51 teknoloji liderinin gözünden: ChatGPT -2-

Yapay zeka; insanlığın sonu mu yoksa yeni bir başlangıç mı? ChatGPT; Bir algoritma mı yoksa bir düşünme teknolojisi mi? Türkiye’nin önde gelen 51 teknoloji liderine başta ChatGPT olmak üzere en popüler yapay zeka araçlarını ve kendi favorilerini sorduk… (İkinci Bölüm)
04.07.2023 14:47 GÜNCELLEME : 21.12.2023 11:59

PARA YAPAY ZEKA/ ÜRÜN DİRİER Son aylarda ChatGPT'nin yarattığı hayret dalgasıyla gündemde üst sıralara yerleşmiş olsa da yapay zeka teknolojileri, birçok sektörde çeşitli uygulamalarla halihazırda kullanılıyor. Fakat ChatGPT'nin bir algoritmadan ziyade bir düşünme makinesi gibi çalışması, gündemi çok başka bir seviyeye taşıdı.

"Oltalama saldırıları ChatGPT ile daha yaygın hale geldi"

Fatih ZEYVELİ / BeyazNet CEO'su

İnternet kullanıcılarının zaaflarından faydalanarak kişisel verilerini ya da şifrelerini çalma yöntemlerinden biri olan phishing (oltalama), ChatGPT'nin piyasaya sürülmesiyle daha yaygın hale gelmeye başladı. Dil yeteneğini kullanarak etkin ve inandırıcı tuzaklar oluşturmaya elverişli bu teknolojiyle insan zekasının ortaklığından oluşturulan mesajın daha sofistike olması, kullanıcıları daha savunmasız hale getiriyor. Uzmanlar bunun sebebinin, insan zekasının sosyal mühendislikten faydalanarak mesajların bağlamını ve kültürel arka planını oluşturması ve bu mesajların ChatGPT ile uygun stil ve tonla özelleştirilmesi olarak açıklıyor. ChatGPT'nin diğer bir endişe verici potansiyeli ise, zaman içinde internet saldırganları tarafından ChatGPT'ye hedeflenen e-postaları ve şifreleri ele geçirmenin öğretilebilir olması. Aynı anda binlerce kullanıcıyla erişebilen bir teknoloji olan ChatGPT ile spear-phishing (yemleme) saldırılarında spam göndericisi olarak insana ihtiyaç kalmıyor, gerekli komutlardan sonra hacker'lar bağını sormadan üzüm yiyebilecekler.

"Bir insan gibi yazılanı algılama ve değerlendirme yeteneği müthiş"

Emrah ADSAN / GoWit CEO'su

ChatGPT, dijital reklamcılık kapsamında, bizim açımızdan inanılmaz büyüklükte bir metin verisine sahip olmasıyla bilgi çıkarımı yaptığı kitaplar, makaleler, web siteleri, blog gönderilere ve daha fazlasıyla güncel olarak reklamcılık trendleri ve en önemlisi Retail Media hakkında içerik hazırlığımızda oldukça yardımcı bir araç haline geldi. Herkesin bu bilgilere erişiminin açık olduğu bu araç, birçok sektör tarafından bir risk gibi gözükse de aslında önemli olan o bilgiyi nasıl kullandığınız ve ne gibi farklar yarattığınızdır. Sonuç olarak, belirli bir verinin aktarıldığı bir platform bizim gibi teknoloji sektöründe olanlar ve içerikler üretenler için doğru kullanıldığında etkili bir ilham kaynağı ve destek olarak görülebilir. ChatGPT'nin kodlama yapabilmesi, pazarlama metinleri, yaratıcı denemeler yazabilmesi ilgi çekici. Sarkastik bir şekilde kullanılmış kelimeler ve mecazi deyimlere dayanarak tıpkı bir insan gibi yazılanı algılama ve değerlendirme yeteneği müthiş bir özellik.

