Sigara devi, Covid-19 için tütün aşısı geliştirdi!

Sigara devi British American Tobacco, tütün bitkisinden geliştirdiği Covid-19 aşısında klinik aşamaya geldi. Kâr amacı olmadan aşının üretimine başlayacak.
18.05.2021 10:44 GÜNCELLEME : 18.05.2021 10:47

Sigara devi British American Tobacco (BAT), aşı geliştirme çalışmalarında insan testlerine başlıyor. Tütün bitkisinden geliştirilen ve oda sıcaklığında saklanabilecek Covid-19 aday aşısının insanlar üzerinde gerçekleştirilecek Faz-1 ve Faz-2 aşamalarına geçiliyor. Tüm fazlar tamamlandığında şirket, haftada 3 milyon doza varan aşıyı kâr amacı olmadan üretime başlayacak.

BAT'nin Amerika'daki biyoteknoloji iştiraki Kentucky BioProcessing (KBP) tarafından tütün bitkisi bazlı teknoloji ile geliştirilen aday aşı, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayı alarak klinik deneylere geçen aşılar arasında yer almaya hak kazandı.

Haftada üç milyon doza varan aşı üretimi

Tütünün alternatif kullanımları üzerine Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veren BAT'nin biyoteknoloji iştiraki KBP'nin geliştirdiği Covid-19 aşı adayı (KBP-Covid-19; NCT04473690), dünya üzerinde klinik öncesi testleri geçmeyi başaran sınırlı sayıda aşıdan biri oldu. Faz-1 deney çalışmasına ise, 18-49 ve 50-70 yaşları arasında iki farklı yaş grubuna ayrılacak toplam 180 sağlıklı gönüllünün katılması planlandı. Faz-1 klinik testlerinin olumlu sonuçlanması durumunda Faz-2 çalışmaları için de düğmeye basılacak. Klinik öncesi tüm testlerin tamamlanması ile yasal düzenlemeler çerçevesinde haftada 3 milyon doza kadar ulaşabilecek bir aşı üretimi yapılması hedefleniyor.

Kâr amacı gütmeyen Covid-19 aşısı

Sürdürülebilirlik, yenilik ve bilime bağlılığı ile "Daha İyi Bir Gelecek" inşa etmeyi hedefleyen BAT'nin iştiraki KBP, Covid-19 aşısı çalışmalarının yanı sıra tütün bitkisini kullanarak dört değerlikli (dört suşlu) grip aşısı (KBP-V001; NCT04439695) üzerinde de hazırlıklarını sürdürüyor. Mevsimsel grip aşısının Faz-1 klinik çalışmalarının tamamlandığının müjdesini veren BAT Bilimsel Araştırma Direktörü Dr. David O'Reilly, hem Covid-19 hem de mevsimsel grip aşısı adaylarıyla insan deneylerine geçmenin oldukça önemli bir adım olduğunu paylaştı.

Dr. David O'Reilly

O'Reilly sözlerini şu şekilde sürdürdü: "BAT'nin tütün bitkisi teknolojisinden faydalanarak geliştirdiğimiz Covid–19 aşı çalışmalarına 2020 yılının Nisan ayında başlamıştık. Kısa sürede aldığımız yol, inovasyona ve bilime olan bağlılığımızın en büyük göstergesi. 'Daha İyi Bir Gelecek' inşa etmeye odaklanmış bir şirket olarak, tüm dünyayı etkisi altına alan bu mücadelenin çözümüne aşı çalışmalarımızla katkı sunmayı hedefliyoruz. Dünyanın hızlı değişimine uyum sağlamak amacıyla sürdürdüğümüz Covid-19 aşı çalışmalarında hiçbir kâr amacı gütmüyoruz.''

BAT İŞTİRAKİ KENTUCKY BIOPROCESSING (KBP) COVID-19 AŞISI ÖZELLİKLERİ

-KBP, bu aşı adayı çalışmaları için, Covid-19'un genetik diziliminin bir kısmını kopyalayarak immunoglobulin üretimi sağladı.

-Bu maddeyi hızlı büyüyen "nicotiana benthamiana" adlı tütün bitkisine aktaran şirket, immunoglobulin sayesinde bağışıklık sisteminin virüs, bakteri gibi patojenleri nötralize etmesini hedefliyor.

-Tütün bitkisi kullanılarak geliştirilen aşının, geleneksel yöntemlerde aylar süren zamanlar yerine 6 hafta gibi kısa bir sürede üretilmesi öngörülüyor.

-Genellikle soğuk ortam gerektiren geleneksel aşıların aksine oda sıcaklığında stabil kalıyor.

-En önemlisi, bu aşının tek bir dozuyla etkili bir bağışıklık sağlanması planlanıyor.

BİZE ULAŞIN