Yerli IoT platformu sanayinin hizmetine sunuldu

Mess ve KoçDigital iş birliği ile hayata geçirilen yerli nesnelerin interneti platformu Mext 360, Türk sanayisinin hizmetine sunuldu.
13.07.2021 11:28 GÜNCELLEME : 13.07.2021 11:28

Dijital dönüşüm firması Mess, Türkiye'nin ilk nesnelerin interneti ve ileri analitik şirketi KoçDigital ile güçlerini birleştirdi. Türk sanayisinin dijital dönüşümüne yön vermeyi hedefleyen nesnelerin interneti platformu olan Mext 360, düzenlenen lansman toplantısıyla Türk sanayicileri ile buluştu.

Türkiye'nin ortak geleceği için büyük bir fırsat olan dijital dönüşümü gerçekleştirmek adına iş birliği ruhuna inanan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (Mess); kamu, özel sektör, sivil toplum ve akademinin yer aldığı çoklu paydaş anlayışı ile çalışmalarına devam ediyor. Türk sanayisinin geleceğine yatırım yaparak dünyanın en gelişmiş ve en kapsamlı dijital dönüşüm ve yetkinlik geliştirme merkezi Mext'i sektöre kazandıran Mess, kurumsal iş birliklerine yenilerini eklemeye devam ediyor.

Bu kapsamda Mess, Türkiye'nin ilk nesnelerin interneti ve ileri analitik şirketi olan KoçDigital ile güçlerini birleştirerek nesnelerin interneti platformu (IoT) Mext 360'ı sanayinin hizmetine sundu.

Tanıtım toplantısında konuşan Mess Genel Sekreteri Fatih Ay "Mess olarak, başta üyelerimiz olmak üzere Türkiye'de sanayinin dijital dönüşümüne öncülük ediyoruz. Ekosistemimizin değerli bir parçası olan KoçDigital ile güçlerimizi birleştirerek geliştirdiğimiz nesnelerin interneti platformu 'Mext 360' ürünümüzü Türk sanayisinin hizmetine sunuyoruz" dedi. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri Orta Ölçekli İşletmelerde Dijital Dönüşümün Hızlandırılması Projesi kapsamında, şirketlerin sadece %17'sinin nesnelerin interneti hakkında bilgi sahibi olduğunu gördüklerini belirten Fatih AY, "Teknolojinin yaygınlaştırılmasında, yüksek yatırım maliyeti, uygulama ve entegrasyon zorlukları gibi birçok önyargının engel teşkil ettiğini görüyoruz. Amacımız bu önyargıları ve engelleri Mext 360 ile birlikte aşmak" diye devam etti.

KoçDigital Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Akarca ise "Türkiye'de sanayi üretiminin küresel ölçekte rekabetçiliğini güçlendirmek ve sanayi üretiminin dijitalleşerek büyümesi adına hayata geçirdiğimiz Mext 360 ile geleceğin örnek IoT başarı öykülerine bu çatı altında imza atmaya hazırlanıyoruz. Türkiye'deki dijital dönüşüme kayda değer katkılar sağlayacağını düşündüğümüz bu girişiminin şirketlerimizdeki süren IoT projelerinin hararetini yükselteceği kanısındayım. Mext 360 ile ilk hedefimiz Türk sanayisinin dijitalleşme yolunda hız kesmeden ve istikrarlı bir şekilde yol almasını sağlamak" dedi.

Mext 360 nedir?

Nesnelerin interneti platformu Mext 360; varlık izleme, üretim izleme sistemi, üretim yönetim sistemi, montaj yönetim sistemi, enerji izleme gibi birçok çözümü bir araya getiriyor. İhtiyaca göre özelleştirilebilen bir alt yapı ile kurgulanan Mext 360, tüm üretim süreçlerini uçtan uca yönetmekle kalmayıp sahadan toplanan verileri anlamlı iş sonuçlarına dönüştürebiliyor. Mext 360 ile üretim alanındaki ekipmanın anlık durumu, verimliliği, varsa kayıpları ve bu kayıpların nedenleri tespit edilebiliyor, bu sayede veriye dayalı kararlar alınarak sorunlar önceden öngörülebiliyor. Benzer şekilde üretim hattı takip edilerek, üretimde hangi aşamada olduğu gibi kritik bilgiler de rahatlıkla takip edilebiliyor.

Üretim süreçlerini daha kaliteli, daha verimli ve daha esnek bir yapıya dönüştürebilen Mext 360, bu iyileştirmelerle müşteri memnuniyetinde artış, üretim garanti maliyetlerinde de düşüş sağlıyor. IoT projelerini sürdüren veya başlamayı düşünen şirketler için hızlı yatırım geri dönüş oranı ve ölçeklenebilir bir altyapı sunan Mext 360 yerinde ve bulut üzerinde kurulum imkânı sunuyor.

BİZE ULAŞIN