Bu hafta Bitcoin'e güncelleme geliyor

Bu hafta, Bitcoin’de ağ güncellemeleri bekleniyor. En son 2017’de SegWit güncellemesi alan Bitcoin ağında 13 Kasım’da Taproot güncellemesi geliyor. Peki bu güncelleme neler getirecek?
12.11.2021 11:40 GÜNCELLEME : 12.11.2021 11:42

Bu hafta Bitcoin'de ağ güncellemeleri bekleniyor. En son 2017'de SegWit güncellemesi alan Bitcoin ağında 13 Kasım'da Taproot güncellemesi geliyor. Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, Bitcoin güncellemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bitcoin 2017'den sonra ilk güncellemesine zayıf fiyatlarla gidiyor

Ağ güncellemelerinin, kripto paraların en temel verilerinden olduğunu belirten Beste Naz Süllü şunları aktardı: "2017'de SegWit güncellemesi sonrası Bitcoin ağında 13 Kasım'da Taproot güncellemesi geliyor. Bu güncelleme ile birlikte programlanabilir akıllı sözleşmeler Bitcoin ağında uyumlu olacak ve işlemlerin gizliliği artacak. Kripto paraların bir bir akıllı sözleşmeler ile uyumlu hale gelmesinin ardından Bitcoin ağı yavaş, maliyetli kalmıştı. Taproot güncellemesi sonrası Bitcoin ağının daha kullanışlı hale gelmesinin beklentisiyle fiyat hareketliliklerine olumlu yansıması beklenebilir. Ağ güncellemesi esnasında yaşanabilecek teknik aksaklıkların da fiyatı olumsuz etkileyebileceği unutulmamalıdır. Taproot öncesi piyasada bir miktar satıcılı havanın hâkim olduğunu söyleyebiliriz. Çin'de önceki gün yaşanan Evergrande krizinin ilk etap etkileri sona erse de henüz fiyatlar tam anlamıyla toparlanmaya geçemedi. Bu nedenle Bitcoin'in tekrardan 62.000$ seviyelerine doğru geri çekilme ihtimali devam ediyor. Bununla birlikte ilk Bitcoin ETF'i olan Proshares kontratlarına yönelik satış opsiyonlarındaki artış spottaki fiyatı aşağı yönlü baskılayabilir. Taproot öncesi görünümün bir miktar zayıf olduğunu düşünüyoruz."

BİZE ULAŞIN