Pırlanta out, zümrüt in!

Tanzanit, yakut, safir, pırlanta derken bu yıl dünyada trend zümrüt. Hemen her firmanın koleksiyonunda yer alan bu değerli taşı, piyasada ulaşılabilir fiyatlara bulmak da mümkün. Satın alırken berraklığına, kesimine ve rengine dikkat edilmesi öneriliyor…
20.05.2024 11:54 GÜNCELLEME : 20.05.2024 11:54

PARA ARAŞTIRMA/ AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR Birçok kültürde zenginlik sembolü olan zümrüt, eşsiz yeşil rengi ile büyük hayranlık uyandıran mücevherler arasında yer alıyor. Bizim kültürümüzde ise renkli taşlar arasında en çok kullanılan değerli taşlardan biri. Yakut, safir, tanzanit derken bu değerli taşlar arasında şimdilerde dünyada popüler olmaya başlayan zümrüt, ülkemizde de ulaşılabilir fiyatlara satılmaya başlandı. Parlak yeşilin yanı sıra, sarıya çalan ya da karanlık yeşil diyebileceğimiz renklerdeki zümrütler, piyasada çokça bulunurken, en kalitelileri Kolombiya menşeli. Zümrüt çıkartan diğer ülkeler ise; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Hindistan, Mısır, Güney Afrika, Norveç, Avusturya ve Avustralya. Zümrütün en çok satıldığı ülkeler ise; Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri olurken, fiyatları ise 10 bin liralardan başlıyor. Zümrütün mümkün olduğunca az iz barındırması, damarlarının az olması ve zümrüt üzerinde rengin dengeli dağılması mücevherin fiyatını etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Yerli markalar koleksiyonlarında zümrütü daha fazla kullanmaya başlarken, dünyada bu yıl mücevher trendinin zümrüt taşı olduğu belirtiliyor.

EN İYİSİ KOLOMBİYA ZÜMRÜTÜ

Koleksiyonlarında zümrüt parçalar bulunduran Storks Diamond, anturaj modellerinde bu taşı sıkça kullanıyor. Storks Yurtiçi Satış Müdürü Efe Avcı, zümrütün şu sıralarda çok popüler bir mücevher olduğunu, bu ürünü her yaş grubundan kadınların satın aldığını vurguluyor. Fiyatlar ise çok esnek. Piyasada 10 liradan başlayan zümrüt fiyatları kalitesine göre milyonları da buluyor. Zümrüt özellikle yurtiçinde, Avrupa'nın birçok ülkesinde ve Ortadoğu ülkelerinde çok talep görüyor. Avcı, Türkiye'de zümrüt koleksiyonlarının uzun yıllardır var olduğunu ve süreç içinde sürekli geliştirilerek çeşitlendirildiğini söylüyor ve ekliyor; "İhracat yapan bir firma olarak çok sayıda zümrüt işliyoruz. Ancak birim olarak ifade etmek doğru olmaz. Sadece binlerce olarak ifade edebiliriz. Zümrütte, mücevher tercihleri konusunda standart bir kural bulunmuyor. Günümüzde genellikle her türlü mücevherde kullanılıyor."

Zümrütün çeşitleri madenlerine göre farklılık gösteriyor. En iyi zümrüt Kolombiya zümrütü olarak biliniyor. Avcı, zümrüt taşlarının nadir madenler olduğunu, bu yüzden kırılganlık gösterebildiğine dikkat çekiyor. Ayrıca zümrüt madeninin diğer taşlara oranla değerinin nasıl ölçülebildiğini sorduğumuzda ise şu yanıtı veriyor: "Zümrütler kategorilere ayrılır. Eşsiz bir zümrüt bir elmasın bile değerinden daha pahalı olabilir. Ancak genel olarak, saf renkli zümrütler yarı değerli taşlardan daha değerli olabilir. Örneğin ametist veya sitrin gibi.

KOLYE VE YÜZÜKLER REVAÇTA

Ariş Pırlanta'nın ürün grubunda zümrüt taşlardan oluşan kolye, bileklik, küpe ve yüzük gibi çeşitli mücevherler yer alıyor. 250-300 dolar civarından başlayan bu mücevherlerin fiyatı, tasarıma bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Ariş Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş, zümrüt taşlarda en çok kolye ve yüzük çeşitlerinin tercih edildiğini, bu ürünleri bilekliklerin takip ettiğini söylüyor. "Zümrütü mücevherde renkli değerli taşların pırlanta ile uyumundan hoşlanan, canlı renkleri tercih eden tüketici tercih ediyor. Çok keskin bir ayırım olmamakla birlikte yaş segmentlerine göre incelediğimizde; 25 -35 yaş arası zümrütün yer aldığı daha minimal tasarımları tercih ederken 35 yaş üzeri daha çok yüzük ve küpe tercih edebiliyor" diyen Güzeliş, zümrütün Kolombiya, Zambiya, Brezilya, Rusya gibi ülkelerden çıkarıldığını söylüyor.

