulu Önderimizin ülkemizi yeniden inşa etme süreci ile özdeşleşen hikâyesini Cumhuriyetimizin 100. yılı için uzun süredir üzerinde çalışarak özel olarak hazırladığı bir filmle taçlandırdı. Filmin senaryosu; Atatürk'ün keşfettiği ve önünü açarak yurtdışına uçak mühendisliği eğitimlerine de yolladığı, 1. Dünya ve İstiklal Savaşları'ndaki efsane kahraman pilot Vecihi Hürkuş'un icatçı ve girişimci ruhuyla tasarladığı Türk havacılık tarihindeki ilk askeri ve sivil tayyaresini inşa edişinden ilham alıyor. Kelebek Mobilya Marka Direktörü Serkan Kaplan, "Önümüzdeki günlerde Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği ile iş birliği içinde iletişim çalışmaları planlıyoruz. Kelebek Mobilya olarak, Cumhuriyetin 100. yılını gururla kutluyoruz. Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde durmadan yürüyerek, Kelebek'i bir dünya markası haline getirmeyi hedefliyoruz" diyor.

"HATIRLI" KAMPANYA

Türkiye'nin kahve markası Kurukahveci Mehmet Efendi, Cumhuriyetin 100. yılını geniş çaplı bir reklam kampanyası ile kutluyor. 23 Ekim 2023 itibarıyla yayına başlayan kampanyanın TV, basın, dijital ve sosyal medya versiyonlarında, kahvenin 40 yıllık hatırına gönderme yapılarak, "Bizim 40 yıllık hatırımız varsa, Cumhuriyetin sonsuz" sloganına yer verildi. Kurukahveci Mehmet Efendi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kurukahveci ise 100. yıl reklam filminin çıkış hikâyesiyle şöyle anlatıyor:

"Yaratıcı ajansımız Indie İstanbul'un hazırladığı reklam filminde, Cumhuriyetin ve Türk kahvesinin ortak özelliklerinden yola çıkıldı. Atatürk'ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetimiz, güç ve akıl birliğimizle, birbirimizi kucaklamamızla, birbirimize sahip çıkmamızla doğdu. Kahve de insanları bir araya getiren, paylaşıma davet eden çok önemli bir ortak kültür değerimiz." Türk kahvesi ikramının, kültürümüzde her zaman sevginin, saygının ve konuğa verilen değerin bir göstergesi olduğuna işaret eden Kurukahveci Mehmet Efendi Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Kurukahveci ise "Kurum olarak kuruluşumuz Osmanlı döneminde olduysa da, Cumhuriyetle birlikte büyüdük, geliştik, dünyaya açıldık. Bugün 60 ülkede var isek, bunu Cumhuriyetin kazandırdığı vizyona borçluyuz. Bu kampanya da Cumhuriyetin bize kazandırdıklarına bir teşekkür niteliği taşıyor. Kahvenin hatırı 40 yıl ise Cumhuriyetin hatırı sonsuz" diyor.

DÖRT BİR YANIMIZ CUMHURİYET

MNG Kargo, Cumhuriyetin 100. yılını yeni reklam filmiyle kutluyor. Dağıtım personelinin bir gününü ele alan filmde, paket dağıtımları Cumhuriyet temalı adreslere gerçekleştiriliyor. Filmde "Tam 100 yıldır dört bir yanımız Cumhuriyet" mesajıyla ülkemizin bir asırlık tarihine de vurgu yapılıyor. Bir MNG Kargo şubesinde başlayan hikâye, dağıtım personeli Mustafa'nın Ulus Caddesi, Bandırma vapuru, İstiklâl Caddesi ve Yüzüncü Yıl Mahallesi gibi Cumhuriyet mücadelesine işaret eden rotalardan geçmesiyle ilerliyor. Kurtuluş Savaşı zaferinden sonra başlayan eğitim seferberliğine de dikkat çekilen reklam filminde, ziyaret edilen lokasyonlardan biri Kurtuluş İlkokulu olurken, son durak olarak 100. Yıl Mahallesi'ndeki Cumhuriyet Apartmanı'na giriş yapılıyor. Kargo paketinden çıkan Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasının yer aldığı saatin ekrana gelmesiyle devam eden film, "Bizlere açtığın yolda, ülkemizin ve dünyanın her köşesine ulaşıyor, asırlık Cumhuriyetimizi nice yüzyıllara gururla taşıyoruz" söylemiyle son buluyor.

