Türk kurye robotlar Dubai yolcusu

Avrupa’nın ilk ticari robot kuryesi Delivers.ai, Ocak ayı başından itibaren Maslak bölgesinde 500’den fazla teslimat gerçekleştirerek son testlerini tamamladı. Delivers.ai robotları şimdi Dubai yolcusu. İngiltere’den de talep var.
11.03.2021 15:36 GÜNCELLEME : 27.04.2021 12:40

ÜRÜN DİRİER / Pandemiyle artan kurye ihtiyacı üzerine, yapay zeka ile geliştirilmiş robot kurye üretimine başlayan İstanbul Maslak merkezli , Avrupa'nın ilk otonom teslimat robotu firması oldu. Delivers.ai robotları Dubai Ulaştırma Bakanlığı izni ile yakında, Dubai'nin Silikon Vadisi olarak bilinen bölgesinde yemek teslimatlarında kullanılmaya başlanacak. İngiltere'den de talep alan robotlar, 2021 başından itibaren Maslak bölgesinde 500'den fazla deneme teslimatı gerçekleştirdi. Mart ayında yerleşkesinde, ardından İstanbul'da kaldırım altyapısı uygun birkaç pilot bölgede kullanılmaya başlanacak.

AVRUPA'NIN İLK TESLİMAT ROBOTU

Elektrik Elektronik Mühendisi ve bilgisayar mühendisi Oral Yiğitkuş tarafından, pandemide artan kurye ihtiyacı üzerine 7 ay önce kurulan Delivers.ai, Avrupa'nın ticari faaliyete başlayan ilk teslimat robotu firması oldu. Robotların İstanbul içinde kullanılabilmesini sağlayacak gerekli regülasyonlar için T.C Ulaştırma Bakanlığı ve yerel yönetimler ile görüştüklerini aktaran Ali Kutay Yaralı, "Ocak başından itibaren Maslak bölgesindeki restoranlarla ortaklaşa 500'den fazla teslimat gerçekleştirdik. Mart ayında İTÜ Arı Teknokent yerleşkesinde kullanılmaya başlanacak. Yerleşkeye gelen siparişler girişte kurye robot tarafından teslim alınarak, siparişi veren kişiye iletilecek" dedi. Robotların İstanbul şehir içinde de ilk olarak kaldırım altyapısı uygun olan birkaç pilot semtte kullanıma gireceğini ifade eden Yaralı şunları aktardı:

YOLLARDAN VERİ TOPLAYACAK

"İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği verilerine göre pandemi boyunca Türkiye genelinde 160 kurye kaza sonucu yaşamını yitirmiş. Tüketicinin hızlı servis beklentisi ve trafikte karşılaşılan koşullar malesef motosiklet kazalarına yol açıyor. Delivers.ai robotlarımız ile hedefimiz teslimat ekosistemine yapay zeka ile katlı sağlamak. Robotumuz yol üzerinde karşılaşabileceği engelleri tanıyarak yön değiştirebiliyor, trafik ışıklarına göre hareket ediyor. Ayrıca yollardaki çukur, tümsek gibi kusurları da analiz ederek yerel yönetimlere veri akışı sağlayacak. Özellikle engelli vatandaşlarımız için kaldırımların optimize edilmesi için veri toplayacak. Yapay zeka ve görüntü işleme destekli otonom sürüş, otonom navigasyon, obje algılama, engelden kaçma ve filo yönetimi algoritmaları ile kaldırımlardaki, bisiklet yollarındaki, park, kampüs ve meydan gibi alanlardaki daha birçok veriyi ve görüntüyü toplama imkanına sahip. Bu konuda anlık olarak yerel yönetimlere, belediyelere ve devletlere veri akışı ve bildirim sağlama kapasitesine sahip."

DUBAİ'DE MARKET ZİNCİRİ İLE ANLAŞTI

Avrupa'da teslimat robotu çalışmalarının şu an için akademik düzeyde olduğunu, ticari faaliyete geçen bir firma bulunmadığını ifade eden Yaralı, Avrupa'nın ilk ticari otonom robot teslimat firması olduklarını belirterek, "Pandemiye kadar Dubai'de bir finans kuruluşunda yöneticilik yapıyordum. Pandeminin ardından İstanbul'a döndüm ve üniversite arkadaşım ile beraber teslimat robotu çalışmalarına başladık. Kısa süre önce Dubai Ulaştırma Bakanlığı ile görüştük. Yerel market zinciri Choithrams ile anlaşmaya vardık. Dubai basınında da yer aldık. Robotlarımız ilk olarak Dubai'nin Silikon Vadisi olarak bilinen Internet City bölgesinde kullanılmaya başlanacak. İngiltere'den de bir bulut mutfak platformundan talep aldık, görüşmelerimiz devam ediyor" diye konuştu.

ÜRETİM MANİSA VE BURSA'DA

2021 başında ABD'de teslimat robotlarının kullanımıyla alakalı yasa düzenlemenin yapıldığını, buna göre robotlar, scooter'lar ve yayaların kaldırım kullanımı konusunda aynı kategoride yer aldıkları bilgisini de veren Yaralı, "Biz de Ulaştırma Bakanlığımız ile gerekli regülasyonlar için görüşmelere başladık. Üretim konusunda Manisa ve Bursa'daki otomotiv yan sanayiciler ile çalışıyoruz ve bu konuda yerliliğe önem veriyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN