2024 yılının en mutlu ülkeleri

Bu yıl listenin başı değişmedi. Finlandiya yedinci kez en mutlu ülke seçildi. ABD ve Almanya ise listeden düştü. Kosta Rika ve Kuveyt 12. ve 13. sıradan listeye girdi. Gelin en mutlu ülkelere yakından bakalım…
04.04.2024 21:31 GÜNCELLEME : 05.04.2024 00:01

PARA DÜNYA/ BURCU ALDİNÇ Finlandiya, üst üste yedinci kez, Dünya Mutluluk Raporu'nun Dünyanın En Mutlu Ülkeleri yıllık sıralamasında en üst sırada yerini aldı. Ülkeler, katılımcılardan mümkün olan en iyi yaşamın 10 ve en kötüsünün sıfır olduğu bir merdiven düşünmelerini ve ardından mevcut yaşamlarını bu ölçekte derecelendirmelerini isteyen Cantril merdiveni sorusuna verilen cevaplara göre hazırlanıyor.

Raporu yayınlayan Oxford Üniversitesi'ndeki Refah Araştırma Merkezi, raporun Cantril merdiveni sorusunu kullanmanın yanı sıra, raporda sıralanan 130'dan fazla ülkede kişi başı GSYİH, sosyal destek, sağlıklı yaşam beklentisi, özgürlük, cömertlik ve yolsuzluk oranı gibi değişkenleri de dikkate aldığını söylüyor.

Bu yıl listedeki ilk on ülke çoğunlukla değişmeden aynı kalırken, ilk 20 biraz daha farklılık gösterdi. Kosta Rika ve Kuveyt sırasıyla 12. ve 13. sıraya sıçrarken, ABD ve Almanya ilk 20'den düştü. ABD bu yıl 15 numaradan 23 numaraya geriledi.

Dikkat çeken unsurlardan biri ise en mutlu 10 ülkeden sadece Hollanda ve Avustralya'nın nüfusunun 15 milyonun üzerinde olması. Ayrıca ilk 20'de de sadece Kanada ve Birleşik Krallık'ın nüfusu 30 milyonun üzerinde.

FİNLİLERİ MUTLU KILAN UNSURLAR

Finlandiya, 7.741 puanla listede 1 numarayı aldı. Finli bir filozof ve psikoloji araştırmacısı olan Frank Martela'ya göre, Fin halkı güçlü bir topluluk ve akraba duygusuna sahip oldukları, başkaları için iyi işler yaptıkları ve kendileri için net bir amaç buldukları için mutlular.

Martela, verdiği demeçte," Finlandiya'nın dünyadaki en az mutsuz insanlara sahip ülke olduğunu söylemek daha doğru olur " dedi. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Daha İyi Yaşam Endeksi'ne göre Finlandiya, eğitim, iş-yaşam dengesi, çevre kalitesi, sosyal bağlantılar, güvenlik ve yaşam memnuniyeti açısından da ortalama bir ülkeden daha iyi performans gösteriyor.

Finlandiya'da doğumda beklenen yaşam süresi 82 yıl civarında, bu rakamın dağılımı ise kadınlar için 85 ve erkekler için 79. Finlandiya halkının güçlü topluluk duygusu, insanların yüzde 96'sının ihtiyaç duydukları anda güvenebilecekleri birini tanıdıklarına inandıklarını belirten OECD Daha İyi Yaşam Endeksi ile daha da kanıtlanmış.

DÜNYANIN EN MUTLU 10 ÜLKESİ

Listeye giren dünyanın en mutlu ülkesi ise sırasıyla şu şekilde:

  1. Finlandiya
  2. Danimarka
  3. İzlanda
  4. İsveç
  5. İsrail
  6. Hollanda
  7. Norveç
  8. Lüksemburg
  9. İsviçre
  10. Avustralya

***********

500 bin dolarlık yemek menüsü!

Siz de bir uzay aşığı ve bir gurme misiniz? SpaceVIP, stratosferde gurme mutfağın tadını çıkarma fırsatı sunuyor. Ancak bu arzu ancak büyük miktarda para harcamaya istekliyseniz yerine getirilebilir. Lüks uzay turizmi şirketi, Michelin yıldızlı Danimarkalı şef Rasmus Munk ile el ele verdi. Bu görev kapsamında, sadece altı kaşif, altı saatlik yüksek teknolojili bir uzay balonu gezisi boyunca Dünya atmosferinin yüzde 99'unun üzerinde bir yemeğin tadını çıkararak tarih yazacak.

Gelecek yıl piyasaya sürülecek olan gezinin bedeli ise 495.000 dolara mal olacak.

Yolculuktan elde edilen tüm kazançlar, bilim ve teknolojide cinsiyet eşitliğini teşvik eden Uzay Ödülü Vakfı'na bağışlanacak.

Gezi duyurulur duyurulmaz, birkaç kişi bunun bir parçası olmak için ilgilerini çoktan gösterdi ve nereye kaydolabileceklerini sordular bile…

*********

Hollywood'da şiddet var

Christine Quinn hayatımıza Selling Sunset isimli bir realite şovla girdi. Emlak danışmanı genç kadın ve arkadaşlarının yer aldığı şovda lüks malikaneler, şatafatlı hayatlar anlatılıyordu. Quinn evliliğini de yine şovun bir parçası olarak yaptı ve iş insanı Christian Dumontet ile dillere destan bir düğünle evlendi. Ama geçtiğimiz hafta Dumontet'in bornozlu, ayakları çıplak ve ters kelepçeli fotoğrafları basında yer aldı. İddiaya göre, Dumontet eşine saldırırken çocuğunun yaralanmasına sebebiyet vermişti. O kadar şatafat, aşk, büyük hediyeler ne oldu diye sormazlar mı şimdi… Demek ki neymiş, her realite şovda gördüğümüz mutluluk sahnelerine inanmayacakmışız.

**********

Bu konsept başka yerde yok

Gastronomi dünyası 'Yavaşladı, hayalet mutfaklara döndü' dense de her zaman ilerlemeye ve şaşırtmaya devam ediyor. Şimdi sizi başka hiçbir yerde eşi benzeri olmayan bir peynir restoranına götüreceğiz. Daha önce bantta dönen suşileri görmüşsünüzdür. Masanızın yanından geçiyor ve istediğinizi alıyorsunuz. Her tabağın bir rengi ve her rengin de bir fiyatı var. Sonunda tabaklara göre de hesap ödüyorsunuz. Londra'da ise bu konseptin peynirlisi hizmet veriyor. Mekanın adı, Pick and Cheese. Üstelik her peynirin yanında eşlikçi krakeri ve sosu da yer alıyor. 40'ın üzerinde farklı peynir çeşitleri var. Peynir sevenler için muhteşem bir konsept.

BİZE ULAŞIN