ABD’de ekonomik veriler yakından takip ediliyor

Ocak ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından PCE verisinin de yukarı yönlü bir sürpriz yapmasından endişe edilirken, açıklanan veri piyasadaki beklentiler paralelinde geldi.
05.03.2024 13:55 GÜNCELLEME : 07.03.2024 00:01

ONURCAN BAL/ Şubat ayının son haftasında ABD'de 2023/4Ç'e ilişkin büyüme verisi ile Fed'in yakından takip ettiği çekirdek PCE (kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi) rakamı açıklandı. 2023/4Ç'e ilişkin ilk okumada yıllıklandırılmış bazda yüzde 3.3 açıklanan büyüme verisi ikinci okumada yüzde 3,2'ye aşağı yönlü revize edildi. ABD ekonomisi, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,2, ikinci çeyreğinde yüzde 2,1 ve üçüncü çeyrekte yüzde 4,9 büyümü kaydetmişti. Son çeyrek rakamıyla birlikte nihai veri olmasa da 2023 yılı büyüme rakamı yüzde 2,5 olarak hesaplandı. Fed'in faiz artırımlarının gecikmeli etkisiyle önümüzdeki çeyreklerde yavaşlamanın beklendiği ABD ekonomisinin 2024 yılını resesyona girmeden yumuşak bir iniş ile tamamlayacağına ilişkin beklentiler piyasalardaki ana senaryo olarak korunuyor. Geçen hafta perşembe günü açıklanan ve haftanın en önemli veri akışını oluşturan çekirdek PCE rakamı aylık bazda yüzde 0,4 oranında artış kaydetti ve yıllık bazda yüzde 2,9'dan yüzde 2,8'e geriledi. Ocak ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından PCE verisinin de yukarı yönlü bir sürpriz yapmasından endişe edilirken, açıklanan veri piyasadaki beklentiler paralelinde geldi. Veri sonrasında yukarı yönlü bir sürpriz görülmemesine bağlı olarak haftanın ilk yarısında zayıf bir görünüm ortaya koyan küresel piyasalarda toparlanma çabası güç kazandı. Yeni ayda ise ABD'de tarım dışı istihdam rakamları piyasalar tarafından yakından izlenecektir. Hatırlanacağı üzere ocak ayı tarım dışı istihdam verisi 185 bin olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde 353 bin olarak açıklanmış ve aralık ayı verisi de yukarı yönlü revize edilmişti. İstihdam piyasasında bir miktar soğuma görülse de halen daha güçlü görünüm korunmaya devam ederken, son dönemdeki yukarı yönlü sürprizlerin ardından şubat ayı verisi Fed'e ilişkin beklentiler ve küresel risk iştahının seyri üzerinde belirleyici olacaktır. 8 Mart'ta açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde ise 6 – 7 Mart tarihlerinde Fed Başkanı Powell'ın ABD Temsilciler Meclisi ve ABD Senato'sunda gerçekleştireceği Para Politikası Yarıyıl Sunumu yakından izlenecektir. Powell'ın vereceği mesajlarda son dönemde ortaya koyduğu temkinli duruşu destekleyecek ifadelerin yer alacağını düşünüyoruz. Powell'ın yapacağı vurgular küresel çapta fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır.

AVRUPA MERKEZ BANKASI'NDAN FAİZ DEĞİŞİMİ BEKLENMİYOR

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) 7 Mart Perşembe günü gerçekleşecek toplantısı yeni ayın ilk önemli merkez bankası toplantısı olarak izlenecektir. Son haftalarda ECB üyelerinin açıklamalarında erken bir faiz indiriminin risklerine yapılan vurgular ve faiz indirimleri için yaz aylarının daha uygun olacağına ilişkin yönlendirmeler öne çıkıyor. Euro Bölgesi'nde cuma günü açıklanan şubat ayı öncü TÜFE verisi yıllık bazda yüzde 2,8'den yüzde 2,6 seviyesine ve çekirdek TÜFE de yüzde 3,3'ten yüzde 3,1 seviyesine geriledi. Piyasa beklentilerine kıyasla daha az bir düşüş gösteren öncü TÜFE rakamı da temkinli bir duruş ortaya koyan ECB üyelerini destekledi. Toparlayacak olursak, ECB'nin mart ayı toplantısında faiz oranlarında bir değişim beklenmezken, toplantı sonrasında ECB Başkanı Lagarde'ın açıklamaları önemli olacaktır. Piyasalardaki genel beklenti ise ECB'nin ilk faiz indirimine 2024 Haziran'da gideceği yönünde şekilleniyor.

FED'İN MART AYI TOPLANTISI KRİTİK

ABD'de son dönemde güçlü gelen ekonomik veriler, istihdam piyasasının gücünü koruması, ocak ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesi ve Fed üyelerinden gelen temkinli açıklamaların etkisiyle 2024 başından bu yana Fed'e ilişkin faiz indirim iyimserliğinin azaldığı bir süreç takip ediliyor. Geçen senenin son çeyreğinde aşırıya kaçan faiz indirim iyimserliğinin yaşanan gelişmelerle birlikte Fed'in yönlendirmesine yakınsadığı görülürken, piyasalar halihazırda mart ve mayıs ayında faizlerin sabit tutulacağını ve ilk faiz indiriminin yüzde 65 civarında bir ihtimalle 2024 Haziran'da yapılacağını fiyatlıyor. Sene başında 2024 yılı için 150 baz puan faiz indirimi öngören piyasalar mevcut durumda 75 baz puanlık bir faiz indirimini fiyatlıyor. Fed'in 20 Mart'ta gerçekleşecek toplantısı piyasalar açısından kritik önemde olacaktır. Faiz oranlarında bir değişim beklenmese de karar metnindeki yönlendirmeler, Fed'in geçen sene küçük orta ölçekli bankalarda yaşanan sorunlar nedeniyle başlattığı acil likidite programının sona ermesiyle bilanço küçültme hızına ilişkin verilebilecek olası mesajlar ve yayınlanacak ekonomik projeksiyonlar piyasadaki beklentiler ve fiyatlamalar açısından son derece kritik olacaktır. Mart projeksiyonlarıyla birlikte Fed üyelerinin büyüme ve enflasyon tahminleri ve noktasal grafiklerde 75 baz puanlık faiz indirim beklentisinde herhangi bir değişim olup olmayacağı yakından izlenecektir. 2024 yılında ABD borsalarını ve küresel piyasaları destekleyen Muhteşem Yedili (Apple, Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft, Nvidia ve Tesla) diye adlandırılan hisselerdeki yükseliş eğiliminde şubat ayının son bölümünde bir miktar yavaşlama gözlenirken, bu hisselerin ortaya koyacağı performans küresel varlık fiyatlamaları açısından önem taşımaktadır. Ciddi piyasa büyüklüklerine ulaşan bu hisselerde olası düzeltmeler merkez bankalarına ilişkin faiz indirim iyimserliğinin azaldığı bir ortamda küresel çapta daha ciddi düzeltmeleri de beraberinde getirebilir.

BİZE ULAŞIN