Enflasyon muhasebesine göre öne çıkabilecek 19 hisse

En son 2004’te uygulanan enflasyon muhasebesinin yeniden devreye girmesiyle borsada hisse seçimi çok önemli olacak. Şirketlerin 2023 yılsonu kâr veya zararları, Vergi Usul Kanunu'na tabi olmayacak, 2024 ve sonrası için vergiye etki edecek. Uzmanlar, enflasyon muhasebesinden olumlu etkilenebilecek 19 hisseye dikkat çekiyor.
17.01.2024 12:29 GÜNCELLEME : 18.01.2024 00:01

PARA BORSA/ İDİL TARAKLI Geçen haftaya yukarı yönlü bir eğilimle başlayan BIST-100 endeksi, ikinci gün iyimserliğini devam ettirmeyi başaramadı. İlerleyen günlerde yakaladığı momentumu sınırlı da olsa yukarı taşımaya devam eden BIST-100 endeksi, teknik açıdan ilk direnç olarak takip edilen 7.900 puanın üzerini test etmeye başladı. Bu noktada uzmanlar, yabancı yatırımcıların da borsaya girişinin devam ettiğini belirterek Merkez Bankası verilerine göre 29 Aralık ile biten haftada yabancı yatırımcıların 40 milyon dolarlık hisse alımı gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Analistler, bu seviyenin aşılmasının hem 100 günlük hareketli ortalamanın geride bırakılması hem de Ekim ayından bu yana devam eden aşağı yönlü trendin kırılması adına önemine vurgu yaparak; 7.900'ün üzerinde kalındığı bir senaryoda yukarıda 8.000 puanı sonraki hedef olarak izleyeceğimizi hatırlattı.

Öte yandan hafta sonuna doğru endeksin bankacılık sektörünün güçlü görünümü ile 7.900'e yaklaştığı görüldü. Özellikle Halkbank'ın ABD'de 27 Mart 2020 tarihinde banka hakkında açılan Owens davasının nihai olarak düştüğünü açıklaması, sektör hisselerine de olumlu yansıdı. Açıklamanın ardından güne tavan seviyede başlayan Halkbank hisseleri kapanışı da bu noktada yaptı. Halkbank 26 Temmuz 2023 tarihinde açılan tazminat talepli ikinci hukuk davası (Hughes davası) ve 15 Ekim 2019 tarihli ceza davası ile ilgili hukuki süreçlerin ise devam ettiğini belirtti. Borsa haftayı 7.986 puandan kapadı.

Uzmanlar, yaz aylarında Borsa İstanbul'da endeksin 9.500 seviyelerinin üzerini görmesini bekliyor. Yılın devamında ise borsaya ilginin artabileceğini öngören analistler, böyle bir durumda BİST-100 endeksi için 2024 sonunda 12 bin seviyelerinin söz konusu olabileceğini düşünüyor. Önümüzdeki dönemde enflasyon muhasebesinin de uygulanması ile borsada hisse seçiminin çok daha önemli olacağına da dikkat çekiyor.

Bilindiği gibi enflasyonun yüksek seyrettiği dönemlerde, enflasyonist eğilimlerin şirketlerin finansal tabloları üzerindeki etkilerinin giderilmesi ve şirketlerin mali yapılarının daha sağlıklı yorumlanması için uygulanan enflasyon muhasebesi Türkiye'de en son 2004 yılında uygulanmıştı. Enflasyon muhasebesi kapsamında şirketlerin, 2023 yılsonu finansallarında oluşacak kâr veya zarar, Vergi Usul Kanunu'na tabi olmayacak. Ancak enflasyona göre düzeltilen kalemler, 2024 ve devam eden yıllar için vergiye etki edecek. Öte yandan bilançosunu döviz cinsinden tutan şirketler ile banka ve diğer finans şirketleri enflasyon muhasebesinin dışında tutulacak.

Uzmanlar, bu kapsamda enflasyon muhasebesinden olumlu etkilenebilecek 19 hisseye dikkat çekerek portföylere eklemek üzere takip edilebileceğini söylüyor.