KADINLARIN HER HAMLESİ, CUMHURİYETİN KARESİ

Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası'nın 15 yıldır aralıksız bir şekilde sponsorluğunu üstlenen Arzum, Cumhuriyetin 100. yılını Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyona finali ile kutladı. "Kadınların Her Hamlesi, Cumhuriyetin Karesi" mottosunda Türkiye Satranç Federasyonu iş birliği ve Arzum ev sahipliğinde gerçekleştirilen şampiyonanın birincisi Ceren Tırpan olurken, Arzum sponsorluğunun 15. yılı kapsamında 17 kadın sporcuya "Satrançta Fark Yaratan Kadınlar" ödülü verildi. Şampiyonanın ödül töreninde konuşma yapan Arzum Ticaretten Sorumlu Genel Müdürü Serhan Giray, "Bu yıl, Cumhuriyetimizin 100. yılı şerefine özel 'Kadınların Her Hamlesi, Cumhuriyetin Karesi' mottosuyla düzenlediğimiz şampiyona ile Cumhuriyetimizin 100. yılını, kadınlarımızın başarısı ile kutlamak istedik. Şampiyonamızın yanı sıra sponsorluğumuzun, hayalleri ve yapmak istedikleri konusunda birçok kadına cesaret verdiği inancındayız. Şampiyonada mücadele eden birçok kadın satranç sporcu, belki de hiç tanımadığı onlarca kadına rol model olacak. Birçok küçük kızımızın satranca başlamasına vesile olacak. Rol modeli başarılı bir satranç sporcusu olan kadınlarımız, istediğinde neler başarabileceğini, yapılmaz denilenleri yapabileceğini herkese gösterecek" diye konuştu.

"ÇOK YAŞA CUMHURİYET"

Koç Holding, 29 Ekim haftasında yayınladığı filmle, "Çok Yaşa Cumhuriyet!" diyor. Koç Holding, Cumhuriyet'e ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e saygısını ve minnetini ifade etmek üzere, geçici bir süreliğine marka adını ve "Koç" logosunu, filmin mesajıyla uyumlu bir şekilde "Çok" olarak değiştirdi. Koç Holding ve Topluluk Şirketlerinin 2006'dan beri süregelen 10 Kasım Atatürk'ü Anma İletişiminin bu seneki senaryosu ile konuşan bir metin ve görsel dünyaya sahip olan 100. yıl özelindeki iletişim çalışması; çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyetimizin öne çıkan değerlerini vurguluyor. Filmin mesajlarında ve görsel dünyasında; özgürlük, hayal gücü ve adalet vurguları birleştirici ve kapsayıcı bir üslupla yer alırken, Cumhuriyetin büyüklüğünün bunların mümkün olmasına olanak sağlaması nedeniyle öneminin altı çiziliyor. Koç Holding; TV, dijital, radyo, sinema ve açık havayı kapsayan bütünleşik bir iletişim kampanyasıyla da Cumhuriyet coşkusunu 81 ile taşıyor. "Cumhuriyet'in 100 Değeri" projesiyle de 100 gün boyunca her gün bir Cumhuriyet değerini gündeme taşımaya devam ediyor. Cumhuriyet'in 100 yıllık tarihini ve kazanımlarını en iyi şekilde yansıtmayı amaçlayan proje ile Koç Holding, "Cumhuriyetimizin 100 yıllık tarihinde hatırlanacak, kutlanacak ÇOK şey var" mesajını vurguluyor.

"SEFERBERLİK RUHUNU DEPREM BÖLGESİNE TAŞIDIK"

Cenk ALPER / Sabancı Holding CEO'su

Deprem bölgesinin yerel kalkınmasına destek olacak anlamlı bir projeyi hayata geçiriyoruz. Hatay'da açtığımız Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi ile deprem felaketi nedeniyle bölgeyi terk etmek zorunda kalan vatandaşların bölgeye geri dönmesi, gençlerin ve kadınların yeniden ekonomik ve sosyal hayata kazandırılması, yeni iş fırsatları yaratılması, bölgede bulunan girişimcilerin Türkiye ve dünya girişimcilik ekosistemine entegre edilmesini amaçlıyoruz. Bu merkez; sürekli ilerlemenin, aklın, bilimin bir sembolü. Gençlerimize olan sonsuz inancımızın, kadınlarımıza ve girişimcilerimize verdiğimiz değerin net bir göstergesi. Habitat Derneği ile Topluluk şirketlerimiz Brisa, Kordsa, Temsa ve Teknosa'nın iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz bu merkez Sabancı'nın 'Bu topraklardan kazandığını, bu toprakların insanıyla paylaşma' prensibinin bir örneği. Bu ülkeye verdiği sözün bir karşılığı. Özellikle gençlerimize ve kadınlarımıza iş kurma ve yürütme konusunda yeni yetkinlikler ve beceriler kazandıracağız. İş birliği ağları oluşturmalarını sağlayacağız. Eğitim programlarımız, hızlandırılmış mentorluk ve fikir geliştirme platformlarımızla, Sabancı Topluluğu'nun teknoloji ve insan kaynakları gücünü seferber ediyoruz.