"Mülkiyet başvurularını kolayca yorumlanabilir hale getirecek"

Faruk YAMANKARADENİZ / Destek Patent CEO'su

ChatGPT, diller arası iletişim özelliği sayesinde çeşitli dillerdeki sınai mülkiyet başvurularını çevirerek kolayca yorumlanabilir bir hale getirecektir. Sadece patent değil marka, tasarım sınai mülkiyet alanının tüm kalemlerinde araştırma yapmak için birçok veriyi eş zamanlı analiz ederek başvuru sahibinin hızlı sonuç almasını sağlayacak ve en önemlisi hak sahiplerinin haklarını korumak için piyasada benzer ürün veya hizmetleri izleyebilecek, ihlallerin kanıtlanması ve yasal süreçlerin yürütülmesi için de destek sağlayacaktır. Sınai mülkiyet alanındaki ihlalleri tespit etme, önleme gibi avantajlarla ileri ki zamanlarda sınai mülkiyet alanındaki tüm başvuru ve tescil süreçlerini kolaylaştıracaktır. Ancak tüm bu avantajların yanı sıra hatalı veya yanıltıcı bilgi edinme, hukuki-etik sorunlar ve hatta gizlilik-güvenlik endişeleri de doğurabilir. Beni en çok şaşırtan şey, ChatGPT uygulamasını kullanırken tıpkı bir insanla konuşuyormuş gibi hissetmem oldu.

"İnşaat sektöründe faydalı olabilir"

Nursel Kahriman ÖZKAYA / Workindo CEO'su

Faydalı yapay zeka önerilerine inşaat sektörü için bir örnek vermem gerekirse yapay zeka ile görüntü tanıma sistemleri olabilir. Görüntü tanıma sisteminin inşaat sektöründe güvenlik, kalite kontrolü ve envanter yönetimi gibi birçok alanda faydalı bir şekilde kullanılabileceğini düşünüyorum. Bu yapay zeka sistemi ile şantiyelerde güvenlik kameralarından gelen görüntüler analiz edilerek iş sahasında bulunan tehlikeleri önceden tespit edilebilmesi ve önlem alınabilmesi ihtimali artmış oluyor. Bununla birlikte, ChatGPT modelinin yalnızca mevcut verilere dayalı olarak yanıt verdiğini ve insan etkileşimi ile birleştirilmesi gerektiğini de unutmamak gerekiyor. Sonuç olarak, ChatGPT gibi gelişmiş yapay zeka modelleri, inşaat sektöründe işe alım süreçlerini daha verimli hale getirebileceğini düşünüyorum. Bununla birlikte de teknolojinin sınırlamalarını göz önünde bulundurarak, insan uzmanlığının ve değerlendiricilerin katkılarının da dikkate alınması önemlidir.

"Küresel iş birliğini kolaylaştırıyor"

Yağız Mert BİLGİN / ITServ Sistem ve Alt Yapı Müdürü

Farklı dilleri konuşan kullanıcılar arasında gerçek zamanlı çeviri yapabilen ChatGPT, küresel iş birliğini ve iletişimi kolaylaştırıyor. Bu özellik, uluslararası şirketlerin ve küresel projelerin verimliliğini artırıyor ve kültürel farklılıkları ortadan kaldırıyor. ITServ olarak ilk yerli ve milli yazılım sertifikalı izleme yazılımı ITOC'u yapay zeka robotu ChatGPT ile birleştirdik. Bu geliştirmeyle birlikte ITOC, ChatGPT ile yaşanılan sorunların çözümlerini iletebilen, gelişmiş makine öğrenme modelleri ve algoritmalarıyla birlikte problemleri analiz eden ve yapay zeka teknolojisiyle beraber çözüm önerileri sunabilen ilk monitoring (izleme) yazılımı oldu. Artık ITOC ile tüm teknolojik altyapılarını 7/24 cepten ve portal üzerinden izleyebilen kurumlar, herhangi bir sorunda ChatGPT yapay zekâ entegrasyonu sayesinde kritik problemlerin çözüm sürelerini kısaltabilecek ve verimliliği artıracak.

