Çimsa, Valensiya'da kurduğu GES’i devreye aldı

Sabancı Topluluğu'nun global markası Çimsa, İspanya'nın Valensiya şehrinde satın aldığı Buñol fabrikasında 4.2 milyon Euro yatırımla kurduğu güneş enerjisi santralini taahhüt edilen sürede devreye aldı. Çimsa’nın Buñol fabrikasının enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 18’ini karşılayacak olan santral, ID Energy Group tarafından anahtar teslim kuruldu. 11 bin adet güneş paneline sahip santral, 14 futbol sahası büyüklüğünde 100 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor.
23.05.2024 10:52 GÜNCELLEME : 23.05.2024 10:52

Sabancı Topluluğu'nun global markası Çimsa, İspanya Valensiya'daki beyaz çimento fabrikasında 4.2 milyon Euro'luk yatırımla kurduğu güneş enerjisi santrali (GES) yatırımını törenle hizmete aldı. GES'in devreye alınması için düzenlenen törene Valensiya Kalite ve Çevre Eğitim Müdürü Jorge Blanco Coll, Bunol Belediye Başkanı Virginia Sanz Ferrus, Valensiya Çevre ve Kalite Eğitmeni Jose Vicente Miro Bayarri, Çimsa CEO'su Umut Zenar, Çimsa İspanya Genel Müdürü Onur Yazgan ile ID Energy Group CEO'su Benito Puebla ve her iki şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.

ID Energy Group tarafından anahtar teslim kurulan ve 7,2 MW kurulu güce sahip GES, yılda yaklaşık 12 GWh elektrik üretecek. 14 futbol sahası büyüklüğünde 100 bin metrekare alan üzerinde 11 bin adet güneş paneliyle kurulan GES'te üretilen enerjinin tamamı Çimsa Cementos tarafından kullanılacak. GES yatırımı, böylece Valensiya'daki fabrikanın enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 18'ini karşılayacak. Üretilen yenilenebilir enerji miktarı (12 GWh/yıl) yılda 3.000 ton CO2 salımına eşdeğer olacak.

2021 yılında devraldıkları Buñol Fabrikası ile beyaz çimento alanında dünyanın lider oyuncuları arasında yer aldıklarını ve İspanya'da satılan her iki üründen birinin Çimsa markasını taşıdığını vurgulayan Çimsa CEO'su Umut Zenar, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Sabancı Topluluğu'nun global markası Çimsa olarak, Valensiya şehrindeki Buñol Fabrikamızda ID Energy Group ile gerçekleştirdiğimiz önemli bir yatırımın meyvesini bugün birlikte topluyoruz. Çimsa olarak, global ölçekte iş yapma vizyonumuz çerçevesinde, sadece Türkiye'deki değil aynı zamanda yurtdışındaki faaliyetlerimizde de enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki inisiyatiflerimizi artırarak çevresel etkiyi minimize etmeye odaklanıyoruz. Bugün itibarıyla, tüm fabrikalarımızda yenilebilir enerji kullanımımız ise yüzde 54'e ulaştı. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz güneş enerjisi santrali de bu çabalarımızın somut bir örneği. Bu santralde üretilen yenilenebilir enerji miktarı (12 GWh/yıl), 3 bin 600 konutun elektrik ihtiyacına eşdeğer olacak. Bu yatırım sayesinde hem iş süreçlerimizi optimize ediyoruz hem de çevre dostu uygulamalarla sürdürülebilir bir gelecek için sorumluluk alıyoruz".

ID Energy Group CEO'su Benito Puebla ise şunları söyledi:

"Bu proje, Buñol'da önemli bir istihdam sağladı. İnşaat aşamasında birçok yerel personele iş imkânı sağladık. Operatörler, teknisyenler, idari personeller için kalıcı ve kaliteli istihdam yaratmaya devam edeceğiz. Bu projenin en büyük başarılarından biri, toplum içinde ve bölgedeki şirketlerde ekonomik ve sosyal büyümeyi teşvik etmesidir. Bugün bu projenin geldiği noktaya bakınca, hedeflerimize büyük ölçüde ulaştığımızı söyleyebilirim. Santralimiz, yenilik ve sürdürülebilirliğin nasıl bir arada olabileceğinin bir örneğidir. 7,2 megavatlık kapasitesiyle bu santral, temiz enerji üretecek ve yılda 3000 tonun üzerinde CO2 salınımını azaltarak çevreye katkıda bulunacak. Böylece, iklim değişikliğiyle mücadelede ve daha yeşil, sürdürülebilir bir geleceği teşvik etme misyonumuzda hayati bir rol oynayacak."

Çimsa Hakkında

Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, 1972 yılında Mersin'de kurulmuştur. Çimsa bugün yurtiçinde Mersin, Eskişehir, Afyonkarahisar'da bulunan 3 entegre fabrikası, yurtdışında ise İspanya Bunol'de bulunan entegre çimento fabrikası, ABD'de bulunan çimento öğütme tesisi ve Almanya, İspanya, İtalya ve KKTC'de bulunan terminalleri ile üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın lider markalarından biri olan Çimsa; operasyonel kabiliyetini ana hissedarı Sabancı Holding'in finansal gücü ile birleştirerek oluşturduğu Sabancı Building Solutions B.V. aracılığıyla uluslararası alandaki operasyonlarını sürdürmektedir.

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

Sabancı Building Solutions Hakkında

Sabancı Building Solutions, Sabancı Holding'in yapı malzemeleri portföyünü sürdürülebilir ürün ve çözümlerle gelişmiş coğrafyalarda büyütmeyi hedefliyor.

Sabancı Building Solutions, SabancI Holding'in 2050 Net Sıfır taahhüdüne uygun bir şekilde ÇSY ilkelerine vurgu yaparak işletme satın almaları yoluyla mevcut portföyünü dönüştürecek.

Ayrıca şirket, ileri malzeme, dekarbonizasyon, dijitalleşme ve üretkenlik odaklı inşaat teknolojileri ekosistemine yaptığı yatırımlarla geleceği şekillendirmeye devam edecek.

BİZE ULAŞIN