Turizmde yeni projelerle büyüyor

Ailesinin üçüncü kuşak temsilcisi olan turizm yatırımcısı İsmet Öztanık, şehir otellerini Avantgarde Urban, Kapadokya ve Yalıkavak’taki otellerini ise Avantgarde Refined adıyla hizmete sunacak. 13 milyon dolarlık yatırımla Kapadokya’da martta açılacak otel, sanat merkezi gibi olacak. Öztanık, yeme-içme sektöründe de iddialı.
18.11.2023 13:36 GÜNCELLEME : 20.11.2023 00:01

PARA RÖPORTAJ/ ÖZLEM KAPAR BAYBURS Otelcilik sektöründe deneyim ve bilgi birikimini aile geleneği olarak gören Avantgarde Collection'ın kurucusu İsmet Öztanık, henüz 24 yaşındayken hayata geçirdiği markasını her geçen yıl daha da yukarı taşıyor. 15 yıla varan büyüme yolculuğunda Lucis Global çatısı altında birçok markayla aksiyon alan Öztanık, yeni yatırımlarıyla da fark yaratıyor. Sadece ülkemizde değil yurtdışında da yeni konseptleriyle beğeni topluyor.

Avantgarde Collection, ülke turizminde önemli bir konuma sahip; halihazırda İstanbul'da Levent, Şişli ve Taksim'in yanı sıra Bodrum Yalıkavak'ta otelleri bulunuyor. Grubun en yeni oteli de kültür turizminin kalbi Kapadokya'da olacak. Gelecek yıl ilkbaharda mart ayında misafirlerini ağırlamaya hazırlanan bu yeni otel, 50 'cave' odasıyla ve yine kendi markası olan 'Ace' restoranıyla hizmet verecek. Öte yandan dünyanın en prestijli restoran değerlendirme sistemi Michelin Guide'a giren bir Türk markayla da iş birliğine hazırlanıyor. Otelde ayrıca bölgenin dokusuna uygun SPA ve wellness deneyimleri de yer alacak. Öztanık, bu yeni otelin yatırım maliyetini 13 milyon dolar olarak açıklıyor.

Bir yandan yeni otelin açılışına hazırlanırken diğer yandan da Yalıkavak'taki oteli yenilemeye alan İsmet Öztanık ile konaklama sektöründeki büyüme yolculuğunu ve yeni projelerini konuştuk.

-Öztanık Ailesi otelcilikte bir marka; üçüncü kuşak bir temsilci olarak Avantgarde da sizin markanız… Bu yolculuğu en başından özetler misiniz?

Aile olarak ticaret geçmişimiz 1960'lı, otelcilik geçmişimiz ise 1990'lı yıllara dayanıyor. Kanıyla, canıyla ticaretten gelen bir aile olarak girdiğimiz bu sektörün gelişimine adım adım tanık olup katkı sunduk; köklü bir otelcilik deneyimimiz var.

Babam Lütfi Öztanık, halen demir, çelik, kömür ve emtia ticareti alanlarında faaliyet gösteren Özmetal'ın başında. Rahmetli dedem Haşim Öztanık'tan bu yana gelen ticari geçmişimizde edindiğimiz birikimleri, zaman içinde otelcilik sektörüne aktaran bir ailenin mensubuyum.

Turizme girdiğimiz 1990'dan Avantgarde Collection'ın 2009'da Levent'te açılan ilk oteline kadar olan süreçte; otelciliği 'tüccar' zihniyetiyle yapıyorduk. Avantgarde Collection ile birlikte bambaşka bir boyuta geçtik; şu an geldiğimiz noktada sadece kendi mülkiyetlerimizi işleten bir marka olmanın ötesine geçtik. Beş otelimizin dördünün mülkiyeti bize ait, Şişli'dekinde işletmeci olarak hizmet veriyoruz. İstanbul'da imza sürecinde olduğumuz üç ayrı lokasyondaki otelin işletmesi için de görüşme halindeyiz.

En baştan itibaren Türkiye'den dünyaya açılan bir otel markası çıkarma misyonu ile hareket ediyoruz. İlk otelimiz Avantgarde Collection Levent'ten sonra, Talimhane'de yer alan yine ailemize ait olan oteli Avantgarde standartlarında yeniledik. Sonra Bodrum Yalıkavak'taki otelimizi açtık ve orada sadece konaklama değil, restoranıyla da öne çıkan bir konsept yarattık. Gezi Parkı'nın yanındaki bir oteli bir süreliğine markamızla işlettik. Yalıkavak'taki toplam gelirimiz yüzde 50 konaklama, yüzde 50 restoran şeklinde dengelenmiş durumda.