"Moore Yasası'nın 24 ayı, 12 aya düşebilir"

Engin BIÇAKÇI / Procat Kidemli Direktörü

ChatGPT4 şu ana kadar yayınlanmış en başarılı "Üretken Yapay Zekâ" motoruna sahip. OpenAI, bu konuda bir adım önde gibi görünmesine rağmen Meta'nın geçtiğimiz günlerde bu yeni bir yarışın başladığının da bir göstergesi. Meta AI tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bin 100'ün üstünde dilde çeviri yapabilen "Speech-to-Text", "Text-to-Speech" modeli, Google'ın Üretken Yapay Zekâ çözümü "BARD" bu yarışta kaçınılmaz olarak öncü olacaklar. Söylemek gerekirse OpenAI bir start-up firma olsa da Microsoft tarafından desteklendiğini de unutmamak gerekir. Bu da yarışın oldukça çekişmeli olacağının göstergesi diyebiliriz. Intel'in kurucularından Gordon Moore'un gözlemiyle ortaya attığı ve ismiyle anılan, kısaca mikro-işlemcilerdeki iki senede bir görülen iki katlık gelişim ivmesini tasvir eden Moore yasasının bir örneğinin Üretken Yapay Zekâ yarışında da görüleceğini düşünüyorum. Belki de Moore yasasında bilinen 24 aylık periyot yapay zekâ ilerlemesinde 12 aya bile düşebilir.

"E-ticaret sektöründe birçok fırsat çıkıyor"

Seyhun ÖZKARA / IdeaSoft CEO'su

ChatGPT, son zamanlarda kullanımı gitgide artan ve hayatı birçok anlamda kolaylaştıran bir çözüm haline geldi. Yeni teknolojiler ve yapay zekanın gelişimi ile birlikte e-ticaret sektöründe de birçok fırsat karşımıza çıkıyor. İleri Analitik ve Kişiselleştirme, Yeni Nesil Ödeme Çözümleri, Akıllı Stok Yönetimi ve Tedarik Zinciri İyileştirmeleri gibi birçok alanda atılımlar gerçekleşiyor. Tüm bunlar e-ticaret sektörünü daha verimli, müşteri odaklı ve yenilikçi bir hale getirebilir. Ancak, yeni teknolojilerin benimsenmesi ve entegrasyon süreçleri bazı riskleri de beraberinde getirebiliyor tabii. Örneğin veri güvenliği endişeleri ve uyumluluk sorunları gibi konulara dikkat edilmesi gerekiyor. Yapay zeka, otomasyon süreçlerini daha da ileri taşıyacak ve birçok sektörde iş gücü dinamiklerini değiştirecek bence. Rutin ve tekrarlayan görevlerin otomatikleştirilmesi, insanların daha yaratıcı ve stratejik görevlere odaklanmalarını sağlayacak, ki bu oldukça değerli.

"Hukukçulara yeni yetenekler edinme fırsatı sunabilir"

Av. Onur KÜÇÜK / KP Law Kurucu Ortağı

Hukuk sektöründe verimlilik ve hukuka erişilebilirliğin artışı gibi avantajlar sunarken, bu teknolojiler aynı zamanda, hukuki bilgilerin doğru temele dayandırılması, gizlilik ve istihdamla ilgili önemli sorunları ve riskleri de beraberinde getiriyor. Gizlilik, hukuk sektörünün doğası gereği, çok hassas ve kişisel verilere erişim gerektirmesiyle ilgilidir. Bu bilgiler genellikle müşteri bilgileri, davalarla ilgili detaylar veya hassas iş bilgilerinden oluşur. Yapay zeka ve doğal dil işleme teknolojileri kullanılırken, bu tür verilere dikkatli ve düşünceli bir şekilde yaklaşılmalıdır. Yapay zeka algoritmaları genellikle büyük miktarda veri gerektirir ve bu, hassas verilerin potansiyel olarak kötüye kullanılmasına, yanlışlıkla ifşa edilmesine veya hatta hack'lenmesine neden olabilir. Ayrıca yapay zeka, hukuk çalışanlarına yeni yetenekler edinme ve daha karmaşık görevlere odaklanma fırsatı sunabilir, ancak aynı zamanda bazıları için iş güvencesi kaybı anlamına gelebilir.

Doğal mı yoksa yapay zeka mı tercih edersiniz?