"12 BİN SEVİYELERİ SÖZ KONUSU OLABİLİR"

Yurtiçinde veri gündeminin görece sakin olduğu bu hafta küresel taraftan gelecek veriler öncülüğünde fiyatlamaları izleyeceğimizi söyleyen InvestAZ Araştırma ve Strateji Birim Müdürü Mehmet Bilal Bircan, "Çin'den dördüncü çeyrek büyümesi, sanayi üretimi, işsizlik oranı ve perakende satışlarını takip edeceğiz. Almanya, İngiltere ve Euro Bölgesi'nden enflasyon verileri ile yine Euro Bölgesi'nden sanayi üretimi ve ticaret dengesi ile ABD'den çekirdek perakende satışlar ile sanayi ve imalat üretimi odakta olacak" diyor.

Bircan, borsanın 2024 yılına alımlarla başladığını ancak BİST-100 endeksinin Mart ayındaki yerel seçimlere kadar yukarı yönlü hareketlerin görece sınırlı kalabileceğini söylüyor. Seçim sonrası süreçte özellikle son dönemde TL varlıklara ilgisinin arttığı görülen yabancı yatırımcı girişlerinin hızlanmasına yönelik beklentiler ve makroekonomik dengelenmenin borsayı desteklemesi ile yaz aylarında 9.500 seviyelerinin üzerini öngörüyor. Yılın devamında ise enflasyonda gerilemeye paralel faizlerde olası indirim ve küreselde major merkez bankalarından gelecek faiz indirimleriyle borsaya ilginin artabileceğini belirterek; böyle bir durumda BİST-100 endeksi için 2024 sonunda 12 bin seviyelerinin söz konusu olabileceğini düşünüyor.

"ENFLASYON MUHASEBESİ SONRASINDA PAHALI GÖRÜNEBİLİR"

Söz konusu beklentilere paralel önümüzdeki dönemde hisse seçiminin çok daha önemli olacağını ve enflasyon muhasebesinin dengeleri değiştireceğini de vurgulayan Bircan, enflasyon muhasebesinin şirketler ve finansal piyasalar üzerindeki etkisine yönelik ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

"Her şeyden önce enflasyon muhasebesi, yatırımcılar ve diğer şirket paydaşları için finansal tabloların daha sağlıklı yorumlanması açısından olumlu katkı sağlayacaktır. Ayrıca enflasyon muhasebesi, şirket öz kaynaklarının enflasyon karşısındaki dayanıklılığının ölçülmesi ve kârlılık anlamında da ayrışmasını destekleyecektir. Finansal piyasalar tarafında, enflasyon muhasebesi ile şirket kârlarında yaşanacak değişimler, şirketlerin piyasa çarpanları üzerinde sert değişimlere yol açabilir. Örneğin, enflasyon muhasebesi öncesinde yüksek kâr nedeniyle düşük fiyat/kazanç (F/K) oranına sahip bir şirketlerin enflasyon düzeltmesi sonrasında kârındaki düşmeye bağlı olarak F/K oranında yükseliş görülebilir. Dolayısıyla enflasyon muhasebesi öncesinde ucuz olan şirketler, enflasyon düzeltmesi sonrasında pahalı görülebilir."

"GIDA PERAKENDECİLİĞİ, İNŞAAT, OTOMOTİV, HAVACILIK"

Enflasyon muhasebesi ile şirketlerin finansal tablolarının enflasyondan arındırılması ile şirket ve sektör bazında ayrışmaların da söz konusu olabileceğini hatırlatan Bircan, bu durumdan bazı şirket ve sektörler pozitif etkilenirken bazılarının negatif etkilenmesinin mümkün olabileceğini söylüyor. Özellikle parasal varlıkları ve stok devir hızı düşük, borçluluğu yüksek şirketlerin enflasyon muhasebesinden pozitif etkilenmesinin beklenebileceğini kaydederek "Bu kapsamda gıda perakendeciliği, inşaat, otomotiv ve havacılık sektörlerinin olumlu ayrışması söz konusu olabilir. Düşük borç, yüksek ticari alacak ve stok devir hızına sahip, parasal varlıkları yüksek, değişken maliyetlerinin ağırlıkta olduğu şirket ve sektörler ise enflasyon muhasebesinden negatif etkilenebilir" diyor.

