Kimin ne kadar parası var?

Dünyaca tanınmış pek çok popüler isim, ne kadar zengin olduklarıyla merak konusu. Biz de biraz zenginin malı, züğürdün çenesi araştırması yapalım dedik. Not: Ünlü milyarder iş adamlarını listemize almadık.
07.06.2022 23:08 GÜNCELLEME : 08.06.2022 00:01

ALEV RİGEL Dünyaca tanınmış pek çok popüler isim, ne kadar zengin olduklarıyla merak konusu. Biz de biraz zenginin malı, züğürdün çenesi araştırması yapalım dedik. Not: Ünlü milyarder iş adamlarını listemize almadık.

Barack Obama (70 milyon $)

ABD'nin ilk Afrikalı-Amerikalı başkanı unvanını elinde bulunduran Obama, 2017'de 20 milyon dolarlık servete sahipti. İki dönem başkanlık yaptıktan sonra 2009 sonrası anılarını bir kitapta topladı. Ülkenin prestijli bölgesi Cape Cod'da, 29 dönümlük bir arazi üzerine kurulu evi ve bahçesiyle halen 70 milyon dolarlık bir zenginliğe ulaşmış durumda. 2020'de yayınlanan "A Promised Land" (Vaat Edilmiş bir Toprak) adlı kitabı, Amerikalılardan hayli ilgi gördü. Kitabı, sesli olarak da piyasalarda.

Bernie Sanders (3 milyon $)

Joe Biden'ın ABD başkanı seçilmesinden sonra Beyaz Saray'daki görevi devralma töreninde sempatik hareketleriyle tüm dünya kamuoyunun dikkatini çeken Sanders, ilginç örgü yün eldivenleriyle de gündem olmuştu. Kendisi, Vermont eyaleti Burlington kentinin belediye başkanı olarak görev yaptığı 2016 yılından beri tanınıyor. US News and World Report dergisi tarafından 1987'de "En iyi belediye başkanı" seçilen Sanders, dört dönem görevde kaldıktan sonra ABD Senatosu'na girmişti. "Buradan Nereye Gidiyoruz?" adlı kitabı ve fotoğraflarının satışından elde edilen 1.8 milyon doları hayır kurumlarına bağışladı.

Joe Biden (9 milyon $)

ABD'nin mevcut başkanı, Obama görevden ayrıldıktan sonra evine trenle gitmesiyle kamuoyunun dikkatini çekmişti. Oysa çalışma hayatı boyunca bunu hep yapıyordu. Kendini orta-halli bir siyasetçi olarak göstermişti. Gerçekten de Biden, Senato'nun en az kazanan birkaç üyesinden biriydi (Senato, 100 üyeli). Şansı yaver gitti ve Trump'ın dört yıllık başkanlık döneminden sonra Demokratların adayı olarak seçimlere katıldı ve kazandı. Evlendiğinde babasının hediye ettiği bir Corvette otomobili, Delaware eyaletindeki mütevazı evi ve yıllık gelirleriyle küçük çaplı bir milyoner olmayı başardı.

Jay Leno (450 milyon $)

Gece geç saatlerin önemli TV isimlerinden biri de Jay Leno'ydu. İlk kez NBC'de boy gösterdiğinde, fazla sükse yapamadı. Değişik programlar denedi, Hollywood'da ikinci derece rollerde oynadı ve 2004 yılında şov dünyasını bıraktığında yarım milyar dolara yakın bir servetin sahibi olmuştu. Aynı zamanda iki yüzden fazla otomobil, motosiklet, kamyon, traktör, otobüs, uçak ve parçalarından oluşan zengin bir koleksiyonu olan Leno, Las Vegas'ta gösteriler de yapıyor.

Rachael Ray (100 milyon $)

Yemek sofrasından zenginlik çıkarmayı en iyi bilen televizyon aşçısı. Kendisi şef değildi. New York'ta bir restoranda garsondu. Ama güzel, sempatik, akıllı, cana yakın, güler yüzlü, sıcak, içten bir karakterdi. Yaptığı kolay, pratik ve lezzetli yiyeceklerle Amerikan mutfaklarına girmeyi başardı. Öyle ki, rating'inin yüksek olduğu yıllarda kendisine haftada dokuz program birden yaptırıyorlardı. Mutfak tutkusu, evinin yanmasına bile neden oldu ama ne önemi var? O bir mülti milyoner.

Greta Thunberg (1 milyon $)

İsveç'ten bir muhalif. Babası aktör, annesi opera sanatçısı. Ama kendisi çok farklı bir yol izledi. O, çevreci olacaktı. Oldu da. 2018'de 15 yaşındayken başlattığı çevre koruma konuşmaları, eylemleri onu bütün dünyada tanınan bir aktivist haline getirdi. Asperger sendromlu olduğundan annesi, konserlere gitmiyor, Greta'ya bakıyordu. Bir milyon dolarlık servetinin, anne-baba parasıyla ilgisi yok. Serveti de bir tahmin. Daha fazla da olabilir, daha az da (Asperger sendromu, otizme benzer bir gelişim bozukluğudur. Kişi, başkalarıyla iletişim kurmakta zorlanır).

Rafael Nadal (220 milyon $)

İspanyol tenis oyuncusu. Tek erkeklerde 209 hafta boyunca dünyanın bir numarası olarak kalmayı başardı. Ama bu rakam, rekor değil. 21 kez de Grand Slam yaptı. Grand Slam, tenisçinin bir yılda dört büyük tenis turnuvasını da kazanmasına deniyor. Bunlar; Wimbledon, Fransa Açık (Roland Garros), Avustralya Açık, ABD Açık. Kendisi ayrıca 24 yaşındayken Grand Slam yapan en genç tenisçiydi. Halen 35 yaşında. Unutkanlığı, az kalsın bir Grand Slam'ine mal olacaktı. Avustralya Açık finaline gelirken, kimlik kartını otelde unutmuş, onu tanıyamayan yetkililer kendisini korta almamıştı. Sonra yanlış düzeltildi tabii.