Emrah PAMUK / Digital Exchange CEO'su

Konuya marketing özelinden bakarsak Nammogoo, önemli bir yapay zeka aracı. Böylece müşteri kaybını azaltan bir deneyim yaşatıyor. Bizim işimiz reklam yapmak ama reklam yaparak müşteri çektiğimiz e-ticaret sitesinde alakasız ve izinsiz reklamların gösterilmemesi gerekir. Bu açıdan önemli bir uygulama. Google'un video oluşturma programı Imagen Video da marketing için gayet kullanışlı. Ses için Clipchamp'ı da sayabiliriz. ChatGPT'ye rakip Brad de geliyor, bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Yakın gelecekte fikirleri yapay zeka ile paylaşacağız, daha ağzımızdan sözcükler çıkarken yapay zeka bize çeşitli marketing taslakları sunacak. Yapay zekayı verimli kullanan mühendislere ihtiyaç duyacağız, onlar birçok işlevi gerçekleştirecek. Bence dünyada doğal mı yoksa yapay zeka mı tercih edersiniz diye iş yapış şekilleri değişecek ve büyük yapay zeka şirketleri her alanda çok etkin olacak. ChatGPT'nin ilginç fikirler bulma becerisinin gelişmesiyle birlikte reklamcılıktaki yaratıcılık ihtiyacını karşılamaya başlayacaktır. Bunun örnekleri yavaş yavaş görülüyor.

"Sesin analiz edilmesini ve işlenmesini kolaylaştırır"

Aykut YILMAZ / Securitas Türkiye CIO'su

Güvenlik alanında NLP teknolojisine ChatGPT'nin kısa vadede olumlu yönde ivme kazandırdığını söyleyebilirim. AWS (Amazon Web Services), kullanıcılarına küresel bir ağ üzerinden hizmet sunması sayesinde, kullanıcıların istedikleri yerden AWS'ye erişebildiği bir uygulama olduğundan, şu sıralar faydalı olduğunu düşündüğüm algoritmalardan biri. Yapay zeka ile ilgili çeşitli teklifler dahil olmak üzere kapsamlı bir bulut bilgi işlem hizmetleri paketi sağlayan bir uygulama olan AWS'nin çok çeşitli özellikleri bulunuyor. Örneğin; Amazon Rekognition ile geliştiricilerin uygulamalarına görüntü ve video analizi yetenekleri eklemelerini sağlar. Nesneleri, sahneleri ve yüzleri tanıyabilir. Amazon Transcribe ile konuşmayı metne dönüştürerek kaydedilen sesin analiz edilmesini ve işlenmesini kolaylaştırır. Çeşitli dilleri destekler ve müşteri hizmetleri aramalarının yazıya dökülmesi, sesli notlar ve daha fazlası gibi görevler için kullanılabilir.

"Sezgisel etkileşim kurmayı mümkün hale getirir"

K. Gönenç ATAKAN / Teknoloji İletişimi Yönetim Danışmanı

Yapay zekanın iletişimi nasıl değiştirdiğinin temel yollarından biri daha kişiselleştirilmiş etkileşimlerin mümkün olmasını sağlaması, her bir bireyin veya kurumun özel ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre uyarlanabilmesidir. Yapay zeka ayrıca rutin görevleri (hem bireyler hem de kurumlar adına) otomatikleştirmeye yardımcı olurken, karmaşık etkileşimler için de "verimli zaman" açığa çıkarıyor. Doğal Dil İşleme – Natural Language Processing (NLP) ile yapay zeka insan konuşmasını anlayabilir, konuşmaya yanıt verebilir; bu da makinelerle daha doğal ve sezgisel biçimde etkileşim kurmayı mümkün hale getirir. Birbirimizle ve makinelerle etkileşim kurmanın yeni yollarını açarak, iletişimi devrimleştiriyor. Yapay zekanın gelecek 10 yıl boyunca etkisi daha fazla hissedilecek ve iletişim üzerindeki etkisi de derinleşecek. Daha gelişmiş ve sofistike hale geldikçe, insan duygularını anlama yorumlama yeteneği de artacak. Evrimleştikçe, şüphesiz günlük yaşamımızda ve birbirimizle iletişim kurma şeklimizde daha önemli bir rol oynayacak.

