700 milyar dolarlık hazır yiyoruz

Hazır yemek sektörü tüm dünyada hızla büyüyor. Türkiye’de tüketim harcamalarında en büyük payı gıda harcamaları oluşturuyor.
15.11.2021 11:21 GÜNCELLEME : 15.11.2021 11:22

Türkiye'de günümüzde hızla ivme kazanarak gelişme gösteren hazır yemek sektörü, gıda sektörünün en önemli alanlarının başında geliyor. Bu anlamda da ekonomi ve istihdamda öncü sektörler arasında yer alıyor. Özellikle de son zamanlarda artan ev dışı yeme-içme alışkanlıkları ve pek çok faklı alandaki kurumların hizmet talebi üzerine sektörün önemi giderek arttı. Dünyada sektörün toplam büyüklüğü 700 milyar dolara ulaştı. Türkiye'nin tüketim harcamalarının en büyük payını gıda harcamalarının oluşturduğuna dikkat çeken AşhanYönetim Kurulu Başkanı Şemsetdin Hancı, "Türkiye'de hazır yemek sektörü Avrupa'nın oldukça üzerinde" dedi.

Şemsetdin Hancı

Sektörün büyüklüğü 700 milyar dolar

Sektöre ilişkin açıklamalarda bulunan Şemsetdin Hancı, "Dünyada hazır yemek sektörü büyüklüğü 700 milyar dolar iken Türkiye'de 70 milyar TL'ye ulaştı. Sektöre baktığımızda, biz de firma olarak oldukça geniş bir hacme sahibiz. Bu anlamda, günlük toplam 350 bin, aylık toplam 9 milyon yemek üretimi yapıyoruz. 2022 yılında yüzde 30 oranındaki büyüme hedefimiz ile 750 milyon TL olan büyüklüğümüzü 1 milyar 300 bin seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda, yurt dışında Azerbaycan, Gürcistan ve İran'da kurulu şirketlerimiz bulunuyor. Önümüzdeki yıl içerisinde Romanya ve Rusya pazarına da girerek şirket kurmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN