Evde kalınca büyüdü

El yapımı ürünlerin satıldığı global pazar yeri Etsy, pandemide evde vakit geçiren kadın sayısının artmasıyla yüzde 71 büyüdü.
20.04.2021 15:08 GÜNCELLEME : 27.04.2021 11:41

Yaşam tarzı, iş yapış şekilleri ve tüketici alışkanlıklarında ciddi değişikliklere sahne olan Covid-19 pandemisi, e-ticaret sektöründeki ürün kategorilerini de etkisi altına aldı. Karantina ve kısıtlamalarla birlikte evde vakit geçirme sürelerinin artması sektöre yönelimi ileri seviyelere taşırken, pazar yerlerinde el yapımı ürünler yükselişe geçti. Dünyanın en çok tercih edilen küresel pazar yerlerinden farklılaşarak el yapımı ürünlerin satışına odaklanan 'nin işlem hacminde de önemli bir büyüme kaydedildi. 2020 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen büyümenin yıllık bazda yüzde 71 seviyesinde olduğu belirtiliyor.

4 milyon Etsy satıcısının yüzde 81'i kadın

.com Ekip Lideri Yiğit Tuna'nın verdiği bilgiye göre; birçok pazaryerine göre daha dinamik bir envanteri olan Etsy platformu, ortaya çıkan yeni pop kültür öğelerine ya da sosyal ihtiyaçlara kolaylıkla adapte olabiliyor ve bu durum platformu tüketicilerin de tercihi haline getiriyor. Etsy'de yer alan satıcıların önemli bir bölümünün el yapımı ürünler satan küçük girişimciler olduğuna dikkat çeken Yiğit Tuna, platformun değişen tüketici taleplerine hızlı bir şekilde yanıt verebilmesinin önemi bir avantaj olduğunu söylüyor: "Birçok pazaryerine göre daha dinamik bir envanteri olan platform, ortaya çıkan yeni pop kültür öğelerine ya da sosyal ihtiyaçlara kolaylıkla adapte olabiliyor ve bu durum platformu tüketicilerin de tercihi haline getiriyor. Ana satış coğrafyalarını ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Kanada, Avustralya, Fransa ve Hindistan olarak tanımlayan Yüzde 81 oranında kadın satıcının aktif satış yaptığı Etsy'de mücevherattan çanta ve cüzdana, ev dekor ürünlerinden düğün ve parti malzemelerine, el yapımı ürünler başta olmak üzere muhtelif ürün gruplarının satışı gerçekleştiriliyor. 2020 yılında ortaya çıkan talep karşısında platform üzerinden 53 milyonun üzerinde maske satışının yapıldığı belirlendi."

Etsy'nin payı artıyor

2019'te ikinci en büyük satış kanalı zanaat fuarları ve canlı satış etkinlikleriyken Covid-19 pandemisi ile birlikte pek çok satıcının çevrimiçi kanallara yöneldiğini ve bu süreçte Etsy'nin payının çoğunlukta olduğunu belirten Yiğit Tuna Etsy verileri hakkında şu bilgileri veriyor: "Etsy satıcıları arasında yapılan 2021 anketi sonuçlarında yüzde 55 oranındaki satıcının çoklu kanallar üzerinden satış yaptığı ve Etsy'nin genel itibariyle birincil satış kaynağı olduğu ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 69'u Etsy mağazasını bir iş olarak görüyor, yüzde 97'si mağazalarını evlerinden işletiyor, yüzde 82'si gelecekte satış hacimlerini büyütmeyi hedefliyor, yüzde 65'i Etsy mağazasını gelir artırmanın bir yolu olarak başlattığını ifade ediyor. Tüm bu verilerin de gösterdiği gibi eBay ve Amazon gibi küresel pazar yerleri arasında alternatif ürün gruplarına odaklanarak özel bir yer edinen Etsy, dünyada en çok tercih edilen pazar yerleri arasındaki yerini giderek sağlamlaştırıyor."

Etsy'de nasıl başarılı olunur?

Tüm diğer e-ticaret mecralarında olduğu gibi Etsy'de başarılı bir işletme kurmanın yolu da doğru ürün tedariki ve üretimi ile başlıyor. Müşterilerin talep ettiği, rekabetin ise makul seviyede olduğu ürünlerin tespiti için satış yapılması planlanan ürün gruplarının ve buradaki rakiplerin hem müşteri hem de satıcı perspektifinden incelenmesi büyük önem arz ediyor. Etsy'de ürün sayfaları satıcıların ne kadar satış yaptığı ve hangi ürünlerinin nasıl yorum aldığı bilgisine yer veriyor. Satış yapmayı planladığınız ürün tiplerinde rakiplerin detaylı bir şekilde incelenmesi hem hangi ürünlere talep olduğunu hem de müşteriler hangi konularda şikayetçi, hangi konularda memnuniyet belirtiyorlar gibi ürünlere ait geliştirme alanlarını anlamak için oldukça önemli. Bu inceleme işlemleri manuel olarak yapılabileceği gibi yazılımlardan yararlanarak hız ve incelenen ürün sayısı artırılabiliyor.

BİZE ULAŞIN