"ŞİRKET VE SEKTÖR DİNAMİKLERİ DE DİKKATE ALINMALI"

Şirket finansallarının enflasyonun etkilerinden arındırılması maksadıyla uygulanan enflasyon muhasebesinin, şirketlerin mali yapılarında olumlu ya da olumsuz etkilere yol açabileceğinin altını çizerek "Ancak şirket ve sektör dinamikleri de yatırım kararı verirken dikkate alınmaya devam edilmeli. Özellikle enflasyon muhasebesi kapsamında parasal varlık, borçluluk, parasal olmayan varlıklar, stok devir hızı gibi kriterlerden sadece bir ya da birkaçına bakarak şirketin enflasyon muhasebesinden olumlu ya da olumsuz etkileneceği kesinleştirilmemelidir" açıklamasını yapıyor.

Bircan; Aksu Enerji, Anel Elektrik, Batı Çimento, Biotrend Çevre ve Enerji, Bizim Mağazaları, Doğanlar Mobilya, İzmir Demir Çelik, Koç Holding, Kontrolmatik Teknoloji, Lokman Hekim Sağlık, Pasifik GYO, Pınar Su, Sabancı Holding, Sasa Polyester, TAB Gıda, Tetamat Gıda, Vestel Elektronik, Yeşil GMYO ve Zorlu Enerji hisselerinin enflasyon muhasebesinden olumlu etkilenebileceğini ve portföylere eklemek üzere takip edilmesi gerektiğini söylüyor.

"OLUMLU OLMAMIZI DESTEKLEYEN FAKTÖRLER AĞIR BASIYOR"

Yılın birinci ve ikinci yarısında hem küresel hem de yurtiçi piyasalar tarafında iki farklı senaryonun gözlenebileceğini belirten Yatırım Finansman araştırma departmanı; küresel tarafta, ilk yarı yavaşlamanın ve enflasyonda katılık riskinin ön planda olduğu, ikinci yarı ise olası faiz indirimlerinin risk iştahını desteklediği süreçlerin gerçekleşebileceğini düşünüyor. Gelişmiş ülke merkez bankalarının gevşeme döngüsüne geçme konusunda beklenenden daha sabırlı bir tutum sergilemelerinin gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye hareketlerinin seçici seyretmesine neden olabileceğini düşünen Yatırım Finansman araştırma departmanı yetkilileri, 2024 yılında hisse senedi piyasasına yönelik şu değerlendirmeyi yapıyor:

"Türkiye özelinde beklenen dezenflasyon süreci başlayana kadar belirsizlikler ön planda kalmaya devam edebilir; ancak, ekonomi yönetiminin mevcut duruşunu sabır ve kararlılıkla sürdürmesi durumunda Türkiye'nin dipten dönüş hikayesiyle emsal ülkeler arasında en pozitif ayrışanlardan biri olabileceğini öngörüyoruz. Hisse senedi piyasasında 2024 yılında sıkı para politikası yakın vade için şirket kârları üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor, fakat piyasa için olumlu olmamızı destekleyen faktörler ağır basıyor. Bu kapsamda henüz değerlemelere yansımadığını düşündüğümüz ülke risk primindeki iyileşme ve düşen uzun vadeli faizler, dezenflasyon sürecinin başlaması ile birlikte hisse senedi ve TL tahvillerin değerinin birlikte yükselebileceğine yönelik beklenti, yurtiçi yerleşiklerin hisse sahipliğinin halen çok düşük olması ve neredeyse tarihi düşük yabancı sahipliği, düşük hane halkı borcuna sahip dirençli hane halkı profilinin, iç talepte keskin bir daralma riskini azaltıyor oluşu ve 2Y'24'ten itibaren küresel toparlanma teması ile birlikte ihracat ve emtia fiyatlarında artış beklentisi en önemli konu başlıkları olarak sıralanabilir."

"YILSONU HEDEFİMİZ 11.400"