"İstismar edilme potansiyeli var"

Mert DEĞİRMENCİ / Kaspersky GReAT Güvenlik Araştırmacısı

Siber güvenlik, öğrenmenin sürekli devam ettiği bir sektör. Bazen karşılaştığımız problemlerin çözümü için bu sürece giriyoruz, bazen de paylaşılan yeni teknolojiler, araştırmalar ve teknikleri kavramak için. ChatGPT, bahsettiğim noktalarda kesinlikle bize fazlaca yardımcı olabilecek bir araç. Fakat her teknolojinin kötü kişiler tarafından kendi menfaatlerince istismar edilme potansiyeli vardır. Konu ChatGPT olduğunda ise bu ihtimal çok daha fazla. Daha şimdiden ChatGPT ve benzeri çözümler kullanılarak şekillenen saldırılar gözlemliyoruz. Yapay zeka konusunun popüler olması, start-up firmalarının bu konuya ilgi duymasına ve aynı zamanda yatırımcıların da benzer seçiciliği göstermesine sebep oluyor. Dolayısıyla yaratıcı fikirlerle yapay zeka uygulamalarını hayatımızın mümkün olan her alanında avantaja kullanmaya devam edeceğiz.

CHATGPT, WHATSAPP'TAN NASIL KULLANILIR?

Yapayasor: ChatGPT'yi WhatsApp'tan kullanmanıza olanak sağlayan Yapayasor, GPT-3.5 turbo sayesinde hızlı yanıtlar veriyor. Linkteki WhatsApp butonuna tıklayın ve ChatGPT ile konuşmaya başlayın. Link: http://app.yapayasor.com

ChatsApp: WhatsApp olmasa da WhatsApp benzeri bir arayüzle geliştirilen bu uygulama ile ücretsiz ChatGPT kullanabilirsiniz. Bu da GPT-3.5-turbo kullanıyor yani son derece hızlı olacaktır. Play Store'dan indirebilirsiniz.

iMessage arayüzlü Wavelength: Wavelength, iMessage benzeri bir arayüzle GPT-3.5-turbo ile konuşmamızı sağlıyor. App Store'dan indirebilirsiniz.

BAI Chat: Bu telegram botu, ChatGPT ile doğrudan Telegram üzerinde konuşmanızı sağlıyor. Hem de GPT-3.5-turbo. Link: https://t.me/littleb_gptBOT

EN YENİ 15 YAPAY ZEKA ARACI

Birkaç ay gibi kısa bir süre içinde yüzlerce yeni yapay zeka aracı piyasaya sürüldü. İşte hayatınızı inanılmaz kolaylaştıracak 15 yapay yeni zeka aracı…

Eightify: Tek tıkla YouTube videolarını özetliyor. Chrome ve Safari eklentisi mevcut. Videonun tamamını izlemek için zamanınız yoksa Eightify ile herhangi bir Youtube videosunu saniyeler içinde özetleyebilirsiniz. http://eightify.app

Vizologi: Bir dakikada sıfırdan yeni girişimler oluşturmak için en iyi AI iş modeli araçlarından biri. Pazar araştırması ve rekabet analizinde zamandan tasarruf etmeye yardımcı oluyor. Girişimciler için kaçırılmayacak bir araç. http://vizologi.com

Personal AI: Kendi bilgileriniz ve önceki sohbetlerinizle eğitilmiş bir yapay zeka aracı. Personal AI, nasıl sohbet ettiğinizi öğrenip zamanla giderek size daha fazla benziyor ve adınıza hazır mesajlar oluşturabiliyor. http://personal.ai

ChatWeb3: Web3 ile ilgili tüm soruları yanıtlayan kişiselleştirilmiş bir sohbet robotu. http://chat.walletguard.app

Voila AI: Çevrimiçi üretkenliği artırmak için yapay zeka destekli bir yardımcı. Yazımınızı geliştirerek profesyonel e-postalar oluşturmanıza katkı sağlıyor. http://getvoila.ai

