Ayda 719 TL biriktiriyoruz

Türkiye'de konut veya taşıt satın almak isteyenler ayda ortalama 719 TL tasarruf yapıyor.
19.04.2021 17:27 GÜNCELLEME : 27.04.2021 11:43

Tasarruf finansı firması 'in Akademetre ile birlikte gerçekleştirdiği araştırma, konut veya taşıt satın almak isteyenlerin ayda ortalama 719 TL tasarruf yaptığını ortaya çıkardı. Araştırmaya katılanların yüzde 72'si her ay tasarruf yaptığını belirtirken, tasarruf yapanların yüzde 50'si konut satın almak için para biriktirdiğini ifade ediyor. Birevim'in Türkiye genelinde temsili olarak 26 ilde, 1.536 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği "Tasarruf ve Finans Davranışlarına Yönelik Tutum Araştırması" tasarruf finansmanı sektörüne ışık tutuyor.

Araştırmadan öne çıkan sonuçlar şöyle:

Katılımcıların tasarruf amaçlarında konut ve taşıt satın alma, %72'lik bir oran ile ilk sıralarda yer alıyor.

Türkiye genelinde yüzde 50 ile en çok konut satın almak için tasarruf yapılıyor. Bunu yüzde 22 ile taşıt sahibi olmak isteyenler izliyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 34'ü konut satın alırken ailesinden ve yakın çevresinden maddi destek alacağını söylüyor.

Konut ya da taşıt satın almayı düşünenlerin aylık ortalama tasarruf tutarı 719 TL iken konut satın alma amacıyla tasarruf edilen aylık tutar 739 TL ve taşıt satın alma amacıyla tasarruf edilen aylık tutar ise 694 TL.

Araştırmaya katılanların %40'ı tasarruflarını bankada vadesiz hesapta, %22'si vadeli hesapta değerlendirirken %20'si tasarruflarını yastık altında değerlendiriyor.

Araştırmaya katılan her 5 kişiden biri banka kredilerine yeterli gelire ya da maaşa ve kredi notuna sahip olamadığı için erişemiyor. Sosyo-ekonomik statü düştükçe kredi kullanımı konusundaki engellerin arttığı görülüyor.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye genelinde borçluluk oranı yüzde 23,5.

Konut satın alımında tasarruf finansman yönteminin tercih edilmesinde temel motivasyonlar borçlanarak değil para biriktirir gibi ev alınması, bütçeye uygun ödeme planlarının oluşturulması olarak gözüküyor.

BİZE ULAŞIN