2024 sonu itibarıyla BIST-100 hedeflerinin yüzde 47 yükseliş potansiyeli ile 11.400 olduğunu da belirten Yatırım Finansman araştırma departmanı yetkilileri, tahminlerinin 2024'te yüzde 25'lik toplam kâr artışına işaret ettiğini söylüyor. (Finansallar için yüzde 20 ve finansal olmayan şirketler için yüzde 27) Araştırma listesindeki şirketler için 2024T F/K çarpanının 4.8 gibi düşük bir değerlemeye işaret ettiğini de kaydederek "Bankalar ve holdingler hariç, listemizin F/K çarpanı ise 2024T için 6.3 seviyesindedir. Bankacılık sektörü için ise 2024T F/K çarpanını 3.0 olarak hesaplıyoruz. Öte yandan mali kesim hariç borsada işlem gören şirketler 2023/4Ç döneminden itibaren enflasyon muhasebesini uygulamaya başlayacak, 2022 yılı rakamları da revize olacak. Bu durum kâr beklentilerinde bazı belirsizliklere neden olabilir. Ayrıca artan blok satışlar vb. riskler ile piyasa likiditesinin zayıflama riski de oluşabilir. Jeopolitik gerilimler artabilir ve piyasa beklentileri üzerinde bir miktar baskı oluşturabilir" diyor.

"TOFAŞ, ENKA İNŞAAT, TAV, VAKIFBANK, MİGROS VE EREĞLİ"

Tüm bu veriler ışığında Tofaş Oto, Enka İnşaat, Tav Havalimanları, Vakıfbank Migros ve Ereğli'yi model portföye ekleyen Yatırım Finansman araştırma departmanı, Koç Holding ve Kardemir'i çıkarttığını söylüyor.

Eşit ağırlıklı model portföyün geri kalan bileşenlerinin ise Yapı Kredi, Türk Telekom, Turkcell, Sabancı Holding, Emlak Konut GYO, Pegasus, Petkim ve Reysaş GMYO'ya ait olduğunu belirtiyor. Model portföy 2023'te yüzde 101 getiri sağlarken, aynı dönemde BIST-100'e göre relatif getirinin yüzde 48 olarak gerçekleştiğini kaydederek "Turcas Petrol, Aydem Enerji ve Sun Tekstil'i araştırma kapsamına dahil ediyoruz. Turcas Petrol (hedef fiyat 49.0 TL) enerji ve perakende sektörlerine çok düşük çarpanlar ile yatırım fırsatı sunarken, Aydem Enerji (hedef fiyat 45.0 TL) tamamı yenilenebilir en büyük enerji üretim portöyüne sahip şirket olarak yapmakta olduğu kapasite artışları ve artmasını beklediğimiz kapasite kullanım oranları ile yüksek faaliyet kar artışı potansiyeli taşıyor. Sun Tekstil ise (hedef fiyat 25.0 TL) Türkiye'nin AB pazarına coğrafi yakınlığından yararlanan ve yüksek katma değerli kumaş işini genişleterek büyüyen lider moda tedarikçisi olarak dikkat çekiyor" açıklamasını yapıyor.

"Biotrend, enflasyon muhasebesi uygulamasında pozitif etkilenecek"

Mehmet Bilal BİRCAN / InvestAZ Araştrıma ve Strateji Birim Müdürü

BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ: 2023 yılı üçüncü çeyrek finansallarında cirosunu yıllık yüzde 80.1 ve FAVÖK'ünü yüzde 84.6 oranında artıran Biotrend Enerji'nin FAVÖK ve net kâr marjlarında artış gözlemledik. Diğer yandan parasal varlıkları ile ticari alacaklarının görece düşük olması, duran varlıklarının öz kaynaklarının yaklaşık beş katı olması şirketi enflasyon muhasebesi kapsamında pozitif etkileyecek etkenler arasında sıralanmakta. Ayrıca düşük stok devir süresi ile toplam yükümlülüklerinin de öz kaynakların yaklaşık altı katına denk gelmesini, Biotrend Enerji için enflasyon muhasebesi uygulamasında pozitif etkileyebilecek faktörler arasında görmekteyiz. Ülke kapsamında büyümenin yanı sıra bölgesel büyüme ve inorganik büyümeye de odaklanan Biotrend Enerji için 12 aylık dönemde yüzde 49.6 yükseliş potansiyeli ve 27.60 TL hedef fiyat ile önerimizi 'AL' şeklinde belirledik.

