Teknasyon Silikon Vadili girişime yatırım yaptı

Teknasyon, artırılmış gerçeklik ile ortama 3D objeler ekleyip video çekmeyi sağlayan, Silikon Vadisi çıkışlı Leo AR’ın yatırımcısı oldu.
01.06.2021 15:47 GÜNCELLEME : 01.06.2021 15:47

Teknasyon, başarılı bulduğu girişimleri Rockads programına dahil ederek global pazardaki büyümelerini desteklemeye hız kesmeden devam ediyor. Yatırım yaptığı girişimlerin de aynı şekilde Rockads programından yararlanmasını sağlayan Teknasyon'un bu yıl gerçekleştirdiği ikinci yurt dışı yatırımı, Silikon Vadisi çıkışlı artırılmış gerçeklik uygulaması Leo AR oldu.

Apple tarafından defalarca "Günün Uygulaması" seçildi

İlk şirketini Snapchat'e satan Dana Loberg ve Türk girişimci Şahin Boydaş tarafından 2017 yılında hayata geçirilen Leo AR uygulaması, insanların çevrelerindeki dünyaya farklı bir gözle bakmalarını, hayal kurmalarını ve yaratıcılıklarını kullanmalarını sağlayarak herkesin içindeki sanatçıyı ortaya çıkarmasına olanak tanıyor. Ayrıca kullanıcıların bulundukları çevreyi yeniden tanımlamalarını ve hayatlarına eğlence katmalarını amaçlıyor. Kullanıcılarına kütüphanesinde bulunan 1500'ün üzerinde 3D objesinden birini seçme fırsatı sunan Leo AR'da şimdiye dek 8 milyondan fazla video üretildi. ABD'de Apple tarafından defalarca "Günün Uygulaması" seçilen Leo AR, dünya çapında çok sayıda ülkenin uygulama marketinde yer alıyor. Artırılmış gerçeklik pazarının önemli oyuncularından biri olan uygulama; Great Oaks Ventures liderliğinde aldığı 3 milyon dolarlık yatırım turunda Teknasyon'un yanında IVP'den Dennis Phelps, Deutsch Telekom, Betaworks ve Facebook'tan da yatırım aldı.

Teknasyon CIO'su Onur Kurugöl, Leo AR'a yaptıkları yatırımı şöyle değerlendirdi: "Artırılmış gerçeklik teknolojisini ve bu teknoloji ile üretilen girişimleri büyük bir ilgiyle takip ediyoruz. Leo AR, bu alanda başarısını kanıtlamış ve her geçen gün kendisini yenileyerek ileri taşıyan, global ölçekte ses getirecek bir uygulama. Biz de Teknasyon olarak insanların severek ve eğlenerek kullandığı, teknolojideki yenilikleri cesurca kullanan ve globalde büyüme hedefi olan Leo AR gibi girişimlere yatırımlar yapmaya; yatırımcı kimliğimizden daha da önemlisi Rockads programımızın çatısı altında globalde edindiğimiz bilgi, birikim ve tecrübeleri bu girişimlerle paylaşarak global büyüme desteği veren bir partner olmaya devam edeceğiz."

Rockads, girişimleri global pazarda büyütmeye devam ediyor

Teknasyon, Rockads programı dahilinde verdiği destekle yurt içi ve yurt dışı mobil uygulama girişim ekosistemini geliştirmeye devam ediyor. Hâlihazırda 102 girişimin dâhil olduğu Rockads programının 55 kişiden oluşan tecrübeli ekibi; artan global rekabet ortamında girişimlerin sürdürülebilir bir büyüme performansı sağlamaları ve pozisyonlarını sağlamlaştırmaları için sektör öngörüleri, rakip analizleri, hedef pazarların tespiti, kreatif hazırlığı, monetizasyon, müşteri yaşam ömrü ve kârlılıkların artırılması gibi alanlarda danışmanlık veriyor; yaptığı eğitimler ve webinarlar ile global büyüme tecrübelerini Teknasyon'un yatırım yaptığı girişimlerin de dâhil olduğu Rockads ekosistemine aktarıyor.

BİZE ULAŞIN