-Yalıkavak'taki otelden biraz daha detay verebilir misiniz? Nasıl bir deneyim söz konusu?

2012 yılından bu yana hizmet veren Avantgarde Refined Yalıkavak'ta bir yaşam tarzı yarattık. Ev rahatlığında bir tesis dizayn ettik; girdiğiniz andan itibaren bütün ihtiyaçlarınızın terzi işi karşılandığı bir konsept bu.

Şu anda otelimizi yeniliyoruz, neredeyse baştan yaratılıyor demek yanlış olmaz, gelecek yıl nisanda açılacak. Maliyeti 3 milyon euro'yu bulacak gibi gözüküyor.

-Peki, Kapadokya'daki nasıl bir otel olacak?

Beşinci otelimiz olacak Avantgarde Refined Kapadokya Caves, bölge standartlarına göre büyük bir tesis olacak; 50 tane 'cave' odası var. Tıpkı Yalıkavak'taki otelimiz gibi bir yaşam alanı şeklinde dizayn ediyoruz. Otelin içinde 12 ayrı mahal var; 50 oda tabii ki otelin can damarı olacak, ama açık ve kapalı davet ile yeme-içme alanlarıyla da bölgedeki otellerden farklı olacak. Restoranı için Michelin Guide'a girmiş Türk mutfaklarımızdan biriyle görüşüyoruz. Bölgede az bulunan SPA ve wellness deneyimi de olacak; SPA sektörünün önde gelen markası 'SPA Soul' ile bölgenin dokusuna uygun bir şekilde tasarlamak üzere anlaştık.

Kapadokya, dünyada eşi benzeri olmayan bir açık hava müzesi; ancak ne yazık ki halen turizmde hak ettiği değeri göremiyor. İşte biz de ona layık çok özel bir tesis yapmak için çalışıyoruz. Sadece otel görevi görmeyecek etkinlik, eğlence, yeme-içme ve dinlenme için de tercih edilecek.

-Bu oteli kimden aldınız?

Burası yerel bir aile oteli olarak işletiliyordu, bir markayla iş birliği falan yoktu. Bahçesi çok geniş bir alan olması bizi cezbetti. Baştan aşağı yeniliyoruz, mülkiyetiyle birlikte 13 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz.

-Nasıl bir açılış planlıyorsunuz?

Yurtiçi için ayrı, yurtdışı için ayrı çok özel açılışlar planlıyoruz. Sürprizlerimiz olacak! Avantgarde Refined markamızın tanıtımını bu lansmanla yapacağımız için çok önem veriyoruz.

-Avantgarde Collection markasıyla başka hangi projeleriniz var? Yurtdışına açılma çalışmalarınız ne aşamada?

Avantgarde Collection markasının kapsamını genişletmek ve gayrimenkul projelerini de dahil etmek üzere kurulan çatı markamız Lucis Global, 2012 yılından bu yana faaliyetlerine devam ediyor. Lucis, babam Lütfi Öztanık, kardeşim aynı zamanda CEO'muz olan Cenk ve benim ismimizin baş harflerinin birleşmesinden oluşuyor. Otelciliğin içinden acaba ne gibi değerler ortaya çıkabiliriz diye çalışıyoruz. Bu bağlamda hizmet sektöründe katma değerli ortaklıklara yön verebilecek bir girişim sermayesi şirketi de kurduk: Lucis Initiative (Girişim). Lucis Girişim bize birçok oyun alanı sağladı; içinden çok marka çıkardık. Lucis Catering; Avantgarde Catering, ACE Restaurant & Lounge, Ace On The, Lucis Hospitality Management, Soluto markalarımızdan bazıları. Avantgarde Collection, hem yerel hem de uluslararası pazarda genişlemeyi hedefliyor.

Yurt dışına gelince, Londra bizim ikinci evimiz. İki ayrı İngiltere yatırımımız var. Bir tanesi İngiltere'nin en büyük metrekareli food market zinciri Market Halls. Hedefimiz Market Halls'u dünyanın farklı ülkelerine götürmek, bu yönde dünyadan talepler de geliyor. Ayrıca Türkiye'de ayakları üzerinde duran, lezzetiyle ve konseptiyle farklılık yaratmış markaları da Market Halls ile İngiltere pazarına sokmak için görüşmelerimiz devam ediyor. Bir de Eski Yer var; Ege restoranımız. Yalıkavak'tan getirdiğimiz bu markayı İstanbul'a taşıdık, ilk şubesinin kapılarını Yeniköy'de açtı ve daha da büyüyecek. Yurtdışına açılma konusunda iki koldan faaliyetlerimiz var; biri marka danışmanlığı, diğeri de farklı segmentlerde markaları ülkemize taşımak. Gastronomi markalarıyla çalışıyoruz; sadece 'fine dining' değil genel kitleye hitap eden markalarımız da var.