DOĞANLAR MOBİLYA: Ulaşılabilir fiyatlarla modern tasarımlı mobilya üretimi ve satışı yapan Doğanlar Mobilya, 2023 yılı üçüncü çeyreğinde satışlarını yıllık yüzde 73.3 artırmıştı. Kâr marjları tarafında artışın devam ettiği Doğanlar Mobilya'nın ticari alacaklarının ve stok devir hızının düşük olmasının yanı sıra öz kaynaklarının yaklaşık 2.3 katı olan duran varlıkları ve toplam yükümlülükleri açısından da enflasyon muhasebesinden olumlu etkilenmesini bekliyoruz. Ek olarak yaygın satış noktaları, genişleyen ürün yelpazesi, büyüyen online satışlar ve e-ticaret kanalları ile esnek üretim modeli şirkete rakipleri karşısında avantaj sağlıyor. Enflasyon muhasebesi ve kendi iç dinamikleri dikkate alındığında Doğanlar Mobilya için 12 aylık dönemde yüzde 31.8 yükseliş potansiyeli ve 12.15 TL hedef fiyat ile önerimizi 'AL' şeklinde belirledik.

KONTROLMATİK: 2023 yılı üçüncü çeyreğinde satışları ile net kârlılığını yıllık bazda güçlü artıran Kontrolmatik'in FAVÖK tarafında sert düşüş dikkat çekse de enflasyon muhasebesi kapsamında değerlendirildiğinde enflasyon düzelmesinden pozitif etkilenebilecek şirketler arasında değerlendiriyoruz. Parasal varlıkları ile ticari alacakların görece düşük ve duran varlıklarının öz kaynakların yaklaşık 2.3 katı olması enflasyon muhasebesi karşısında şirketi pozitif etkileyebilecek faktörler arasında. Ayrıca Kontrolmatik'in toplam yükümlülüğünün öz kaynakların yaklaşık üç katı olduğu dikkate alındığında Kontrolmatik için 12 aylık dönemde yüzde 55.4 yükseliş potansiyeli ve 376.0 TL hedef fiyat ile önerimizi 'AL' şeklinde belirledik.

Colendi Menkul Değerler'den yatırımcıya özel bilgi ağı

Fintek platformu olan Colendi'nin bağlı kuruluşu Colendi Menkul Değerler, sermaye piyasasında yatırımcılara sunduğu araçlara yenilerini ekledi. Şirket bu kapsamda dijital ödeme ve finansal hizmetler platformlarına entegre olarak yatırımcılara sunduğu finansal yatırım araçlarına, kullanıcılarına sağladığı haber akışı ve analizlerin yanı sıra, başta YouTube kanalı ve diğer sosyal medya araçları ile doğru karar alma altyapısını güçlendirerek yatırım deneyimini dönüştürmeyi hedefliyor.

Sundukları yeni faydaları değerlendiren Colendi Menkul Değerler Genel Müdürü Tuna Çetinkaya, "Amacımız sadece finansal işlemleri kolaylaştırmak değil, aynı zamanda yatırımcılara bilinçli ve doğru stratejik kararlar almaları için gerekli altyapıyı sağlamak" diyor.

Colendi Menkul Değerler olarak en çok kullanılan dijital ödeme ve finansal hizmet platformlarından Paycell üzerinden yatırımcılara sundukları hizmetler ile ön plana çıktılarını belirten Çetinkaya, "Colendi'nin uluslararası stratejik iş birlikleri sayesinde bu platformların kullanıcıları, Borsa İstanbul'un yanı sıra, küresel teknoloji devlerinin yer aldığı dünyanın piyasa değeri en yüksek borsası olan NASDAQ'a ve dünyanın en büyük borsası olan New York Borsası'na erişebiliyor. Yatırımcılar bu platformlarda işlem gören tüm şirketlerin paylarını ve TEFAS'ta işlem gören yatırım fonlarını Colendi Menkul Değerler teknolojisi sayesinde kolaylıkla ve güvenle alıp satabiliyor.

Colendi Menkul Değerler'in dinamik haber akışı ve analizlerine şirketin internet sitesinden, gündem değerlendirmelerine ise şirketin YouTube kanalından erişilebiliyor. Colendi Menkul Değerler olarak yeni başlattığımız çevrimiçi akademisi, yatırımcıların finansal kavramlar ve araçlar konusundaki bilgilerini derinleştirebilmeleri için sürekli güncellenen ve zenginleşen bir dizi kaynak sunarak, karar verme altyapılarını güçlendirmeyi amaçlıyoruz" açıklamasını yapıyor.

Aksa Enerji, Senegal'de bir ilke imza atıyor

Aksa Enerji, Senegal'in Saint Louis şehrinde 255 MW kurulu güçte yeni bir doğal gaz kombine çevrim santralinin kurulumu için çalışmalara başladığını açıkladı.