Zümrütlerin çıkarıldıkları bölgelere göre tonları değişebiliyor. Zümrüt alırken gerçek olmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Güzeliş, bunun için de güvenilir mağazalardan alınması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. "Büyüklüğü, berraklığı, temizliği zümrütün fiyatını belirleyen önemli unsurlardır. Ortadoğu'da ve Avrupa ülkelerinde bu mücevherler çok ilgi görüyor. Zümrüt mücevher taşları içinde ilgi gören değerli taşlar arasında yer alır. Dolayısıyla ülkemizde de zümrüt ürünlerinden oluşan koleksiyonlar elbette var. Ariş Pırlanta olarak uzun yıllardır zümrüt ürünlerin yer aldığı, pırlantalı ve zümrüt tasarımlardan oluşan geniş bir koleksiyonumuz bulunuyor" diyen Güzeliş, safir ve yakut ile beraber zümrütün en fazla tercih edilen taşlar arasında olduğunu söylüyor.

HER FİRMANIN ZÜMRÜT KOLEKSİYONU VAR

Mücevher pazarının en büyük oyuncularından biri de Zen Pırlanta. Firmanın yurtiçinde 105, yurtdışında 39 mağazası bulunuyor. Firmanın diğer markaları olan D Diamond'un 89, Blue Diamond'un ise 135 mağazası (131 Türkiye, 4 yurtdışı) mevcut. Mücevher sektöründe her yıl katlanarak büyüdüklerini ve farklı noktalara mağaza açtıklarını söyleyen Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş, bu yıl tüm dünyada zümrütün moda olduğunu söylüyor. Güzeliş, geçen yıl popüler olan tanzanit taşı kadar olmasa da zümrüt taşının da dünyada trend haline geldiğini belirtiyor. "Bizim koleksiyonlarımız arasında zümrütün fiyatı 10 bin liradan başlıyor, 3 milyon liraya kadar çıkıyor. Nasıl pırlantayı ulaşılabilir kıldıysak zümrütü de sadece zenginlere özel bir mücevher olarak görmemek lazım. Her firma zümrüt koleksiyonu yapmaya başladı" diyen Güzeliş, talebin arttığına dikkat çekiyor. Bu taleplerin ise dergilerdeki ünlü insanların bu takıları takmasıyla oluşabileceğini söylüyor. Avrupa'da çok ağır mücevherlerin satılmadığına vurgu yapan Güzeliş, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Orta Doğu'da talebin yoğun olduğunu belirtiyor.

Zen Pırlanta'nın yeni koleksiyonları arasında suyolu bileklikten yapılan saat, geniş bir erkek koleksiyonu ve parfüm bulunuyor. "Geçen yıl parfümlerimizden 40 bin adet sattık. Şimdi ise çok özel bir parfüm koleksiyonu hazırlıyoruz. Unisex bir parfüm olacak. Çok büyük bir erkek mücevher koleksiyonu hazırladık. Su yolu bilezikli saatimiz de çok trend oldu. Bir ayda 500'e yakın sattık. Fiyatı 70 bin lira. Hedefimiz yurtdışında var olan müşterilerimize mağaza açtırmak" diyen Güzeliş, bu yılsonu ciro hedeflerinin 5 milyar lira olduğunu söylüyor.

Doğru zümrüt nasıl seçilir?

Doğal güzelliğe sahip bir zümrüt seçiminde dikkat edilmesi gereken üç faktör bulunuyor. Zümrütün kesimi, rengi ve berraklığı en önemli detaylar arasında yer alıyor. Çoğu mücevherci, bir zümrüt renginin, genel değerini etkileyen en önemli faktör olduğu konusunda hemfikir. Bir zümrüt rengi iki spesifik özellik kullanılarak değerlendiriliyor. Bunlar ise ton ve doygunluk. En güzel zümrütler canlı bir yeşile sahip olanlar. Zümrüt tonu genel bir renk ifadesini temsil ederken doygunluk ise zümrüt renginin saflığı ile ilgili bir terim olarak kullanılıyor.

Özel bakım istiyor

Zümrüt, hassas bir taş. Örneğin, bir pırlanta bir yere çarptığında genellikle kolay kolay kırılmazken, zümrüt için durum böyle değil. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk, zümrütün parlaklığını ve kırılganlığını artırabiliyor. Zümrütler dikkatli kullanım ve bakım gerektiriyor. Bakımı tecrübe sahibi kişiler tarafından yapılmalı. Taşın değerini en iyi belirleyecek kişiler gemologlar.

En değerli dört taştan biri

Enerji uyumu sağlama, bağları kuvvetlendirme, takı ve süs eşyası yapımlarında kullanılan zümrüt taşının özellikleri ise şöyle;

* Dünyanın en değerli dört taşından biridir.

* Tarihi milattan önce 1650'li yıllara kadar uzanıyor.

* Diğer değerli taşların aksine çok fazla parlamıyor.

* Taş olmasına rağmen yumuşaktır.

* Yeşil renkli ve saydamdır.

* Işığı kırma ve yayma özelliği oldukça yüksektir.

* Genellikle Kolombiya, Zambiya, Avustralya ve Brezilya'da çıkartılmaktadır.

* Yeşilin birçok tonunu barındırabilir ancak en değerli tonu çimen yeşilidir.

* Çatlak olmayan zümrütler daha değerlidir.

BİZE ULAŞIN