DÜNYA REKORUNA SPONSOR OLDU

Kalyon Holding, mart ayında tam kapasite üretime ulaşan, Türkiye'nin kurulu güneş enerjisi payını tek başına yüzde 20 oranında artıran ve Avrupa'nın en büyüğü olan Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'ni Cumhuriyetimize hediye etti. Yine bu yıl kapasitesini iki katına çıkaran holding, Kalyon PV, ürünlerini ABD'ye ihraç etme başarısını gösterdi. Romanya'da, Tuzla-Podişor Doğal Gaz Boru Hattı'nın inşa projesini de ülkemize kazandırdı. İstanbul Finans Merkezi'nde 40 ve 46 katlı iki yüksek kuleden oluşan 'Ziraat Kuleleri'nin yapımını da gerçekleştiren holding, ekonomiye sağladığı katkının yanı sıra eğitimden sanata, spordan kültüre toplumsal gelişime değer sunmaya devam ediyor. Kalyon Kültür ile de yıl boyunca düzenledikleri ücretsiz sergi ve atölyeler ile şehrin kültür sanat birikimine katkıda bulunmayı sürdürüyor. Şehre vefa misyonuyla bu yıl restorasyonunu üstlendikleri tarihi Vaniköy Camii'ni ibadete açan holding, serbest dalıcı Şahika Ercümen'in, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına armağan ettiği ve Hatay'da gerçekleştirdiği dünya rekoruna da sponsor oldu. Ayrıca Kalyon Holding, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını "Vatan, Kutsal Emanet..." reklam filmi ile kutladı. Atatürk'ün önderliğinde, kanla ve inançla kurulan Cumhuriyetimizi ilelebet korumanın yegâne yolunun, ekonomide güçlü bir ülke olmaktan geçtiği vurgulanan filmde, holdingin imza eserlerinden bahsedilerek; "kutsal emanet" şeklinde ifade edilen vatan için var güçle çalışılmaya devam edileceği vurgulandı.

"TÜRKİYE İLE BİRLİKTE BÜYÜYORUZ"

Ayşem SARGIN / Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi

Türkiye ile iş birliğimiz, 1945 yılında Türk Hava Yolları'nın ilk DC-3 yolcu uçağını almasıyla başladı. Yaklaşık 80 yıldır Türkiye'deyiz ve Türkiye ile birlikte büyüyoruz. Bugün, havacılık alanındaki başarıları her geçen gün artan Türkiye Cumhuriyeti'nin yüzüncü yılını kutluyoruz. Boeing'in bu tarihin 80 yılına tanıklık etmiş olması ve Türk havacılığının büyümesine sağladığı katkılar bizim için mutluluk kaynağı. Bu 80 yıl boyunca, Türk havacılığı da artarak Boeing'in küresel rekabetçiliğine katkıda bulundu. Yaptığımız tüm çalışmalar gösteriyor ki, Türkiye'nin havacılık alanında çok yüksek bir büyüme potansiyeli var ve bu potansiyelini gerçekleştirecek güçlü bir havacılık ekosistemine sahip. Bu altyapı ve insan kaynağının doğru politikalarla birleşerek bugüne dek olduğu gibi gelecekte de Türk havacılığının büyümesine ivme katacağına inanıyoruz. Boeing olarak, bugüne kadar Türkiye'de çok önemli yatırımlar yaptık. Havacılık sanayiyle iş birliğimizi büyütmenin ve çeşitlendirmenin yanı sıra Boeing'in dünyada sayılı mühendislik merkezlerinden birini Türkiye'de açtık. Burada küresel ölçekte tasarım ve Ar-Ge işi yapan mühendislerimizle başarılı çalışmalar yürütüyoruz. Çalışmalarımızın önemli bir bölümü de Türkiye'nin insan sermayesine yatırım üzerine odaklanıyor. Türk havacılık sanayii ile iş birliğimiz çerçevesinde düzenlediğimiz profesyonel eğitimlere ek olarak, Türk gençlerinin havacılığa yönelmesini teşvik eden pek çok programımızla, ülkemizdeki insan kaynağının hem Türkiye'de hem dünyada büyüyen havacılık sektörünün yarattığı istihdam imkanlarından faydalanmasını hedefliyoruz.