Sekiz ülkedeki 13 santral yatırımıyla 2 bin 700 MW'tan fazla kurulu güce sahip Aksa Enerji, grup şirketlerinden Aksa Global Investments B.V.'nin bağlı ortaklığı NDAR Energies SA'nın Senegal'in Saint Louis şehrine 255 MW kurulu güçte yeni bir doğal gaz kombine çevrim santralinin finansmanı, kurulması, işletilmesi ve sahip olunmasına yönelik çalışmalara başladığını bildirdi.

Aksa Enerji, NDAR Energies SA'nın hali hazırda Senegal Cumhuriyeti'ne ait elektrik kurumu Senelec ile imzalanmış olan 25 yıllık euro'ya endeksli sözleşmenin tarafı olduğu ve bu sözleşme kapsamında kurulacak santralde üretilen elektriğin 25 yıl süreyle euro'ya endeksli fiyattan garantili olarak Senelec'e satışının gerçekleştirileceğini paylaştı.

Yeni yatırım hakkında konuşan Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Cemil Kazancı, Aksa Enerji'nin globalleşme yolculuğuna başladığı Afrika kıtasının şirketin "Sürdürülebilir Yüksek Büyüme" ve "Globalleşme" stratejisinin önemli bir bileşeni olduğunu belirterek, "Uluslararası araştırmalar 2025 yılında Afrika'nın nüfusunun Çin ve Hindistan'ı geride bırakacağını, 2040 yılına kadarki süreçte de dünya nüfusuna eklenecek her iki kişiden birinin Afrika kıtasından olacağını gösteriyor. Biz Aksa Enerji olarak Afrika'nın enerji arz güvenliği ihtiyacını erken evrede keşfedip 2017 yılında Gana santralimizle ticari üretime başladık. Bugün Afrika kıtasında dört ülkede kurulu 546 MW kapasitemiz bulunuyor. Gana Kumasi ve 2026 yılı içerisinde ticari üretime başlamayı planladığımız Senegal Saint Louis yatırımlarımızla Afrika kıtasındaki kurulu gücümüzü iki kat artırarak 1,151 MW seviyesine çıkaracağız" dedi.

Aksa Enerji'nin Senegal'in Saint Louis şehrinde kurup, 25 yıl süreyle işleteceği 255 MW kurulu güce sahip olacak doğal gaz çevrim santralinin, ülkenin kendi ürettiği doğal gaz ile elektrik üreteceği ilk santral olacağını da hatırlatan Kazancı, "Santral kurulum çalışmalarına hızla başlayacağız. Küresel ölçekte ülkelerin enerji arz güvenliklerine ve enerji dönüşümlerine katkı sunabilecek projeleri yakından takip ediyoruz" açıklamasını yaptı.

YEO, ABD'de güneş enerjisinden elektrik üretecek

Yenilenebilir enerji ve enerji teknolojileri markası YEO, Romanya ve İtalya'da ki projelerinden sonra ABD'de Georgian Power Company ile 62 MWp kapasiteli güneş enerji santrali yatırımı için şirket kurduğunu açıkladı. YEO'nun iştiraki YEO Enerji Yatırımları, projenin inşaat, mühendislik ve devreye alma işini de anahtar teslimi üstlenecek

Georgia Eyaleti yerel elektrik dağıtım ve perakende şirketi olan Georgian Power Company ile 2044 yılına kadar geçerli elektrik alım sözleşmesinin imzalanması için süren görüşmelerin 2024'ün ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Yenilenebilir enerjide hedef büyüten YEO, ekim ayında Romanya'da 18,5 MWp kapasiteli güneş enerjisi santralini (GES) üretime almıştı. YEO, geçtiğimiz günlerde de İtalya'nın Bressana bölgesinde kurulu gücü 7,4 MWp olan GES projesi yatırımına başladığını açıklamıştı.

YEO Teknoloji CEO'su Tolunay Yıldız, yenilenebilir enerjide 2030 yılına kadar 1 GW kapasite hedeflediklerini belirterek şu bilgilendirmeyi yaptı: "YEO olarak dünyanın farklı coğrafyalarındaki ofislerimiz ve iş yapma kabiliyetimizin yanında teknoloji geliştirici ve yatırımcı kimliğimizle de büyüyoruz. Yenilenebilir enerji alanında global oyuncu olma yolunda ABD pazarında yeni adımlar atmaktan dolayı mutluyuz."

