Kuzeyboru 185 bin ton kapasiteye erişti

Kuzeyboru 120.000 m2’lik yatırımını tamamlayarak 185 bin ton kapasiteye erişti. 2001 yılında kurulan ve sektöründe inovatif yaklaşımları ile ses getiren Kuzeyboru 2022 3. Çeyrek itibariyle Aksaray Organize Sanayi Bölgesinde oluşturduğu 120.000 m2 ek tesis ile Türkiye’de ilk 5 kapasiteden biri olduğunu açıkladı.
21.11.2022 10:04 GÜNCELLEME : 21.11.2022 10:04

2001 yılında kurulan ve sektöründe inovatif yaklaşımları ile ses getiren Kuzeyboru 2022 3. Çeyrek itibariyle Aksaray Organize Sanayi Bölgesinde oluşturduğu 120.000 M2 lik ek tesis ile Türkiye'de ilk 5 kapasiteden biri olduğunu açıkladı.

Konu hakkında basın açıklaması yapan şirketin Strateji ve İş geliştirme Direktörü Sn. Emine Seldüz Kuzeyboru'nun sürdürülebilir politikaları ve hedeflerine uygun olarak 2020 yılında başladığı yatırımın tamamlandığını bu yatırım ile hali hazırdaki kapasiteye 105 bin Ton gibi ciddi bir üretim kapasitesi eklendiğini belirterek, yeni yatırım hakkında bilgiler verdi.

Sürdürülebilirlik için yeşil bina tasarladık

"Kuzeyboru olarak doğayı dolayısı ile geleceğimizi korumak ve yeni nesillere daha iyi bir dünya bırakmak adına yeni yatırımımız yeşil bina planlanmış ve bu doğrulta da tamamlanmıştır. Doğaya zarar vermeyecek şekilde üretim yapacak bu yatırım ile çocuklarımızı da korumuş olmaktan gurur duyuyoruz. 45.000 M2 kapalı alanımızın tamamında yağmur hasadı yapılmakta, depolanan yağmur suları üretimde kullanıldıktan sonra tekrar arıtılıp kapalı çevrimde ve gri atık su olarak değerlendirilmektedir. GES ve enerji tasarrufu alanında yaptığımız ciddi yatırımlar ile enerji giderlerimizi minimize ettik. Bina yalıtımı ve gaz salınımı konusunda sektörümüzde hiçbir firmada olmayan hava filtreleme sistemleri ile doğaya gaz salınımı da engellemiş olduk."

Üretilen ürünler ve ihracat potansiyeli

Emine Seldüz "Firmamız 88 ülkeye ihracat yapmakta ve 4 ülkede var olan ofisleri ile dağıtım kanallarını geliştirmeye çalışmaktadır. Yatırım ile eklenen bu ciddi ek kapasite ile müşterilerime daha hızlı ve çok daha büyük destek vermiş olacağız. Hali hazırda HDPE içme suyu borularında 20-1200 mm çaplar arası ve kanalizasyon ürünlerinde Koruge borularda 100-2400 mm çaplar arasında üretim yapmaktayız. İhracata odaklı çalışan firmamız hedefleri doğrultusunda yurt dışı depo faaliyetleri de yapmakta ve ilerleyen günlerde bu konuda da gelişmeler açıklayacağımızı düşünmekteyim." dedi.

Genişlemeye uygun alt yapı ve teknolojik üretim

"Yeni yatırımımız alt yapı olarak da gelişmeye açık şekilde dizayn edildi yeni üretim hatları da eklenebilecek yatırımın 2 yıl içinde yaklaşık 230.000 Ton Plastik Hammadde işleme kapasitesine erişeceğini düşünmekteyiz. Bu bağlamda alt yapısı hazır olan yatırımımız plastik sanayi için oldukça yeni teknikleri de içinde barındırmakta. İtalyan hammadde otomasyon şirketi Moretto ile birlikte planlanan ve uygulanan sistemler ile bilgisayar kontrollü bir üretim yapılmakta. Ürün reçeteleri insan eli değmeden tamamen dijital olarak yönetilmektedir. 3bin ton kapasiteli silolarımız aracılığı ile yine tonlarca ürünün yüklenmesi, makine aktarımları ve stok miktarı bilgisi tamamen dijital olarak yapılmaktadır. "

"Üretimimizde kullandığımız karekod ve RF teknolojiler ile müşterilerimizin siparişlerinin durumunu online izleme fırsatı sağladık."

"Dijitalleşmeye önem verdiğimiz bu yatırım ile ortam koşulları oksijen ve ağır gaz salınımı yağmur hasadı yaptığımız depolarımızda suyun sıcaklığı, miktarı, kalitesi, iç ortam ısı ve nem oranları, hava sistemlerinin tamamı dijital sistem içinde değerlendirilmiş olup evde oturduğunuz yerde bile her türlü bilgiye erişim mümkün olmaktadır. Birde değinmem gereken konu ürettiğimiz tüm ürünlerin takip edilebilirliğini sağlamak ve müşterilerimize sipariş ettikleri ürünlerin durumu hakkında bilgi vermek için yaptığımız yatırımdır. Ürünlerimiz RF ve karekod markalamalar ile izlenmekte ve müşterilerimiz için oluşturduğumuz mobil arayüz aracılığı ile takibini tüm müşterilerimize açmış durumdayız."

İnsan dostu çalışma koşulları

"Kuzeyboru olarak insana değer veren sayılı firmalardan olduğumuzu düşünüyoruz. Öyle ki yeni yatırımızda 4 ayrı sosyal alan, tam teşekküllü bir sağlık evi, 250 kişilik tiyatro ve konferans salonu, teras-düğün salonu, mobil kullanılan ortam ısı ayarı ve oksijen kontrolü ve salınımı ile sağlıklı çalışma koşulları bulunmaktadır. Yeni yatırımız inşallah memlekete faydalı olacaktır." dedi.

BİZE ULAŞIN