-Konaklama sektöründe yatırımcı ve işletmecilik dışında ne gibi yatırımlarınız var?

Lucis Girişim altında sektörel birikimlerimizi konaklama sektöründe farklı alanlara yönlendiriyoruz. Soluto Tesis Yönetim Hizmetleri ve Guestology iştiraklerimiz var; her ikisi de yenilikçi misafir ağırlama sanatıyla koordine bir şekilde işleyen felsefelere sahipler. İstanbul'un imza projelerinde ismimiz mevcut. Global markaların ülkemizde hizmet verdiği bu pazarda 'Biz de varız!' diyoruz. Önemli projeleri bünyemize kazandırabildik. Bu yıl itibarıyla Soluto Tesis Yönetim Hizmetlerimizi Özbekistan'a taşıyarak uluslararası bir adım da atmış olduk. Özbekistan, gelişmekte olan bir turizm pazarı ve ülkemizle iyi ilişkilerinin olduğu bir dönemdeyiz. Taşkent'le giriş yaptık ve daha da fazlasına niyetimiz var.

Bir başka markamız da 2018 yılında kurduğumuz Assembly Buildings. Burada konaklama sektöründeki deneyimimizi 'office hospitality' alanına taşıdık. Ortağımız Yiğit Şatıroğlu ile değerli bağlantılar kurarak ofis yönetimi yapıyoruz. Yiğit Bey'le uluslararası otelcilik ve gayrimenkul sektörlerinden gelen deneyimlerimizi birleştirerek bir A takımı kurduk, an itibarıyla İstanbul ve Ankara'da faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 22 bin metrekare alan Assembly'nin yönetimi altında. Birçok yerli ve yabancı ofise ev sahipliği yapıyoruz. Oraya da çok yakında bir yurtdışı yolu gözüküyor.

-Konaklama ve ağırlama sektöründe neredeyse her kolda varsınız, peki tur operatörlüğü veya acentecilik düşünmüyor musunuz?

O ayrı bir alameti farika! Çok yakın acenteci dostlarımızla çalışıyoruz, bu alana girmeye gerek duymuyoruz. Öte yandan turizmde benim bir de önemli bir temsil görevim de var. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın iletişim ajansı olan Turizm Geliştirme Ajansı'nın (TGA) Marmara Bölgesi'nden sorumlu İcra Kurulu üyesiyim. Türkiye markasını dünyaya tanıtıyoruz. Her bölgeden ve turizmin her dalından temsilcilerle kol kola çalışmaktan büyük onur duyuyorum.

"İki ayrı segmentte hizmete hazırlanıyoruz"

Avantgarde Collection markamızın içinde iki ayrı segment oluşumuna gittiğimiz bir dönemdeyiz. Şehir otellerimizi Avantgarde Urban altında toplarken yeni açacağımız Kapadokya ve yenilediğimiz Yalıkavak otellerimizi ise Avantgarde Refined adıyla misafirleri ile buluşturacağız. Refined bizim premium, Urban da şehir otelleri markamız olacak.

"Kapadokya'yı çağdaş sanat haritasına dahil edeceğiz"

Mimarımız Efe Aydar'la çok iyi bir sinerji yakaladık; odalarımız birer sanat eseri gibi tasarlanıyor. Doğaya saygılı olmasına da özen gösteriyoruz. Otelimizi adeta bir sanat galerisi gibi; sergi ve etkinlik alanları olacak. Kapadokya'yı çağdaş sanat haritasına dahil edecek bir tesis vaadi ile geliyoruz. Önemli küratörler ve sanatçılarla görüşmelerimiz sürüyor.

"Yalıkavak'a dünya markaları getirdik"

Yalıkavak'taki otelimize geçen yaz Londra merkezli bir restoran markasını getirdik: The Counter. Çok keyifli bir sezonu geride bıraktık. Ayrıca buraya yeni bir uluslararası Pan Asya mutfağı da kazandırmak üzereyiz. Kapadokya'da kartlarımızı ise daha büyük açacağız, Michelin Guide'a giren bir Türk markasını otelimize almak istiyoruz.

Ödüllü mimarlarla çalışıyor

Turizm yatırımcısı İsmet Öztanık "Hem Yalıkavak'taki yenilemede hem Kapadokya'daki inşaatta ödüllü Türk mimarları ile çalışıyoruz. Kapadokya'da Efe Aydar Stüdyo, Yalıkavak'ta Wangan Stüdyo ile iş birliği yaptık" diyor.

BİZE ULAŞIN