DP World Yarımca, mercan köprüsünü yeniden canlandırıyor

DP World Yarımca'nın 'Sarı Mercanların Korunması Projesi' kapsamında ekimi gerçekleştirilen sarı mercanların ilk gözlemi Tavşan Adası’nda gerçekleştirildi.
21.06.2022 12:24 GÜNCELLEME : 21.06.2022 12:24

DP World Yarımca'nın 'Sarı Mercanların Korunması Projesi' kapsamında ekimi gerçekleştirilen sarı mercanların ilk gözlemi Tavşan Adası'nda gerçekleştirildi. Bu bölgede bulunan sarı mercanların, sualtı ekosisteminde hayati bir rol oynamasına karşın insan etkileşimi ve deniz sıcaklığındaki değişikliklerin neden olduğu zararlardan ötürü mercan popülasyonu yıllar içinde azalmış, geçtiğimiz yıl yaşanan yoğun müsilaj ise mercanların üzerini kapatarak nefes almalarını ve beslenmelerini engellediği için mercan ölümlerine yol açmıştı. DP World Yarımca, İstanbul Üniversitesi ve Deniz Yaşamını Koruma Derneği (DYKD) iş birliğiyle mercanların yakın izlenmesi, müsilajın temizlenmesi ve yeniden ekim ile bu hasarı tersine çevirmeye ve mercanları yeniden canlandırmaya başladı. Proje kapsamında Akdeniz ile Marmara Denizi arasında hayati öneme sahip sualtı mercan köprüsünün 2024 yılına kadar tamamıyla canlanması bekleniyor.

Proje kapsamında mercanları korumaya yönelik önlemlere ek olarak, gelecek nesilleri mercanların ekosistem için önemi konusunda eğitmeyi de üstleniyor. Bu eğitim programı kapsamında, çocuklara sualtı yaşamını öğretmek ve mercanların değerini ve onları korumak için atılması gereken adımları anlamalarına yardımcı olmak amacıyla Yunus Doli adında bir karakter yaratıldı. Yunus Doli okullarda öğrencilere mercanların önemini anlatacak

BİZE ULAŞIN