Dijital strese karşı siber spa

Rus siber güvenlik firması Kaspersky, kullanıcıların dijital stres ile başa çıkmalarına yardımcı olacak Cyber Spa platformunu duyurdu.
02.06.2021 15:21 GÜNCELLEME : 02.06.2021 15:21

Rus siber güvenlik firması , kullanıcıların dijital stres ve endişeyle başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlayan, çeşitli çevrimiçi rahatlama tekniklerini uygulayabilecekleri 'yı duyurdu. Günümüzde ders yapmaktan çalışmaya, çevrimiçi alışverişten ilişkilere kadar hayatımızın önemli bir bölümünü çevrimiçi topluluklarda geçiriyoruz. Bununla birlikte kişisel verilerimizi koruma konusunda sistemlere ve cihazlara daha iyi güvenebilmek, potansiyel endişe veya tükenmişliği önlemek için teknolojiyle olan ilişkimizde hala bazı şeyleri öğrenmeye ihtiyacımız var. Kaspersky, dijital refahın, özellikle yaşadığımız bu zorlu zamanda herkesin önceliği olması gerektiğine inanıyor. Sunduğu Cyber Spa platformuyla kullanıcıların daha az dijital stres yaşarken daha güçlü hissetmesini ve teknolojiden keyif almalarını sağlamayı amaçlıyor.

Blanquerna (Ramon Llull Üniversitesi) Psikoloji, Eğitim ve Spor Bilimleri Fakültesi Psikoloji Doçenti Berta Vall, şunları ifade ediyor: "Küresel salgın, insanların ruh sağlığı üzerinde büyük bir strese neden oldu ve kırılganlığımızı artırdı. Bu, Maslow'un piramidinde belirtildiği gibi temel olarak insani güvenlik ihtiyacımızın tehdit altında olmasından kaynaklanıyor. Dahası, sosyal faaliyetlerin azalması ve birçok insanın uzaktan çalışmaya geçmesi nedeniyle, daha az boş zamana ve işten kaynaklanan stresi azaltmak için daha az kaynağa sahip olduğumuz anlamına geliyor. Bu da tele sağlığın ve dijital araçların ruh sağlığımızı iyileştirmedeki rolünü artırıyor."

Cyber Spa platformunda kullanıcılara bazı rahatlama seansları sunuluyor:

"Sonsuz huzur" (bir dizi görsel-işitsel meditasyon)

"Ses terapisi" (fütüristik ses ile ses rahatlaması)

"Fitness selfie" (stres belirtilerini ve olumsuz duyguları gidermeyi amaçlayan bir dizi yüz egzersizi)

"Dijital stres topları" (dokunsal anti-stres meditasyonu)

Cyber Spa ziyaretçileri, ana sayfaya girdiklerinde o an kendilerine en çok fayda sağlayacağını düşündükleri aracı seçebiliyor veya genel stres seviyelerini bulmak için bir test uygulayabiliyor. Testin ardından platform en uygun sırayla bir dizi gevşeme tekniği sunuyor. Tüm prosedürler, kanıtlanmış kendi kendine gevşeme tekniklerine dayanıyor ve etkileri tekrarlanarak artırılabiliyor. Bunlara ek olarak; Jüpiter tekno, kara deliğin sonsuzluğu ve dost canlısı bir cyborg'un fısıltısı gibi bir dizi özel ses, Cyber Spa'nın "ses terapisi" tedavisi için özel olarak hazırlanmış.

BİZE ULAŞIN