Annelerimiz mutlu olmak için oyun oynuyor

AdColony ile GlobalWebIndex'in ortak yürüttüğü mobil oyun anketinin sonuçlarına göre, Türkiye'de anneler rahatlamak ve ruh halini düzeltmek için oyun oynuyor.
11.08.2021 13:40 GÜNCELLEME : 11.08.2021 13:40

Dünya'nın en büyük mobil reklam platformlarından AdColony'nin, annelerin de mobil oyun topluluğunun önemli bir parçası olduğunu göstermek adına bağımsız araştırma şirketi GlobalWebIndex ile yaptığı araştırma, annelerin mobil oyunlara yaklaşımlarını gözler önüne seriyor. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de mobil oyun oynayan annelerin yüzde 34.9'u 25-34 yaş arasındayken, yüzde 32.2'si ise 35-44 yaş arasında. Ankete katılan annelerin yüzde 53.3'ü iki çocuğu olduğunu söylerken, yüzde 53,3'ünün çocukları 6-11 yaş arasında.

Akıllı telefonlar açık ara önde

Ankete katılan annelerin yüzde 87.1'i oyun oynamak için akıllı telefonlarını kullandığını belirtirken, yüzde 44,9'u ise gün içerisinde bir çok kez mobil oyun oynadığını belirtiyor. Tek bir oturumda, annelerin yüzde 25,8'i mobil oyunlarda 30-60 dakika arası oyun oynadığını belirtirken, bir günde yüzde 20,9'u 1-2 saat arası mobil oyun oynadığını söylüyor.

Mobil oyunların kafamızı dağıtmak, dertlerimizden biraz olsun uzaklaşmak için her an yanımızda olduğu bir gerçek. Anneler için de bu durum değişmiyor. Ankete katılan annelerin yüzde 66,5'i eğlenmek için mobil oyun oynadıklarını belirtirken, yüzde 54,4'ü rahatlamak için, yüzde 40,6'sı ise ruh hallerini iyileştirmek için mobil oyun oynadıklarını söylüyor. Annelerin yüzde 44,1'i mobil oyun oynarken rahat hissettiğini, yüzde 28,9'unun ise mutlu hissettiğini belirtmesi de mobil oyunların kişiler üzerindeki pozitif etkisini bir kez daha kanıtlıyor.

Her gün mobil oyun oynayan anneler çoğunlukta

Anneler gün içerisinde çalışırken, çocuklarına bakarken gerek eğlenmek gerekse kafa dağıtmak için yine mobil oyunlara koşuyor. yüzde 51,8'i öğle arası gibi zamanlarda mola verdiklerinde oyun oynadığını belirtirken, yüzde 41,9'u televizyon izlerken, yüzde 41,5'i ise uyumadan önce yatakta mobil oyun oynadıklarını söylüyor.

Gerek evleri, çocukları gerekse kendileri için alışveriş yaparken annelerin çok seçici ve dikkatli olduğunu inkar edemeyiz. Markalar için de anneleri yakalamak ve ürünlerinin güvenilirliğini kanıtlamak çok önemli. Annelerin yüzde 62,7'si büyük çaplı alışverişlerde tek başına karar verici olduklarını belirtirken, yüzde 84,6'sı küçük çaplı alışverişlerde tek başlarına karar verici olduklarını belirtiyor. Ek olarak ankete katılan annelerin yüzde 96,3'ü son 6 ayda online alışveriş yaptığını söylüyor. Annelerin yüzde 18,5'i internetten alışveriş yaparken uygulama içi alışveriş yapmayı tercih ediyor çünkü yüzde 46,5'i bunun daha kolay olduğunu düşünüyor.

Annelerin mobil cihazlarında karşılaştıkları reklamlardan beklentileri de değişiyor. yüzde 50,8'i akıllı telefonlarında karşılaştıkları bir reklamdan doğrudan ürünü satın almaları için ürün veya markanın kendileri ile alakalı olması gerektiğini düşünüyor. yüzde 44,6'sı reklamın bilgilendirici olması gerektiğini, yüzde 35,8'i ise ilgi çekici olması gerektiğini söylüyor.

Akıllı telefonlarında mobil reklamlar ile karşılaşan annelerin yüzde 49,6'sı ürün ile ilgili yorumları araştırıyor ve okuyor, yüzde 48'i markanın web sitesini ziyaret ediyor ve yüzde 44,5'i reklamlarla etkileşime geçiyor.

BİZE ULAŞIN