“Önceliğimiz üçüz dönüşüm olacak”

2024 sektör beklentilerini açıklayan Türk Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, Yeşil Mutabakat'ın gereklerine yönelik çalıştıklarını belirtti. Yücelik, “2024 yılında sektörel önceliğimiz, insanı da içine alan yeşil ve dijital dönüşüm yani üçüz dönüşüm süreci olacaktır” dedi.
08.01.2024 15:02 GÜNCELLEME : 09.01.2024 00:01

2024 yılının rotasını çizerken 2023 yılında yaşadığımız depremin hem toplumsal hem de ekonomik etkilerini göz önünde bulundurmak gerektiğini belirten Türk Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, "Sektörün içinde bulunmayanlar için beton ve çimento, toprağı alıp işlemek kadar basit görünürken, biz sanayiciler, bu üretimin oldukça karmaşık, zor ve hassas birçok süreçten oluştuğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle, ülkemizin tekrar benzer felaketler yaşamaması için, her zaman uluslararası standartlara uygun ve her daim denetlenebilir çimento üretimini birinci öncelik olarak görüyoruz.

Sektörümüze gelecek olursak, Türk çimento sektörü, Avrupa'nın lideri, dünyanın beşinci büyük üreticisi, aynı zamanda dünyada ikinci büyük ihracatçı konumunda yer alıyor. Sektörümüz 100'den fazla pazara hizmet veriyor. 119 milyon tona eşdeğer çimento kapasitesine sahip olan sektörümüzde, Türkiye geneline yayılan 56 entegre ve 21 öğütme olmak üzere toplam 77 fabrikada üretim yapıyoruz. Bu rakamın yüzde 94'ünü TÜRKÇİMENTO üyeleri temsil ediyor" dedi.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 10.4 ARTIŞ

TÜRKÇİMENTO üyeleri olarak 2023 yılı Ocak-Eylül döneminde çimento üretimde, geçen yıla oranla yüzde 10.4 oranında, yine aynı dönemde önceki yıla göre iç satışlarda yüzde 20.1 artış yaşadıklarına da değinen Yücelik şunları aktardı:

"Artan işgücü maliyetleri ve enerji kalemiyle bir nebze de olsa dengelemeye çalıştığımız maliyetlerimiz için Ocak-Kasım 2023 döneminde 18,1 milyon ton ihracat gerçekleştirdik. Zira çoğunlukla iç tüketime konu olan çimento, maliyetinin yaklaşık yüzde 80'ine varan oranda ithal edilen enerjiyle üretilebilen bir ürün.

2024'te deprem bölgesinin yeniden inşası ve kentsel dönüşüm sürecinin hızlanmasıyla iç pazarda 2023'e oranla yaklaşık yüzde 3 ile 5 oranında artış bekliyoruz. İhracat tarafının ise 2023 yılı performansıyla benzer şekilde klinker ve çimento toplamında yaklaşık 20 milyon ton seviyesinde olacağını öngörüyoruz.

Orta Vadeli Plan ve Kalkınma Planına da baktığımızda 2024 yılında, başta altyapı olmak üzere ciddi yatırımlar yapılacağını düşünüyoruz ve bu yatırımların sektörümüzü bu sene ve sonraki dönemde iç piyasa ağırlıklı olarak hareketlendirmesini bekliyoruz.

Sektörümüz; istihdam, yatırım, ihracat, alt yapı, teknolojik ilerleme ve sürdürülebilirlik faaliyetlerinde uyguladığı çalışmalarla bölgesel ekonomilere ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaya 2024 yılında da devam edecek. Sektörümüzün esas konusu da İklim Kanunu ve Ulusal Emisyon Ticaret Sistemi olacak."

"HEDEFİMİZ DÜNYADA ÖNCÜ OLMAK"

Çimento sektörü olarak yeşil mutabakata uyum, alternatif yakıt ve hammadde kullanımı, enerji verimliliği konularındaki başarılarıyla da dünyada öncü olmanın başlıca hedefleri arasında yer aldığını aktaran Yücelik sözlerini şöyle tamamladı:

"Hesaplarımıza göre 2022 yılında 1,6 milyon ton atık kullanarak enerji ihtiyacımızın yüzde 10.1'ini alternatif yakıttan elde ettik. İhtiyacımız olan mevzuat ve altyapı yatırımlarıyla bu rakamı en üst seviyelere çıkarmak için sektör olarak 2024 yılında da çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Sektörümüz Yeşil Mutabakat'ın gereklerini ve karbon salınımını engellemenin yollarını uzun yıllardır biliyor ve bu alanda önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar 2024 yılında artarak devam edecek. Buradan yola çıkarak, 2024 yılında sektörel önceliğimiz, insanı da içine alan yeşil ve dijital dönüşüm yani üçüz dönüşüm süreci olacaktır. İklim Kanunu'nun Meclisten çıkmasıyla başlayacak süreçte belirlediğimiz karbon yol haritasıyla sektör olarak katkımız durmadan devam edecektir."

BİZE ULAŞIN