Kendi işinin patronu ol!

Türkiye’de usta bulmak artık çok kolay değil. Üstelik mesele yalnızca “usta bulmak” da değil. “İyi usta”, “güvenilir usta”, “fikir verecek usta” bulmak mesele. “Filli Ustam” dijital platformuyla boya ustaları ve tüketiciyi bir araya getiren Filli Boya, bu kez “Girişimci Genç Usta” projesini hayata geçirdi. İlk eğitimlerin başladığı projenin 2024 yıl sonu hedefi, 81 ilde 810 genç usta adayı yetiştirmek…
08.01.2024 14:44 GÜNCELLEME : 09.01.2024 00:01

PARA HABER/ MERVE YILMAZ GERGİN Değişen dünya ve gelişen teknolojiyle birlikte pek çok meslek unutulmaya yüz tuttu. Bir yandan bilmediğimiz pek çok yeni mesleğin ismini duyuyor, onlarla tanışıyor, diğer yandan da yok olan, sayıları azalan, eskisi kadar değer, kabul, ilgi görmeyen işlere şahit oluyoruz. O mesleklerden biri de boya ustalığı. Filli Boya, üretim, renk trendleri, boya teknolojilerinin yanı sıra boyanın uygulanma sürecinde görev alan usta ekosisteminde de sorumluluk üstlendi ve tüm bu ihtiyaçları görerek yeni bir proje başlattı. Projenin adı: Girişimci Genç Usta. 18-30 yaş arasında meslek sahibi olmak isteyen herkese açık olan "Girişimci Genç Usta" projesinin ilk eğitim dönemi, Filli Boya'nın Gebze'deki fabrikasında başladı. İlk eğitime katılan 20 usta adayı bir ay boyunca sürecek uygulamalı derslerde boyanın inceliklerini, hangi zeminde, nasıl uygulanacağını öğrenecek. Boya öncesi hazırlık ve sonraki uygulamalar aşama aşama ve bol pratik ile anlatılacak. Adaylar, boyanın kimyasından sektörde kullanılan terimlere pek çok farklı modülde eğitim alacak. İş güvenliği hakkında da bilinçlendirilecek olan usta adayları, kıdemli ustalarla bir araya gelerek, mesleği bizzat onlardan da dinleyecek.

USTA ALGISINI DEĞİŞTİRECEĞİZ

Toplumdaki "usta" algısının değişmesi için çalıştıklarını söyleyen Filli Boya Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ, Filli Boya'nın her ne kadar Filli Ustam uygulaması ile usta ve tüketiciyi bir araya getiriyor olsa da halen sektörün de tüketicilerin de ihtiyaçları olduğu bilgisini paylaşıyor. Bu ihtiyaçlardan en önemlisinin yeni ustaların yetişmemesi olduğu vurgusunu yapan Uludağ, "Ne yazık ki, ustalık gençlerin hayal ettikleri işlerden biri değil. Hayal etmiyorlar çünkü, ustalık onlara itibarlı bir meslek olarak gelmiyor. 'Ustaya kimse kız vermez' diyorlar. Halbuki ustalık; itibarı olan, reklamla değil, komşunun, akrabanın referansıyla çalışılan, insanların anahtarlarını güvenle teslim ettikleri bir meslekti. Nitekim bizim için halen öyle" diyor. "Girişimci Genç Usta" projesini hayata geçirirken amaçlarının hem istihdama katkı sağlamak, hem kalitesiz işçilik sorununu çözmek, hem de toplumdaki usta algısını değiştirerek ustalığın hak ettiği iade-i itibarı sağlamak olduğunu belirten Uludağ, Filli Boya'nın bu proje ile 81 ilde hakkıyla 810 genç usta adayı yetiştireceklerini söylüyor.

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ DE VERİLECEK

Pratikteki teknik eğitim dışında, gençlerin kişisel gelişimlerini de destekleyen Genç Usta projesi, girişimcilik eğitimini de kapsayacak ve gençlere 'kendi işinin patronu olma'nın temelleri anlatılacak. Adayların sosyal yetkinlik eğitimleri, Bahçeşehir Üniversitesi'nin Sürekli Eğitim Merkezi tarafından, üniversitenin farklı bölümlerinde görev alan akademisyenleri ile üniversitenin kampüsünde gerçekleşecek. Sosyal medyayı doğru kullanmaktan müşterilerle iletişime dek pek çok detayın yer aldığı "Girişimci Genç Usta" eğitimlerinde sürdürülebilirlik, cinsiyet eşitliği başlıklarıyla gençlerin tüm dünyadaki ortak değerler doğrultusunda gelişimleri desteklenecek. Proje kapsamında adaylara, psikiyatristler Prof. Dr. Burak Doğangün ve Doç. Dr. Elif Erol; iletişim, ilişki yönetimi, olumsuz duygularla başa çıkabilme, olayları farklı bakış açılarıyla yorumlayabilme, grup çalışmalarını anlayabilme gibi farkındalık eğitimleri de verecek.

RENGİNİZİ DANIŞIN

Filli Boya'nın diğer bir hizmeti ise Renk Danışma Hattı. Filli Boya, Renk Danışma Hattı ile renkli bir eve sahip olmanın; renk kartelasından doğru seçim yapmanın; yatak, çocuk odasında, banyo ve mutfakta renk seçmenin püf noktalarını tüketicilerle paylaşıyor. Evinizde duvarlarınızdaki renklere baktığınızda neler hissediyorsunuz? Bu renkleri beğeniyor musunuz? Sizin kişisel zevklerinizi yansıtıyor mu? Hangi renkleri beraber kullanacağınıza karar veremiyor musunuz? Kararsız kaldığınız tüm bu soruların yanıtlarını, Filli Boya Renk Danışma Hattı'nda bulabileceksiniz. Filli Boya, yaşam alanlarını renklendirmek, rengini yenilemek ve farklı renk kombinasyonlarını denemek isteyenlere "Filli Boya Renk Danışma Hattı" ile rehberlik ediyor, özel öneriler sunuyor. Filli Boya Renk Uzmanlarının mekânlarınıza özel önerilerini öğrenmek için renkdanisma@filliboya.com.tr adresine e-mail göndermek yeterli oluyor.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınavına Girme Hakkı

Eğitimler sonrasında başarıya ulaşarak Betek Usta Akademisi Belgesi almaya hak kazanan adaylar kıdemli ustaların yanında dört aylık staj yapacak. Staj döneminin ardından ise birer genç yetenek olarak "Filli Ustam" uygulamasına dahil olarak hızla iş fırsatlarına ulaşacak. Filli Boya, programdan mezun olan genç ustalar için bir yıl boyunca bireysel emeklilik ödemesi de yapacak. Ayrıca başarılı olan katılımcılara Betek Usta Akademisi belgesi dışında, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) sınavına girme hakkı da verilecek. Filli Boya, İstanbul'da başlayan "Girişimci Genç Usta" projesi ile 2024 yılı sonuna kadar 81 ile yayılmayı ve 810 usta yetiştirmeyi hedefliyor.

Filli Boya 2024 Renk Paleti

Irmak 130

Kumtaşı

Bazalt 20

Bej-i Pembe

Taflan 30

Kum Beyazı

BİZE ULAŞIN