BORSA ŞİRKETLERİNDE NELER OLUYOR?

DOĞU ARAS ENERJİ: Doğu Aras Enerji'nin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Aras Elektrik Perakende Satış, Ocak 2024 dönemi için 336,000 MWh yeni enerji satışı anlaşması imzalandığını bildirdi.

BOĞAZİÇİ BETON: Boğaziçi Beton, Kalyon İnşaat ile 250 milyon TL tutarında hazır beton üretimi ve tedarikine ilişkin sözleşme imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yaklaşık yüzde 5'ine karşılık geliyor.

KONTROLMATİK: Kontrolmatik, Aksa Enerji bağlı ortaklığı Aksa Enerji Talimarjan ile 10,9 milyon dolar tutarında sözleşme imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yaklaşık yüzde 18'ine karşılık geliyor.

NETAŞ: Netaş Telekomünikasyon, Turkcell İletişim Hizmetleri ile 6,75 milyon dolar tutarında Telco Cloud Server sipariş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yaklaşık yüzde 4.4'üne karşılık geliyor.

TAV HAVALİMANLARI: Tav Havalimanları'nın Aralık ayı yolcu sayısı yıllık yüzde 20 artışla 5,6 milyona ulaşırken, iç hatlar yolcu sayısı yüzde 23 ve dış hatlar yolcu sayısı ise yüzde 16 artış gösterdi. Toplam yolcu sayısı aynı zamanda 2019 yılı Aralık ayının yüzde 30 üzerinde gerçekleşti. Kümülatif olarak Ocak-Aralık döneminde toplam yolcu sayısı yüzde 22 artışla 95,5 milyona yükseldi. Aynı dönemde iç hat yolcu sayısı yüzde 25 ve dış hatlar yolcu sayısı ise yüzde 17 yükseldi.

TRABZONSPOR: Trabzonspor sermayesinin 1 milyar TL'den yüzde 150 oranında bedelli olarak 1,5 milyar TL artışla 2,5 milyar TL'ye yükseltilmesine karar verildi.

VBT YAZILIM: VBT Yazılım, Türkiye'de yerleşik bir banka ile 2,8 milyon dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığı bildirildi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yüzde 6.9'una karşılık geliyor.

METEMTUR: Metemtur sermayesinin 54 milyon TL'den yüzde 100 oranında bedelli olarak 54 milyon TL artışla 108 milyon TL'ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

MATRİKS BİLGİ DAĞITIM: Matriks Bilgi Dağıtım sermayesinin 26,8 milyon TL'den yüzde 50 oranında bedelsiz olarak 13,4 milyon TL artışla 40,2 milyon TL'ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

ANADOLU ISUZU: Anadolu Isuzu sermayesinin 84,0 milyon TL'den yüzde 200 oranında bedelsiz olarak 168,0 milyon TL artışla 252,0 milyon TL'ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

ICU GİRİŞİM: ICU Girişim sermayesinin 41,55 milyon TL'den tahsisli olarak 27,95 milyon TL artışla 69,5 milyon TL'ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

ANADOLU EFES: 2023 yılında Anadolu Efes'in konsolide bira hacmi yıldan yıla yüzde 5 artarak 35.7mhl'ye ulaştı. Yılın son çeyreğinde Anadolu Efes Türkiye bira hacmi yüzde 2 büyürken, yurtdışı taraf Rusya yüksek büyümenin etkisi yüzde 15.4 ile kayda değer bir büyüme kaydetti. Sonuçların akabinde Anadolu Efes 2024 beklentilerini de paylaştı. Yönetim, 2024'te Türkiye bira hacminin sabit kalmasını beklerken, yurt dışı tarafta hafif bir yükseliş bekliyor. Bira FAVÖK marjında ise aşağı risklerle beraber 200bps düşüş öngörülüyor.

