Yerli ‘’ teknolojisi

Türkiye’nin ilk ‘yerli teknolojili lityum iyon batarya’ üretim ekibi, TÜBİTAK’tan aldığı destek ile çalışmalarına başladı. Başta havacılık, otomotiv ve uzay sektöründe kullanılmak üzere, yüzde 100 yerli lityum iyon batarya üretimi için gerekli teknolojik altyapıyı geliştirmek üzere çalışıyorlar.
17.03.2021 12:45 GÜNCELLEME : 27.04.2021 12:41

ÜRÜN DİRİER / Dronlar, elektrikli araçlar, İHA'lar, yenilenebilir enerji depolama sistemleri ve mobil telefonlar başta olmak üzere bugün hayatın her aşamasında lityum iyon pillere ihtiyacımız var. Türkiye'nin ilk 'yerli teknolojili ' üretim ekibi, TÜBİTAK'tan aldığı destek ile çalışmalarına başladı. Başta havacılık, otomotiv ve uzay sektöründe kullanılmak üzere, yüzde 100 yerli lityum iyon batarya üretimi için gerekli teknolojik altyapıyı geliştirmek üzere çalışıyorlar.Türkiye'nin ilk 'yerli teknolojili lityum iyon batarya' üretim ekibi, TÜBİTAK'ın Ocak ayında açıklanan '1501 Sanayi Ar-Ge Destek Programı' kapsamında aldığı destek ile çalışmalara başladı. 'ten Doç. Dr. ve İstanbul Üniversitesi Teknoparkı Entertech'ten elektrik-elektronik yüksek mühendisi öncülüğünde başlatılan "Enerji Depolama-İleri Özelliklere Sahip Elektrik Enerjisi Depolama Teknolojileri" projesi kapsamında, yerli lityum iyon batarya üreterek, ülkemizin bu alandaki dışa bağımlılığının azaltılması hedefleniyor.

Öncelikli hedef: Otomotiv ve havacılık

firmasının kurucusu elektrik-elektronik yüksek mühendisi Tolga Baykal şunları aktardı: "Dronlar, elektrikli araçlar, İHA'lar, yenilenebilir enerji depolama sistemleri ve mobil telefonlar başta olmak üzere bugün hayatın her aşamasında lityum iyon pillere muhtacız. Genel olarak batarya uygulamaları 2015 yılında 60 milyar dolarlık bir pazar oluştururken, 2025 yılına kadar bu pazarın 90 milyar doları aşması bekleniyor. Hem akıllı şehir, hem havacılık ve uzay, hem de savunma sanayindeki yeni nesil teknolojilere olan bağımlılığın artmasıyla, lityum iyon pil pazarı da dünyada büyük bir ivmeyle büyümekte. Şu an bu pazarı domine eden, Çin, Güney Kore ve Japon firmaları. Proje kapsamında ana hedefimiz, lityumca zengin batarya hücreleri ve yeni nesil batarya yönetim kontrol sistemleri tasarlayarak ülkemizin bu alandaki dışa bağımlılığını azaltmak. Öncelikli hedefimiz havacılık, otomotiv ve uzay çalışmaları için kapasitesi, ömrü ve şarj hızı artırılmış batarya hücreleri ve yeni nesil batarya yönetim sistemleri üretmek."

Yüzde 100 yerli teknoloji

Hedeflerinin 3 yıl içerisinde lityum iyon bataryaların ülkemizde üretilebilir teknolojik altyapısını hazırlamak olduğunu ifade eden Enwair firmasının kurucu ortağı Doç. Dr. Neslihan Yuca ise, "Türkiye'de yeni nesil lityum iyon batarya üreten firmaların olmamasından dolayı, sektör fazla gelişememiş durumda. Yerel üreticiler ihtiyaç duyduklarında, bu batarya türünü ya ithal etmekte veya teknolojiyi ve malzemeleri dışarıdan alarak, yani teknoloji transferiyle üretme yolunu tercih etmekte. Biz hammadde ve teknoloji seviyesinden başlayarak bu bataryaları yüzde 100 yerli olarak üretebilmek adına çalışıyoruz. TÜBİTAK tarafından da destek alan bu çalışmamız ile, enerji sektöründe yerel bir güç haline gelmeyi amaçlamaktayız. Türkiye'de sadece yerli mobil telefonların üretimi için bile yıllık 3 milyon adet lityum iyon bataryaya ihtiyaç duyuluyor. Bu da bu bataryaları yerli olarak üretmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" dedi.

BİZE ULAŞIN