"BİR SONRAKİ YÜZYILA SESLENİYOR"

Türk Telekom; dününe ve bugününe tanıklık ettiği, yarınları için hız kesmeden çalıştığı Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında anlamlı bir projeyi hayata geçiriyor. Türk Telekom'un #YüzyıllıkSöz projesi kapsamında vatandaşlar, 444 0 100'ü arayarak ya da SMS'le mesaj bırakarak Türkiye Cumhuriyeti'nin bir sonraki yüzyılına sesleniyor. Türkiye'nin dijitalleşmesinde öncü rol oynayan Türk Telekom; gelecek nesillere mesajlarını iletmek isteyen tüm kullanıcıların sözlerini, teknoloji alanındaki gücüyle yüzyıl saklayarak Türkiye Yüzyılı'na taşıyacak.

MİLYONLARCA DİJİTAL HEDİYE

Turkcell, Cumhuriyet'in 100'üncü yılını ekosistemindeki dijital markalarıyla kutluyor. TV+, fizy, BiP, lifebox ve GAME+'ın premium ayrıcalıklarını tüm kullanıcılarına ücretsiz olarak açan Turkcell, Salla Kazan ile de milyonlarca kişiye 10 GB internet hediye ediyor. Turkcell'in Cumhuriyet'in 100'üncü yılına özel olarak hazırladığı reklam filmi ise "#BuAşkBitmez" vurgusu yapıyor. Dijital müzik platformu fizy de 24-31 Ekim tarihleri arasında fizy'e gelen herkes, ayrıcalıklı bir deneyim yaşayacak. İlk kez fizy'e gelen kullanıcılar bir ay boyunca tüm içeriğe sınırsız olarak erişim sağlayabilecek. fizy, uygulamada tüm zamanların en çok dinlenen 100 sanatçısı adına da İstanbul Kanlıca'da "100'üncü Yıl Cumhuriyet Ormanı" kuracak. En çok dinlenen 100 sanatçı adına 100'er fidan dikecek olan fizy, 10 bin ağaçlık ormanıyla 100'üncü yıl hatırasını gelecek nesillere taşıyacak.

"50 MİLYON DOLAR İHRACAT HEDEFİ"

Süleyman ORAKÇIOĞLU / Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Orka Holding olarak Cumhuriyetimize ve gelecek yeni 100 yıllara bir sözümüz var: "Emekle doğan Cumhuriyeti 'Değerle' yaşatma" sözü… Bu amaçla Orka Holding olarak Cumhuriyet ilkelerinden aldığımız ilhamla kurguladığımız yönetim anlayışı eşliğinde yarım asra doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Yüzde 100 Türk sermayesiyle çıktığımız ve kendi öz kaynaklarımız ile devam eden yolculuğumuzda, dünya moda endüstrisinde erkek giyim alanında zirvenin ortağı olmaya başardık. Damat Tween ve D'S damat markalarımızla ülkemizin bayrağını beş kıtada başarıyla dalgalandırıyoruz. Avrupa ve dünyada sayılı moda merkezleri arasındaki İtalya ve İspanya başta olmak üzere 82 ülkede 400'den fazla noktada yer alan mağazalarımızla dünyanın dev markaları ile yan yanayız. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünde de hedeflerimizin üzerinde büyüyerek çifte gurur yaşayacağımıza inancımız tam. Bu yılın 10 aylık rakamlarına göre de yüzde 50'ye yaklaşan bir büyüme kaydetmiş durumdayız. Yıl sonunda 50 milyon dolar ihracat hedefini geçeceğimize de inanıyorum. Yıl sonuna kadar yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarımızı güçlendirmeye, İngiltere'den Suudi Arabistan'a, Rusya'dan Mısır'a farklı coğrafyalarda yeni yatırımlar yaparak büyümeye devam edeceğiz.

"100 BİN ADET ÜCRETSİZ HELVA DAĞITACAK"

Mehmet GÖKSU / Seyidoğlu Gıda Genel Müdürü

Cumhuriyetin 100'üncü yılına özel olarak şehitler için 100 bin paket helva ürettik. İstanbul Hadımköy entegre üretim tesislerinde düzenlenen törenle bir günlük üretimimizin tamamını Cumhuriyetin 100'üncü Yılı kapsamında halka ücretsiz olarak dağıtacağız. 100 bin adet helva Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının anısına Seyidoğlu mağazaları, meydanlar ve camiler gibi alanlarda kurulan stantlarda yer alacak. Bizim örf ve adetlerimizde sevdiklerimizi kaybedince helva dağıtmak bir gelenektir. Biz de helva üreticisi bir firma olarak bu geleneği tüm şehitlerimizin anısına yaşatmak istedik. Bu vatan uğruna savaşmış ve şehit olmuş atalarımızın ruhuna hediye eylemek için böyle bir etkinlik düzenledik. Yedi düvelle savaşarak bize bu ülkeyi bırakan ecdadımızı saygıyla yad etmek istedik. Özel tasarım ambalajlarla 100 bin adet helva ürettik ve ekim ayının sonuna kadar belirlenen noktalarda halka dağıtılacak.

"İLKLERE İMZA ATMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

Emre KENCİ / Papara CEO'su

2023, Papara açısından da bir sıçrama ve atılım yılı oldu. Yeni kart, sigorta, yatırım ve ödeme ürünleriyle hem bireysel hem de ticari kullanıcılarımızı özgürleştiren çözüm setimizi genişlettiğimiz 2023'te 17 milyonu aşkın kullanıcıya ulaştık. Bugün 5,3 milyondan fazla kişi tarafından tercih edilen ve aylık 2,4 milyar TL'yi aşkın alışveriş işlem hacmiyle ön ödemeli kart sektörünün lideri olan kart ürünlerimize yenilerini ekledik, kullanıcılara kartlarını tasarlama imkânı sunan Kartını Tasarla özelliğimizle Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik. Yurtdışı para transferi gibi uluslararası görünürlüğümüzü güçlendiren ürün ve hizmetlerimizi devreye aldık. Spor sponsorlukları ve e-spor yatırımlarımızla liderliğimizi pekiştirirken, İspanya merkezli neobank Rebellion Pay'i satın alarak yurtdışı genişleme konusundaki iddiamızı da ortaya koyduk. 590'ı aşan çalışan sayımızla son 12 ayda insan kaynağı açısından yüzde 52 büyüdük ve Türkiye'nin En Mutlu İşyerleri arasında yerimizi aldık. Papara olarak Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında daha çok insanı kapsamayı, kullanıcılarımızı finansal teknolojilerle güçlendirmeyi, yeni satın alma ve uluslararası yatırımlarla küresel ayak izimizi artırmayı ve finansla kesişen her alanda ilklere imza atmayı sürdüreceğiz.

155 FOTOĞRAF VE GAZETE KUPÜRÜNDEN OLUŞAN SERGİ

Turkuvaz Medya Grubu tarafından düzenlenen Yüzyıllık Hayaller Sergisi; 27 Ekim 2023, Cuma günü Atatürk Kültür Merkezi'nde T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla ziyaretçilerine açıldı. Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Köşe Yazarı Dilek Güngör, A Para Yayın Koordinatörü ve A Haber Ekonomi Müdürü Özlem Doğaner, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, İstanbul Valisi Davut Gül ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un açılış konuşmalarıyla sergi misafirlere açıldı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhuriyetin 100'üncü yılında Türkiye'nin Kültür ve Turizm Bakanı olmaktan onur duyduğunu dile getirerek şöyle konuştu: "Bu onuru hakkıyla yaşamak için ben ve ekibim ülke geleceğine imza atacak birçok projeyi hayata geçirdik. AKM, CSO yeni binası, Kız Kulesi'nin restorasyonu, Rami Kütüphanesi, Atlas Sineması, Sümela Manastırı gibi birçok eseri yeniledik. Yurtdışındaki eserlerin bu topraklara getirilmesini sağladık. Kültür sanatı ülkenin dört bir yanına yaydık. Bu yıl Kültür Yol Festivali'ni 11 ilde yaptık gelecek yıl 15 ilde gerçekleştireceğiz. Kültür, sanat ve turizmin birbirini desteklediği bir ekosistemi meydana getirdik" dedi. Dünyada turizmde en yaygın ve en iyi standartları belirleyen Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile hükümet nezdinde anlaşma imzaladıklarını kaydeden Ersoy, "Ulusal Sürdürülebilir Turizm Programını hazırladık. UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki sayımızı katladık. Tarihimize sahip çıkmak için Çanakkale Alan Başkanlığı'nı kurduk. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına armağan olarak gerçekleştirdiğimiz '100'üncü yılımıza 100 kütüphane' projesi ile gençlerimize ve çocuklarımıza okuma sevgisini aşılamak istedik" diye konuştu. Yüzyıllık Hayaller Sergisi Turkuvaz Medya arşivlerinde bulunan, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Türkiye'nin gündeminde önem arz eden olaylara ilişkin görsellerden oluşturuldu. Toplam 155 fotoğraf ve gazete kupüründen oluşan sergi, dönemlerinin en önemli olaylarını resmediyor.

BİZE ULAŞIN