THY: Türk Hava Yolları'nın aylık trafik verilerine göre, Aralık ayında toplam yolcu sayısı yıllık bazda yüzde 10.1 artışla 6,1 milyona ulaştı. İç hat yolcu sayısı yıllık yüzde 6.5 artışla 2.1 milyon yolcu olurken, dış hat yolcu sayısı yüzde 12 artışla 4.05 milyon yolcuya yükseldi. Aralık 23'te toplam kapasite yıllık bazda yüzde 19.4 artarak 19.8 milyar km'ye ulaşırken, uluslararası kapasite aynı dönemde yıllık bazda yüzde 20.5 arttı. Doluluk oranı geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 81.6'ya kıyasla Aralık 23'te 1.8 puan azalarak yüzde 79.8'e geriledi. Doluluk oranları yurtiçinde yüzde 78.5 iken yurtdışında yüzde 80 seviyesinde gerçekleşti. Kargo tarafında ise hacim yıllık bazda yüzde 16 artarak 159.7 bin ton olarak gerçekleşti. Kümülatif verilere göre, toplam yolcu sayısı 2023 yılında yüzde 15.2 artışla 82.6 milyon yolcu olurken, uluslararası yolcu sayısında yüzde 14, iç hat yolcu sayısında ise yüzde 15 artış kaydedildi.

Öte yandan Türk Hava Yolları 5 adet Boeing 737 - 9 MAX'ı yere indirdi. Alaska Havayolları'na ait bir 737-9 MAX uçağında yaşanan teknik sorunun ardından Federal Havacılık İdaresi, 6 Ocak'ta bir Acil Uçuşa Elverişlilik Direktifi yayınlayarak etkilenen uçakla aynı konfigürasyona sahip tüm 737-9 uçaklarının denetlenmesini istedi. Diğer uluslararası havayollarına benzer şekilde, Türk Hava Yolları da sayısı beş olan 737- 9 MAX filosunu yere indirdiğini duyurdu. Uçaklar, denetimler tamamlandıktan sonra hizmete geri dönecek. Eylül 2023, itibarıyla Türk Hava Yolları'nın filosunda beş adet B737-9 MAX dahil olmak üzere 429 uçak bulunuyor.

ARD GRUP: ARD Grup, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açılan ihalede 217,5 milyon TL + KDV tutarında iş alındığını bildirdi.

BÜLBÜLOĞLU VİNÇ: Bülbüloğlu Vinç; yüzde 85 bağlı ortaklığı olan Bülbüloğlu Çelik'in 9,15 milyon euro + KDV tutarında iş sözleşmesi imzaladığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A hasılatının yüzde 25.6'sına karşılık geliyor.

CW ENERJİ: CW Enerji, 1.02 milyon dolar ve 3.05 milyon dolar tutarında iki iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Toplam tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yüzde 1.9'una karşılık geliyor.

LDR TURİZM: LDR Turizm, 85.7 milyon TL tutarında 107 adet yeni araç satın aldığını bildirdi. Şirketin 2023 yılında filosundaki toplam araç adedi 3 bin 356'ya yükseldi.

SAY YENİLENEBİLİR ENERJİ: Say Yenilenebilir Enerji, Dongkuk S&C'ye daha önce verdiği tekliflerin tek seferde onaylandığını bildirdi. 1.08 milyon euro tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yüzde 6.8'ine karşılık geliyor.

TUREKS TURİZM: Tureks Turizm, müşterisi olan Eren Holding ile personel taşıma sözleşmesini 24 ay süreli olarak uzattı. Sözleşme tutarı 192.8 milyon TL olarak açıklandı. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yüzde 10.9'una karşılık geliyor.

TÜPRAŞ: Tüpraş, RUP ünitesinin periyodik bakımının Mart 2024'te başlayacağını duyurdu. Şirket, ünitenin yaklaşık üç ay süreyle kapatılmasının planlandığını ve bunun FAVÖK'e etkisinin yaklaşık 196 milyon dolar olacağını belirtti. Duruş teknik olarak her beş yılda bir gerekli olduğundan düzenli bir süreçte yapılıyor.

ASELSAN: Aselsan, yurtdışında bir müşterisi ile 21.4 milyon dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yüzde 2'sine karşılık geliyor.

CVK MADEN: CVK Maden, yüzde 96.2 oranında bağlı ortaklığı olan Hayri Ögelman Madencilik'in halka arzı için çalışmalara başlanacağını bildirdi.

EGE PROFİL: Ege Profil, Ocak ayı içerisinde pay başına brüt 0.91 TL temettü ödeme kararı aldı.

BİZE ULAŞIN