Roger Federer (550 milyon $)

İsviçre'nin en güzel, en lüks evinin ona ait olduğu söyleniyor. Basel doğumlu Federer, 310 hafta dünyanın bir numarası olmasıyla tanınıyor. 20 Grand Slam'i var. Son zamanlardaki sakatlıkları nedeniyle turnuvalara katılamadı ve 41'inci sıraya kadar düştü. Yardımseverliğiyle de ünlü. 2003'te kurduğu Roger Federer Vakfı, yoksulların yiyecek, barınma ve temel ihtiyaçlarını karşılıyor. Aynı zamanda UNICEF elçisi. Adına pullar bastırıldı. Bir caddeye de adını verdiler. Hayranlarının merak ettiği bir konu var. O da 2003'te Wimbledon'ı kazandığında kendisine hediye ettikleri Juliette adlı ineği ne yaptığı.

Alexandria Ocasio-Cortez (100 bin $)

ABD'de 2019'da Demokratik Parti'den New York temsilcisi olarak Kongre'ye girdi. Milyoner değil ama en genç Kongre üyesi. Aynı zamanda bir aktivist. Seçildikten sonra makam odasına dans ederek gitmesiyle akıllarda kaldı. Daha sonra da Başkan Trump'a kafa tutmasıyla. Kısaca AOC olarak bilinen 32 yaşındaki Ocasio-Cortez, ailesinin Porto Riko'lu olması nedeniyle sataşan Trump'a, "Ben ABD doğumluyum. Sen kendi karına bak" demişti (Trump'ın eşi Melania, Slovenya asıllı).

Cristiano Ronaldo (500 milyon $)

Portekiz'de Nacional takımında oynarken Sporting'e transfer olduğunda 18 yaşındaydı. Bu transferden hiç para almamıştı. Bugün, dünyanın en zengin, en pahalı futbolcusu. Yapılan ince hesaplar, servetinin bir milyar doları aştığını gösteriyor. Futbolun yanı sıra, reklamlardan, sponsorlardan ve katıldığı sayısız etkinlikten kazandığı para ile 20'şer milyon dolara iki tane Gulfstream özel jet sahibi bile oldu. Çok kazanıyorsanız, harcamanız da çok oluyor. Mal varlığının ve banka hesabının yarım milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Halen 37 yaşında.

Lionel Messi (450 milyon $)

Keçi, kim? Messi mi, Ronaldo mu? İngilizce'de keçi demek olan "goat" kelimesi, aynı zamanda bütün zamanların en büyüğü anlamına gelen "Greatest of All Time" kelimelerinin de baş harfleri. Lionel Messi, çocukluğunda zor zamanlar geçirmiş. Uzun zaman, hastalıklarla boğuşmuş. Bu nedenle milyoner bir futbolcu olduktan sonra bir çocuk hastanesine, 2.5 milyon dolar civarında bağış yapmıştı. Halen Fransa'da Paris Saint-Germain'de oynayan Arjantinli forvet, 34 yaşında.

Carlo Ancelotti (50 milyon $)

Pek çok başarılı teknik direktör varken neden İtalyan Carlo Ancelotti'yi seçtik? Çünkü kendisi, Avrupa'nın beş büyük liginde, çalıştırdığı takımları şampiyon yapan tek teknik direktör: İngiltere (Premier League), Fransa (Ligue 1), Almanya (Bundesliga), İtalya (Serie A), İspanya (La Liga). Son şampiyonluk sevincini İspanya'da Real Madrid'le yaşadı. En zengin teknik direktör değil. En zengini, Atletico Madrid'in Arjantinli teknik adamı Diego Simeone: 120 milyon dolar.

Kylie Jenner (700 - 900 milyon $)

Kardashian hanedanının en genç milyarderi. Kendisine ait bir kozmetik şirketi var. Hazırladığı kozmetik takımlarından ilk yıl 15 bin adet sattı, ikinci yıl 500 bin. Modellik de yapan Jenner, 24 yaşında. Sosyal medyada en çok takip edilen kişi. 21 yaşındayken medya tarafından milyarder olarak gösterilmişti. Ama biraz abartıldığı ortaya çıktı. Los Angeles'ta doğdu, Kanada'nın Toronto kentindeki bir şovda adı duyulmaya başladı. Eski elbiselerini açık artırmalarda satıp, gelirini çocuk hastanelerine bağışlamasıyla da tanınıyor.

Ronnie O'Sullivan (9 - 12 milyon $)

İngiliz bilardosu snooker'ın "roket" lakaplı kralı ve dünya bir numarası. Adeta bu oyunu oynamak için doğmuş. 2 Mayıs'ta yedinci Dünya Şampiyonluğu'nu kazanarak, bu unvanı elde eden en yaşlı (46 yaşında) oyuncu oldu. Halen snooker'ı bırakmış olan Stephen Hendry'nin yedi dünya şampiyonluğu rekoruna da ortak oldu. Bir rekoru daha var. Bir frame'de masadaki bütün topları hep kırmızı-siyah oynayarak pot yapıp maksimum 147 sayısına ulaşmak, bütün oyuncuların hayali. O'Sullivan, 15 kez 147 yapmış bir oyuncu. Dahası var. 1997'deki 147'yi, 5 dakika 8 saniyede tamamlamıştı ("Frame" adı verilen her oyun, genelde 20-50 dakika sürüyor).

BİZE ULAŞIN