Toolbuilder: İhtiyaçlara göre özelleştirilmiş yapay zeka araçlar oluşturmaya olanak tanıyan bir platform. Kendi chatbot'unuzu veya yapay zeka aracınızı yapabiliyorsunuz. http://toolbuilder.ai

Stockimg: Ücretsiz stok görüntüler ve tasarımlar arayanlar için harika bir araç. Sadece saniyeler içinde kolayca logo, stok görsel ve daha fazlasını oluşturmak mümkün. http://stockimg.ai

ChatABC: GPT-4'ü abonelik olmadan ücretsiz olarak kullanmayı sağlayan muhteşem bir araç. Ücretsiz ChatGPT eklentileri ve 150'den fazla prompt'u mevcut.

Humata: Dosyalarla konuşmanızı sağlayan gelişmiş bir ChatGPT temelli eklenti. Dijital belgelerinize sorular sormanıza ve GPT destekli yanıtlar almanıza yarıyor. https://humata.ai

AudioPen: Dağınık düşünceleri netleştirip metne dönüştürmeye yardım ediyor. Beyin fırtınası yaparken yardımcınız olabilir. http://audiopen.ai

My Ask AI: Kendi verinizle size özel bir ChatGPT oluşturarak bunu istediğiniz kişilerle paylaşmaya olanak sağlıyor. https://myaskai.com

Warpsound: Dakikalar içinde yüksek kaliteli yapay zeka müzikleri oluşturmaya olanak sağlayan yeni bir AI aracı. https://warpsound.ai

Alphawatch AI: Mali konularda yardımcı olan bir yapay zeka asistanı. Sektör, anlatılar, hisse senedi fiyatları ve şirket gidişatı hakkında her türlü soruyu anında yanıtlayabiliyor. http://alphawatch.ai

Nyric: Metinden üç boyutlu yapay zeka dünyaları inşa edin. Hayalinizi kurduğunuz herhangi bir şeyi anında yaratmanıza olanak sağlayan çılgın bir araç.

Mano: Tarayıcı sekmenizi kapatmadan ChatGPT'ye herhangi bir soruyu sormanıza olanak sağlayan yeni bir araç. http://joinmano.ai

DÖRT AYDA YAPAY ZEKAYA GİRİŞİ ÖĞRETEN KURS VAR

Yapay zeka alanındaki hızlı gelişmelere bakılınca, bu alanda kendini geliştirenlerin yakın gelecekte, hatta günümüzde daha çok para kazanacakları ortada. Siz de yapay zeka alanında kendinizi geliştirmek isterseniz şu kurs programlarına bir göz atın:

Harvard yapay zeka kursları: Makine öğrenimi, TinyML öğrenimi, Python ile yapay zekaya giriş gibi kursları ücretsiz alabilirsiniz. https://pll.harvard.edu/subject/artificial-intelligence

Geliştiriciler için ChatGPT Bilgi İstemi Mühendisliği: Kendi özel sohbet botunuzu nasıl oluşturacağınızı ve istemleri kendi kendinize yazmayı öğrenebilirsiniz. https://www.deeplearning.ai/short-courses/chatgpt-prompt-engineering-for-developers/

Herkes İçin Yapay Zeka: Makine öğrenimi ve veri bilimi projeleri yazmayı öğrenebilirsiniz. https://www.coursera.org/learn/ai-for-everyone

Learn Prompting: Tüm beceri seviyeleri için tasarlanmış ücretsiz ve açık kaynak müfredatımızı kullanarak yapay zekayı öğrenebilirsiniz. https://learnprompting.org

Elements of AI: Yapay zekayı temelden öğrenebileceğiniz ücretsiz çevrimiçi kurstur. Altı bölümde pratik alıştırmalarla yapay zekada kendinizi geliştirebilirsiniz. https://elementsofai.com

Yapay Zekaya Giriş: Yapay zeka ve makine öğrenimini temelden başlamak istiyorsanız Yapay Zekaya Giriş kursu ile dört ayda yapay zekayı öğrenebilirsiniz. https://www.udacity.com/course/intro-to-artificial-intelligence--cs271

BİZE ULAŞIN